Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гомотарци на 600 години

7
Снимка: Пламен Генчев
Съвсем спонтанно преди дни екип на Радио ВИДИН реши да посети видинското село Гомотарци. Оказва се, че селото има странна история. Някога е било на друго място, на километри от сегашното. След като страшна чума поразила голяма част от жителите му, оцелелите решили да изгорят къщите си и да търсят ново място за заселване. Избрали големия речен завой, а високият бряг привличал и заселници отвъд Дунава, където водата често заливала низината. От 1934 г. до 1947 г. днешното Гомотарци се е казвало Евдокия (на името на княгинята от рода Сакскобургготски). А иначе Гомотарци означава шум, врява от събиране на много хора на едно място. Само след три месеца селото ще отбележи 600 години от създаването си. Това ни каза инициаторът на събитието Цветан Маринов.


Снимка"Подготовката върви усилено, събираме пари от хората, но разчитаме и на финансиране от Общината. Малко време остава до 29 юни, когато трябва да се случи този празник за селото. Точно на Петровден е и събора на Гомотарци", отбелязва още Цветан Маринов, не скривайки своите патриотизъм и обич към родното място.

Марин Джонов за кратко е кмет на селото през 1954 година.

Снимка"Бях учител. Един ден дойдоха от Околийския народен съвет във Видин и ми предложиха да стана председател на Селсъвета, така се наричаше тогава кметът. Аз обаче им отказах. След време пак ми предложиха, аз пак отказах, но с малко повече агитация успяха да ме навият. Стана така, че изкарах само 6 месеца на този пост, защото не пожелах да играя по свирката на някои партийни другари. Даже ме наказаха с мъмрене и с изключване от Партията. Сам реших да върна ключовете на кметството и изчезнах, дезертирах. По мое време Гомотарци беше пълно с хора, имаше и много деца, стаите в училището не стигаха", спомня си 87-годишният Марин Джонов.

Гомотарци е най-многолюдно през 20-30-те години на миналия век. Нито едно от семействата в селото не е било под 5-6 човека. В днешно време най-многолюдното семейство е това на кметицата. Ирена Иванова е млад човек и е единствената досега жена кмет на селото. Добронамерена, отзивчива, обичаща работата си и загрижена за хората от Гомотарци. Така я преценихме ние. Казва, че самото решение да се кандидатира за кмет не го взима трудно.

Снимка"Трудностите обаче започнаха още през първата година, когато се сблъсках с проблемите на селото и трябваше да започна да ги решавам. Радвам се, когато млади хора се завръщат от чужбина в Гомотарци. Вече 5-6 семейства се върнаха. Но пък за миналата година нямаме нито едно родено дете, за сметка на починалите, които са над 30 души. Тази година имаме едно родено дете. Училището го закриха през 2007 година, сега децата учат във Видин. И пустеещите къщи не са малко- около 40 от общо 400", разказва кметицата. Хората от селото й помагат, търсят я и за разрешаването на лични проблеми, като например прехвърляне на имущество.

"В Гомотарци се подготвяме за Великденските празници, събираме пари, за да свири духова музика, защото Великден без хоро на площада не може", разказва още Ирена Иванова. И пожелава на хората да се уважават, обичат и да мислят за бъдещето на селото.

СнимкаА живеещите в Гомотарци или поне тези, които Йорданка Герасимова попита, казват, че всичко опира до финансите. Розовите очила отдавна са свалени.

"Пари няма, пенсиите малки, купуваме си вафли и това е. А човекът е роден да живее, да си изкара старините и да си отиде по ред и закон", разсъждават местните жители.

Целият репортаж за видинското село Гомотарци чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Пламен Генчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59