Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на магазин в Острокапци затруднява снабдяването с провизии

2
Снимка: РАДИО ВИДИН

Острокапци е разположено в малка долина по поречието на река Арчар, върху стар римски път. Намира се в община Димово. Предишното име на населеното място е било Милково. Според местни наименованието на селото идва от това, че мъжете носили изострени капи (калпаци). С годините хората от Острокапци намалявали бавно, докато сега са около 60 души, но само през лятото. Животът им преминава в грижа за земята и животните, които отглеждат. Тежи им, че няма с кого да си поговорят, нямат нито читалище, нито дори магазин, където да се съберат на приказки.

Как живеят възрастните хора там без магазин, имат ли проблем с домовите кражби и какво е ежедневието им- за това говорихме с местните хора.

Снимка"Нямаме чак толкова много кражби, както показват по телевизията. Краде се от пустеещите къщи. Имаме си роми, но те са местни, някой път откраднат по нещо, но не е като на други места да се бият. Селото опустя, в нашата махала сме няколко обитаеми къщи накуп. Не живеем толкова спокойно като едно време, да отидеш на нивата край село, да си насадиш нещо. Сега ще ти го оберат. Двайсет години крави сме гледали, после кози, но и тях продадохме, не можем вече... Оставихме си няколко. Прасенце, кокошчици, с това се прехранваме. Мъка е на село, ако не си го произведеш обаче не можеш да си го купиш. Нямаме си и магазин, трудно е за хората без коли, поръчват на някой да им докара провизии. Абе, трудно се живее вече."


Кметският наместник Теменужка Василева обясни, че магазинът в селото затворил преди години поради липса на оборот. Сега се запасяват с хранителни продукти в Димово или разчитат на колите, зареждащи магазините да минат и оттук. С помощта на хората, назначени по програмите за заетост пък разчистват центъра на селото. Но и тя като съжителите си е категорична, че животът на село е труден.

Снимка"Аз съм една от многото, които се върнаха тук да си изкарат старините. Сега работим по почистване на гробищния парк с хората по програмите за заетост. Хората тук са възрастни, младите са ни роми, децата им учат в Димово. Ако не ги назначат по програма, глад и мизерия. Къщите пустеят, никой не търси да купува. Някога правехме събор на Острокапци на 1 май, но и това отживя. Бъдещето на селото е в пенсионерите, които се връщат тук да живеят. Макар и да сме шепа народ обаче, на празници се събираме в салона, веселим се заедно. Това е животът ни"
- разказа Теменужка Василева.

Още за живота на хората от село Острокапци може да откриете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03