Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снимката на 6 юни 2014 година

Снимка: Радио Видин
Обработка срещу комари бе извършена във Видин от "Дезинфекционна станция". Фирмата е спечелила обществена поръчка, възложена от Община Видин. Дейностите са финансирани с държавни целеви средства. Припомняме, че миналия месец правителството одобри допълнителни трансфери за бюджетите на крайдунавските общини в размер на общо 800 000 лв. Средствата са отпуснати за преодоляване на разпространението на комарите, кърлежите и други вредни насекоми, посочват от пресслужбата на Община Видин.

Малко вероятно е лекари от Центъра за спешна медицинска помощ във Видин да бъдат командировани да подпомагат столични екипи. Това каза за Радио ВИДИН директорът на ЦСМП, д-р Станислав Поломски: "Има издадена заповед, която е за всички Центрове, включително и за нашия, но екипи не са искани до момента. Можем да отпуснем лекари, но е хубаво да не е за дълго време, тъй като сезонът е отпускарски, а в същото време не трябва да оголваме и нашите екипи. Но аз мисля, че няма да се стигне дотам. Малко е вероятно да се наложи ние да пращаме екипи." Щатът за спешни медици в област Видин е 176 души и е почти запълнен, каза още д-р Поломски, като уточни, че свободни бройки има в Центъра в Белоградчик. По време на блиц контрола в парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването Таня Андреева обяви, че екипи на Спешна помощ от различни градове от страната ще помагат на столичната бърза помощ.  

290 безработни лица бяха наети от Областна администрация във Враца, съобщиха от пресцентъра на губернатора Венцислав Василев. Безработните, назначени на работа по Национална програма "Сигурност", са регистрирани в Бюрото по труда. Те са на пряко подчинение на областния управител на Враца, напомниха от администрацията му. Програмата започна на 23 май с първите назначени хора в община Мизия. Поетапно бяха наети безработни лица от общините Оряхово, Хайредин, Криводол, Козлодуй, Мездра, Роман, Борован и Враца. Безработните са наети на работа за 8 месеца, а възнаграждението им е 340 лева на месец. Длъжността, която заемат, е "Пазач - сътрудник по опазване на обществен ред" и са разпределени в населените места с високо ниво на битовата престъпност, в които няма постоянно полицейско присъствие.

Намеренията си за развитието на нови сортове пивоварен ечемик и увеличаване на производствения капацитет за малц, както и  технически подобрения в заводите за малц в Плевен и Хасково, обявиха в Плевен днес от френската компания "Малтери Суфле България", чието седалище е в Плевен. По този повод в Плевен бяха Посланикът на Франция у нас Н. Пр. г-н Ксавие Лапер дьо Кабан, придружаван от представители на дипломатическата мисия. Прокуристът директор на "Малтери Суфле България" Оливие Жофроа, генералният директор на подразделението за малц Кристоф Пасланд и регионален директор за централна Европа Константин Никитин се срещнаха с дипломатите, с кмета на Община Плевен Димитър Стойков и с областния управител Илиян Йончев. Фирмата е създадена през декември 2011 година, а през 2012 година поема заводите за малц в Плевен и Хасково в силозната база в Първомай. Двата завода са с общ производствен капацитет 30 000 тона малц, преработват около 38 000 ечемик годишно и имат капацитет за съхранение  43 000 тона. Плевенското предприятие, което е част от бившия Пивоварен завод, изкупува и преработва ечемик от цяла Северна България. Във фирмата работят 46 души, 31 от които в Плевен. Заводът разполага и с модерна лаборатория, в която само за минута се установява качеството на постъпилия ечемик във всяка доставка. Готовият малц е предназначен за пивоварните в страната, което ще позволи да се намали вносът.

Монтана бе домакин на национална конференция "Среща на култури през хилядолетията в област Монтана". Тя е посветена на 145 годишнината на Българската академия на науките. Конференцията съвпадна с отбелязването на деня на БАН. В зала "Стефан Стамболов" кметът Златко Живков прие настоятелството на Българската академия на науките. Конференцията даде старт на тържествата по повод празника на Монтана - Свети Дух. "Знаем първите крачки на БАН във втората половина на 19 век. Вече 145 години изминаха от онези славни времена. Това е изключителен атестат на една от малкото институции с такава богата история", каза кметът Златко Живков. Преди конференцията, на входа на Община Монтана, бе открито електронно табло, което ще дава данни за времето в региона и страната. "Монтана, Народното събрание и екоминистерството единствено в страната  разполагат с такова информационно табло. Информацията се актуализира чрез спътник", уточни професор Христомир Брънзов, председател на Общото събрание на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.
 
Министерството на образованието и науката обяви по-рано оценките от матурите на зрелостниците. Оценките от първата матура по български език и литература и втората по избор от 13 предмета бяха качени на страницата на министерството в 12:00 ч. днес. Датата, на която се очакваше да бъдат готови резултатите според заповедта на министър Анелия Клисарова беше 9 юни. От ведомството обясниха, че са получили по-рано резултатите от 28-те региона на страната и затова оценките се представят днес. С оценките си от държавните зрелостни изпити учениците могат да кандидатстват за определени специалности в повечето висши училища. Тези, които са получили двойка на един от задължителните изпити, могат да се явят на матура през август. Изпитът по литература е насрочен за 28-и август, а втората задължителна матура по предмет по избор е на 29-и август.

В Лом днес се проведе осмото издание на Общинския детски фолклорен конкурс "Дунавско настроение". Тази година в него се представят деца от детските градини, училища и читалища от общините Лом, Видин, Бойчиновци, Якимово и Медковец. Фолклорният конкурс "Дунавско настроение" е организиран от Община Лом и Народно читалище "23-и септември". Във фестивала участват деца от 7 до 16 години. Те се състезават в няколко категории- индивидуални изпълнители, вокални изпълнители, камерни формации, групи за обработен фолклор.


По повод 100-годишнината от основаването си, видинското туристическо дружество "Бонония" организира велорали на площад "Бдинци" в града. Десетки деца от видинските училища, любители на велосипедите, се включиха в надпреварата. При момичетата най-бърза бе Мария Василева от СОУ "Любен Каравелов", втора се класира Людмила Спасова, също от СОУ "Любен Каравелов", а третото място отиде при Радослава Василева от ТД "Аспарухов хълм", град Лом. При момчетата най-бързо каране показа Георги Георгиев от СОУ "Св.Св Кирил и Методий", втори се класира Теордор Теодоров от СОУ "Цар Симеон Велики", а трети е Алекс Каменов от СОУ "Любен Каравелов". При юношите ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" доминира напълно. Първото място грабна Дени Лилков, втори е Кристиян Кръстев, а трети се нареди Симеон Иванов. Програмата по повод отбелязването на годишнината на дружеството продължи с юбилейно тържество. В събота дружеството организира туристически поход до местността "Божурица". Организирано е пътуване от видинската автогара в 9.00 часа. По-късно от 10.00 часа ще има състезание по теглене на въже и преминаване по въжен мост. Предвиден е и преход по една от екопътеките, каза председателят на ТД "Бонония" Видин Тошко Маркин.

От тази вечер до 12 юни любителите на футбола в Мездра могат да гледат документалния филм "Ние сме Левски". Прожекциите са в кино "Роял" с начален час 18.00 и от 20.00 ч., съобщиха от пресслужбата на Община Мездра. Кинолентата проследява вековната история на Спортен клуб "Левски"- София през погледа на сините привърженици, за които отборът не е само футболен клуб, а национална идея за свобода, която се е съхранила именно заради тяхната любов. В продукцията участват над 80 левскари- от заклети ултраси до видни общественици. Сред тях са Н.Ц.В. Княгиня Мария Луиза, проф. Светозар Донев, Богдана Карадочева, Камен Воденичаров, Влади Въргaла, Иво Сиромахов, Томислав Русев и Краси Минев. Във филма участват "сини" привърженици от цяла България, а левскарите извън страната са представени с кадри от Западните покрайнини, Лондон и Виена. Режисьор на лентата е Никола Барбов, я нейни продуценти са Мирослав Парушков, Владимир Владимиров и Никола Барбов. 

Клуб по кану-каяк "Бдин 77 Видин" е отборен републикански шампион във възрастова група момчета и момичета до 14 години- съобщи за Радио ВИДИН старши треньорът на клуба Искрен Георгиев. В дисциплините кану и каяк- момчета и каяк- момичета видинските гребци завоюваха на гребния канал в Пловдив 6 купи. Отличното представяне на видинските състезатели ги изведе до първото място в републиканския отборен шампионат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55

Работилница по творческо рисуване се проведе в Ослен Криводол

Моника Игаренска – популярен скулптор, художник и  приятел беше гост-учител по творческо рисуване и колаж на децата от Ослен Криводол. Първата задача пред малките художници беше да направят кръгово рисуване - на бял лист всеки да нарисува определен детайл и след това да предаде рисунката на следващия, докато тя отново се върне при първият си..

публикувано на 20.07.24 в 15:57

Официално бе открит съборът на прохода "Кадъ боаз"

Започна ежегодният  международен събор в местността Коритото , край прохода " Кадъ боаз" до белоградчишкото село Салаш.   За Радио ВИДИН някои от търговците и организаторите на събитието от българска страна коментираха: "Очаквам да видя нещо по - различно, нещо ново. Интересно е да видя хора от едната страна, от другата страна, да видя как..

публикувано на 20.07.24 в 14:48

Община Лом осигури повече средства за читалищата

Кметът Цветан Петров и ръководствата на читалищата от община Лом подписаха договори за допълнителна субсидия. С 5400 лв. е увеличена субсидията на Народно читалище „Постоянство 1856”, което досега беше подпомагано със 7500 лв. от общинския бюджет. В момента годишната субсидия на една от най-старите културни институции в България възлиза на 13 200..

публикувано на 20.07.24 в 13:45

Поскъпва платеното паркиране във Враца

Цената на платения престой и паркиране във Враца ще бъде повишена – това стана ясно от обществено обсъждане на тарифите на синята зона в града. Увеличението беше обяснено с динамичната икономическа обстановка и актуализация на услугите, каквато не е правена от 2022 г. По време на обсъждането стана ясно, че годишния приход на общинското предприятие..

публикувано на 20.07.24 в 10:10

Недоволство в Искърското дефиле заради планирани сондажи за злато

Зрее недоволство за планирано сондиране за злато и цветни метали в Искърското дефиле. Информацията за това дойде от социалните мрежи, където недоволните вече са стотици. Досега властите не са потвърдили планираните сондажи за добив на злато в землището на селата Бов и гара и село Лакатник. Предвижда се проучването да е на дълбочина 1 900 метра и да..

публикувано на 20.07.24 в 09:00

Храмов празник отбелязват в село Старопатица

Xpaмoв пpaзниĸ ще oтбeлежат житeлитe и гocтитe нa Старопатица  днес, 20 юли, от 8.30 часа. B храм „Св. пророк Илия“ в кулското село щe бъде oтcлyжeнa пpaзничнa cвeтa литypгия oт архиерейския наместник на кулска духовна околия отец Илия. Ocвeтeн щe бъде и пpaзничeн ĸypбaн. Храмът е осветен на големия християнски празник Илинден, на 20 юли..

публикувано на 20.07.24 в 08:00