Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 400 участници събра "От Тимок до Искър" в Белоградчик

4
Снимка: Община Белоградчик

28 фолклорни състава и индивидуални изпълнители от 22 населени места от България и Сърбия участваха в  тазгодишното издание на фестивала "От Тимок до Искър" в Белоградчик. Фолклорното събитие се проведе през почивните дни в града на скалите. Повече от 400 души участваха в програмата, съобщиха от Общината в Белоградчик.

Централния площад в Белоградчик бе огласен от популярни български народни песни и хора. Представен бе автентичен и обработен фолклор. Домакините бяха сред първите участници в празника с танцовите си състави. Традиционно добре се представиха двете танцови формации на Школа по народни танци при Детски комплекс, танцов състав "Калина" при Младежки дом, допълват от местната управа. Читалищата в селата Стакевци и Салаш представиха изворен фолклор. Торлашки фолклор поднесоха читалищата в селата Долни лом и Чупрене. Те представиха и народния празник "Сирни заговезни", а баба Зара- Тодорка Корчина от Чупрене показа как се бае. Много добро впечатление със своето представяне оставиха всички фолклорни групи - от  Кнежа, Мездра, Лом и селата  Остров, Долно Линево, Георги Дамяново, Ковачица, Замфир, Търняне, Косталево и Тотлебен, като повечето от тях демонстрираха многогласово пеене, подчертават още от Общината. Изключително успешно  бе  участието и на всички танцови състави, като най-силно със своите изяви впечатлиха  двете танцови формации от Червен бряг, танцовият състав от Костинброд, детският танцов състав "Негованче" от с. Неговановци и танцовият състав от с. Антимово. Тимошкият фолклор бе представен и от ансамблите от Сърбия.

Фолклорният фестивал завърши с празничен  концерт на ансамбъла при Културното дружество "Георге Генчич"- Велики извор, с художествен ръководител Новица Ватович. На всички фолклорни състави и индивидуални изпълнители бяха връчени грамоти за участие и за обогатяване на българския фолклор.

Сред гостите на фестивала бяха и американски туристи. Чужденците, участници в круизните екскурзии по река Дунав, бяха "въоръжени" с камери и фотоапарати и по-този начин отнесоха със себе си частица от българския фолклор, далеч зад пределите на Родината, допълват от местната управа. Фолклорният фестивал премина под патронажа на кмета на общината Борис Николов.  Организатори са местната администрация и Народно читалище "Развитие - 1893 г.".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55

Работилница по творческо рисуване се проведе в Ослен Криводол

Моника Игаренска – популярен скулптор, художник и  приятел беше гост-учител по творческо рисуване и колаж на децата от Ослен Криводол. Първата задача пред малките художници беше да направят кръгово рисуване - на бял лист всеки да нарисува определен детайл и след това да предаде рисунката на следващия, докато тя отново се върне при първият си..

публикувано на 20.07.24 в 15:57

Официално бе открит съборът на прохода "Кадъ боаз"

Започна ежегодният  международен събор в местността Коритото , край прохода " Кадъ боаз" до белоградчишкото село Салаш.   За Радио ВИДИН някои от търговците и организаторите на събитието от българска страна коментираха: "Очаквам да видя нещо по - различно, нещо ново. Интересно е да видя хора от едната страна, от другата страна, да видя как..

публикувано на 20.07.24 в 14:48

Община Лом осигури повече средства за читалищата

Кметът Цветан Петров и ръководствата на читалищата от община Лом подписаха договори за допълнителна субсидия. С 5400 лв. е увеличена субсидията на Народно читалище „Постоянство 1856”, което досега беше подпомагано със 7500 лв. от общинския бюджет. В момента годишната субсидия на една от най-старите културни институции в България възлиза на 13 200..

публикувано на 20.07.24 в 13:45

Поскъпва платеното паркиране във Враца

Цената на платения престой и паркиране във Враца ще бъде повишена – това стана ясно от обществено обсъждане на тарифите на синята зона в града. Увеличението беше обяснено с динамичната икономическа обстановка и актуализация на услугите, каквато не е правена от 2022 г. По време на обсъждането стана ясно, че годишния приход на общинското предприятие..

публикувано на 20.07.24 в 10:10

Недоволство в Искърското дефиле заради планирани сондажи за злато

Зрее недоволство за планирано сондиране за злато и цветни метали в Искърското дефиле. Информацията за това дойде от социалните мрежи, където недоволните вече са стотици. Досега властите не са потвърдили планираните сондажи за добив на злато в землището на селата Бов и гара и село Лакатник. Предвижда се проучването да е на дълбочина 1 900 метра и да..

публикувано на 20.07.24 в 09:00

Храмов празник отбелязват в село Старопатица

Xpaмoв пpaзниĸ ще oтбeлежат житeлитe и гocтитe нa Старопатица  днес, 20 юли, от 8.30 часа. B храм „Св. пророк Илия“ в кулското село щe бъде oтcлyжeнa пpaзничнa cвeтa литypгия oт архиерейския наместник на кулска духовна околия отец Илия. Ocвeтeн щe бъде и пpaзничeн ĸypбaн. Храмът е осветен на големия християнски празник Илинден, на 20 юли..

публикувано на 20.07.24 в 08:00