Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симпозиум по скулптура се провежда в Мездра

Наско Настев е доайенът сред скулпторите в Мездра
Снимка: Мирослав Гетов

Мездра е домакин на Шестия симпозиум по скулптура, който се провежда на всеки две години в крайискърския град. Той започна на 9 юни и ще продължи до 9 юли, съобщи Мирослав Гетов от местната управа. Организатор на традиционния арт форум е Община Мездра, със съдействието на предприятието за обработка на скално-облицовъчни материали "Хемус - М" АД, предоставило безвъзмездно каменните блокове и осигурило терена за работа на творците.

Скулптура на Радослав МагловВ тазгодишното издание на биеналето участват шестима скулптори от различни поколения, представители на съвременното българско монументално изкуство. Доайен сред тях е 69-годишният Наско Настев от Стара Загора, който участва в симпозиума за трети път. Средното поколение майстори на длетото, чука и ъглошлайфа е представено от Красимир Яков (59 г.) от Плевен и Стоян Заваринов (57 г.) от Пловдив, а по-младото поколение- от Асен Арсенов (37 г.) от Монтана, Радослав Маглов (35 г.) от София и Иван Стоянов (33 г.) от Ямбол.

Асен АрсеновСъгласно регламента на симпозиума, участниците творят на свободна тематика. Наско Настев извайва от бял врачански камък изящна "Легнала фигура". Красимир Яков, който участва в биеналето за втори път, работи върху "Вечерен звън"- оригинална арка с камбана и вписан нотен ключ сол, символизираща постоянно възраждащия се дух на българщината. "Музика" е озаглавил своята елегантна скулптура на виолончелистка Стоян Заваринов, който е преподавател в Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". "Сега и завинаги" се казва скулптурната композиция на Асен Арсенов, "Мисли"- тази на Радослав Маглов и "Танц"- на най-младия участник Иван Стоянов.

Красимир ЯковИзработените по време на симпозиума монументални художествени произведения остават собственост на гр. Мездра. Те ще бъдат експонирани в пешеходната алея на бул. "Стамболийски", в зелените площи между общинския пазар и новостроящата се многофункционална спортна зала.

По този начин ще продължи естетизацията на градската среда чрез изграждането на Галерия на открито от скулптурни пластики и композиции, която бе започната преди десет години.

Понастоящем експозицията включва 30 екстериорни творби от 24-ма скулптори, в това число двама чужденци (испанка и румънец) и трима местни автори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55

Работилница по творческо рисуване се проведе в Ослен Криводол

Моника Игаренска – популярен скулптор, художник и  приятел беше гост-учител по творческо рисуване и колаж на децата от Ослен Криводол. Първата задача пред малките художници беше да направят кръгово рисуване - на бял лист всеки да нарисува определен детайл и след това да предаде рисунката на следващия, докато тя отново се върне при първият си..

публикувано на 20.07.24 в 15:57

Официално бе открит съборът на прохода "Кадъ боаз"

Започна ежегодният  международен събор в местността Коритото , край прохода " Кадъ боаз" до белоградчишкото село Салаш.   За Радио ВИДИН някои от търговците и организаторите на събитието от българска страна коментираха: "Очаквам да видя нещо по - различно, нещо ново. Интересно е да видя хора от едната страна, от другата страна, да видя как..

публикувано на 20.07.24 в 14:48

Община Лом осигури повече средства за читалищата

Кметът Цветан Петров и ръководствата на читалищата от община Лом подписаха договори за допълнителна субсидия. С 5400 лв. е увеличена субсидията на Народно читалище „Постоянство 1856”, което досега беше подпомагано със 7500 лв. от общинския бюджет. В момента годишната субсидия на една от най-старите културни институции в България възлиза на 13 200..

публикувано на 20.07.24 в 13:45

Поскъпва платеното паркиране във Враца

Цената на платения престой и паркиране във Враца ще бъде повишена – това стана ясно от обществено обсъждане на тарифите на синята зона в града. Увеличението беше обяснено с динамичната икономическа обстановка и актуализация на услугите, каквато не е правена от 2022 г. По време на обсъждането стана ясно, че годишния приход на общинското предприятие..

публикувано на 20.07.24 в 10:10

Недоволство в Искърското дефиле заради планирани сондажи за злато

Зрее недоволство за планирано сондиране за злато и цветни метали в Искърското дефиле. Информацията за това дойде от социалните мрежи, където недоволните вече са стотици. Досега властите не са потвърдили планираните сондажи за добив на злато в землището на селата Бов и гара и село Лакатник. Предвижда се проучването да е на дълбочина 1 900 метра и да..

публикувано на 20.07.24 в 09:00

Храмов празник отбелязват в село Старопатица

Xpaмoв пpaзниĸ ще oтбeлежат житeлитe и гocтитe нa Старопатица  днес, 20 юли, от 8.30 часа. B храм „Св. пророк Илия“ в кулското село щe бъде oтcлyжeнa пpaзничнa cвeтa литypгия oт архиерейския наместник на кулска духовна околия отец Илия. Ocвeтeн щe бъде и пpaзничeн ĸypбaн. Храмът е осветен на големия християнски празник Илинден, на 20 юли..

публикувано на 20.07.24 в 08:00