Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 18 юни 2014 година

Продължават ремонтите във Видин по проекта на Общината "Зелена и достъпна градска среда", който е за близо пет милиона лева
Снимка: Полина Тодорова

Във Видинска област най-много средства от оперативните програми са привлечени в община Видин, съобщиха от Областния информационен център. Общината има сключени 27 договора на стойност близо 116 милиона лева. Община Белоградчик има 13 проекта на стойност 5 милиона и 300 хиляди лева. Бенефициентите в област Видин са имали най-висок интерес през първия програмен период към оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", а най-много средства са изразходени по оперативната програма "Околна среда".

Правителството разреши на врачанска фирма да извърши проучвания за подземни богатства в землището на видинските села Чупрене и Върбово. Срокът на разрешението е за две години. Ще се проучва възможността за добив на скалнооблицовъчни материали.

Областният управител Кръстьо Спасов подписа договор за безвъзмездно прехвърляне на Община Видин на правото на собственост върху имот- частна държавна собственост за изграждането на спортен комплекс за деца. Комплексът е по проект на ЦДГ №3 "Детелина" в града. Имотът- с площ 880 кв. м, се намира в кв. "Калето", на границата с детската градина. Проектът включва няколко игрища за спорт и атрактивни занимания на деца и младежи. "Футболно, баскетболно игрище, тенис на корт и стена за катерене, която ще бъде до детската градина", уточни за РАДИО ВИДИН директорът на детското заведение Златка Георгиева.

Районният съд в Лом осъди на пробация за срок от една година Цецко Симеонов (63 г.) от село Разград в община Вълчедръм. Присъдата е за купуване на гласове в изборния ден 25 май, когато се гласуваше за депутати в Европейския парламент. 180 лева били открити тогава в дома на Симеонов, които той трябвало да даде на свои съселяни, за да гласуват за определена политическа партия. Обвиняемият призна напълно вината си и заяви, че парите му били дадени от пристигнал в селото активист на партия, който след това си тръгнал.

Две фирми- "БКС- Бъдинстрой" АД, гр. Видин и Сдружение "Видин 2012", гр. София кандидатстват за извършване на ремонт на улици, на общинска пътна мрежа и на улици на населените места на територията на община Видин. Пликовете с ценовите предложения на фирмите бяха отворени в Община Видин.

Община Кула ще усвои близо 2 милиона лева за ремонт на 5 улици в най-големите села на общината- Тополовец, Цар Петрово и Старопатица. Проектът е по Програмата за развитие на селските райони. Той предвижда изграждане на напълно нова асфалтова настилка на място на старата, която е разрушена и деформирана или липсва, и на тротоари. Предвидените за реконструкция улици са в много лошо състояние и с голям брой жители, живеещи в прилежащите имоти. Общата дължина на инфраструктурата за ремонт е около 3 километра.  3 улици ще бъдат ремонтирани в с. Тополовец, а в Старопатица и Цар Петрово- по една. Изпълнител на ремонтните дейности е избран. Законовият срок за обжалване на процедурата по избор тече в момента. Очаква се работата да започне в началото на месец юли и да продължи 5 месеца. Отсечката до с. Извор махала, както и улицата в град Кула, която отвежда до новопостроения спортен комплекс, ще бъдат ремонтирани със средства от общинския бюджет.

Бави се ремонтът на стадиона във видинското Ново село
. Причината е, че фирми, участвали в търга за изпълнител на проекта, обжалват решението на комисията, каза за Радио ВИДИН кметът на Общината, Георги Стоенелов. Има реална опасност 6-те милиона лева, осигурени за стадиона по Програмата за развитие на селските райони, да бъдат загубени, добави Георги Стоенелов.

91 фирми са подали оферти за изпълнение на строително-монтажните работи по проекта за енергийно обновяване на жилищата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие. Сградите се обновяват по проекта "Енергийно обновяване на българските домове", който се финансира с общо 50 млн. лв. 8 жилищни сгради, от общо 180 в цялата страна, са одобрени за саниране в Северозападения район, който включва областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен.

Жителите на кв. "Калето" се събраха в залата на ПМГ "Екзарх Антим I", за да изберат ръководството и членовете на третия във Видин квартален съвет. Учредителното събрание реши хората в структурата да бъдат седем. Недялко Младенов бе избран единодушно за председател, Румяна Рангелова стана заместник-председател, а секретар на съвета в "Калето"- Цветана Николова. Членове ще бъдат Сашка Младенова, Тодорка Манджукова, Милен Йоцов и Веска Гидова. Кварталните съвети се изграждат по инициатива на населението и работят единствено на доброволен принцип, припомнят от Общината. Те се основават на базата на Наредбата за създаването и функционирането им, приета с решение на Общинския съвет.

Учениците в област Видин, които успешно са положили изпити, кандидатстват за 22 паралелки в 9 училища с прием след седми клас. Документите за първо класиране се приемат във видинското училище "Иван Вазов" до 20 юни, съобщи Боянка Никова, старши-експерт по организация на средното образование в Регионалния инспекторат по образование. Резултатите ще бъдат обявени в същото училище, където се подават заявленията, както и в учебните заведения, в които кандидатстват учениците.

Ученици от ПМГ "Екзарх Антим I" във Видин се завърнаха с 2 награди от Националната цветна олимпиада. "В раздел "Математиказа 10 клас", единствена наградена за цялата страна е София Каменова. В раздел "Български език и литература", това е Ива Борисова от 11 клас", каза за Радио ВИДИН директорът на гимназията, Румяна Петрова.

Седмокласничката Румяна Радославова Йончева, от берковското I ОУ "Никола Й. Вапцаров", стана първа на националния конкурс "Мадарският конник- символ на историческото минало и европейското бъдеще на България". Конкурсът се организира от Министерството на образованието и науката, Националния дворец на децата и Обединен детски комплекс в Шумен за шести път. Талантливата седмокласничка участва в категория "проза" с есе. Професионално жури начело с Антонин Горчев-председател на Дружеството на писателите в Шумен отреди първото място на Руми с мотиви, че есето не само е емоционално и родолюбиво, но и показва дълбоко познаване на българската история.

Ученици от СОУ "Христо Ботев" във Враца видяха днес работещ модел на катапулт. Машината бе част от презентацията на обсадна техника от времето на античността и средновековието. Нетрадиционният урок бе в рамките на Програмата за патриотично възпитание на Община Враца и бе изнесен в Регионалния исторически музей. Древното стенобитно оръдие е изработено специално за тази лекция. Първите истински стрелби с катапулта ще се извършат през септември в местността "Градище" при прохода "Леденика" край Враца.

Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" и Природозащитният център "Натура" организират еднодневни излети на територията на парка. Те ще се провеждат в определени по график съботи. Организираните посещения са по Врачанската екопътека, до водопада "Скакля" и пещера "Леденика". Безопасното преминаване през маршрутите ще бъде осигурено от Тихомир Тихолов- квалифициран водач-спасител. Записвания се приемат всеки ден на телефон 092/66 03 18.

Балет "Меджик" при Военен клуб- Враца спечели седем купи в провелия се в Казанлък Национален конкурс за класически, характерни и модерни  танци "Българска роза". Конкурсът се проведе за четвърти път в рамките на 111-ия Празник на розата. Участваха над 1000 танцьори на възраст от 7 до 19 години от 30 танцови формации от цялата страна. Балет "Меджик" успя да завоюва две първи, две втори и две трети места, както и купа за цялостно представяне.

СнимкаУченици от клуб по екология "Таралежите " към ПМГ "Акад. Иван Ценов" Враца, с ръководител Жулиета Босилкова, представиха ръчно изработени от тях еко предмети в Природозащитен център "Натура". Посетителите на изложбата могат да видят предмети за украса, изработени от употребявани вещи- като красиви цветя от DVD дискове, прасенца-саксии от празни туби от минерална вода, цветя от опаковки за яйца. Флората и фауната на Природен парк "Врачански Балкан" е представена върху изрисувани камъчета. За пръв път са представени застрашени и защитени растения и животни с пощенски марки. Членовете на клуба са изработили и поздравителни картички с природни материали, събирани от своите разходки и походи в планината. На централно място в изложбата е дърво, изработено от използвани хартиени торби и ролки от хартия с послания за природата. Посетителите ще могат да попълнят тест за своя екологичен отпечатък и да получат разнообразни еко-съвети.Изложбата е посветена Световния ден за опазване на околната среда и се организира съвместно с ДПП "Врачански Балкан", към Изпълнителната агенция по горите.

Журналистът от Българското национално радио Румен Стоичков представя днес във Видин книгите си "Преди забравата" и "Из стръмнините на България". Срещата започна в 17:30 часа в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев". Десет от пътеписите са от Северозапада, каза авторът. Румен Стоичков е водещ на "Нощен хоризонт" по БНР и главен редактор на списание "Аз съм българче".  В книгите му са събрани пътеписи, публикувани в различни издания през годините и посветени на села и градове в България.

Димитър Ангелов ще представи днес във Враца авторски концерт с народна музика, посветен на неговия 60-годишен юбилей. Две трети от съзнателния живот на музиканта, композитор и изпълнител е преминала под знака на музиката. Участие в концерта ще вземат духовият оркестър на Враца, мъжката фолклорна група "Змей Горянин" от село Зверино и група "Тинтява" от село Игнатица. Концертът е безплатен и ще започне от 18 часа в салона на читалище "Развитие" във Враца.

Ученици от Групата по китара с ръководител Кирил Василев ще изнесат концерт тази вечер в  зала "Симфониета " във Видин. Началото на концерта е 18 часа. Това ще е четвъртият самостоятелен концерт на групата, която включва ученици от различни видински училища.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва приватизация на 70% от дяловете на болницата в Белоградчик

Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" е открита с решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на лечебното..

публикувано на 10.01.25 в 13:42

Здравната инспекция отчита ръст на грипните случаи в област Монтана

Увеличават се болните от грип и остри респираторни заболявания в област Монтана . Най-засегнати са малките деца. Повишава се нивото на интензитет на епидемичния процес на грип и остри респираторния заболявания в област Монтана, съобщават от здравната инспекция. За последната седмица е отчетена заболяемост от 79 на 10 000 души население при 57 на..

публикувано на 10.01.25 в 13:27

Курс по карти таро започва във Видин

Курс по карти таро ще се провежда в Центъра за личностно развитие "Свободата да съм" във Видин .  Обучението ще дава задълбочени познания за духовното развитие на всеки участник, възможност за духовни практики и пълноценното използване на информацията на картите, казва специалистът по таро Десислава Димитрова :  "Повече ще наблегнем на..

публикувано на 10.01.25 в 13:00

Видинчанин е разследван за незаконно притежание на контролирани лекарства

Криминалисти са иззели от 39-годишен видинчанин две кутии с 40 таблетки „Ривотрил“ . Медикаментът е открит при претърсване на жилището му във Видин вчера, 10 януари.   По случая е образувано досъдебно производство за незаконното притежание, употреба или разпространение на контролирани вещества.

публикувано на 10.01.25 в 11:57

Само една фирма иска да ремонтира паметника на Ботев във Враца

Русенска фирма („Никс 2002") e единственото дружество, което е подало документи за участие в обществената поръчка за цялостното обновяване на паметника на Христо Ботев и архитектурния комплекс около него на централния площад във Враца . Поръчката беше обявена в края на миналата година от общинската управа.  Предстои ценовата оферта на кандидата..

публикувано на 10.01.25 в 10:25

Видин отбелязва две годишнини в историята на музейното дело

115 години музейно дело и 100 години от рождението на изявения археолог и музеен работник Йорданка Атанасова ще бъдат отбелязани във Видин . През цялата 2025-а предстои поредица от прояви, посветени на двете годишнини. По този повод ръководителят на отдел "Археология" във видинския музей д-р Ваня Ставрева припомни значимия принос на Йорданка..

публикувано на 10.01.25 в 10:05

Видин е с двойно по-висока заболеваемост от туберкулоза спрямо страната

Два пъти над средната за страната е заболеваемостта от туберкулоза през последните години в област Видин . Годишно се регистрират от 14 до 17 случая, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" в Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Цветанова .  "Последните 3-4 години заболеваемостта от туберкулоза в област Видин се задържа..

публикувано на 10.01.25 в 09:49