Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорден брой изпълнители участваха в IX Торлашки фолклорен събор в Чупрене

4
Снимка: Красимир Каменов

Над 2 хиляди участници събра IX Торлашки фолклорен събор в село Чупрене. Съборът се провежда всяка година в средата на юни, първоначално за два дни. Организатори са Община Чупрене и читалище "Христо Ботев". Заради многото участници, събитието  тази година продължи три дни, а на сцената на площада в село Чупрене в петък, събота и неделя излязоха 89 състава. Съборът  се провежда от 2006-та година, наречен е "Када кум прасе и ти вречу". Според организатора в читалището в село Чупрене Венеция Рангеловска, това е девизът на торлаците, а в превод означава, че когато кумът дава прасе, трябва да  имаш готовност да го вземеш, т.е когато ти се обещава, да си готов да приемеш.

"Съборът тази година е в рамките на три дни. Има изложба на традиционни торлашки ястия, на предмети от бита на торлака. Има ги месните занаятчии, местни производители, които участват в изложбата- базар. Гости от Сърбия, които приготвят прасета на чеверме"- каза за събитието Венеция Рангеловска, организатор в читалището в село Чупрене.   

Сред най-активните участници в събора бяха жените от пенсионерския клуб в Чупрене. За тях разказва председателят на клуба Руска Доцинска:

"Изложили сме старинни предмети да покажем миналото. Участваме в кулинарната изложба. Приготвили сме бел муж, качамак, пържено, баница със сирене, баница с ориз, ориз със сини сливи, ошав, киселица, полибрада- това е супа  от лапад, по нашенски му казваме ливадско зеле."

Сред съставите на събора беше ансамбълът за изворен фолклор "Гъмза" от село Гъмзово. Съставът е от 35 души, сред които седем са деца. Гордост за ансамбъла е Марин Фърнев, от когото танцьорите са научили характерните за Гъмзово хора, разказа Звезда Бондова, секретар на читалището в селото, която също е сред участниците в състава:

"Ние сме ансамбъл за изворен фолклор "Гъмза", село Гъмзово, състоящ се от 35 участници, седем от които деца. Представяме 15 местни хора. Имаме и певческа група. Изпяхме една торлашка песен, една влашка песен и една песен от нашия край, която е изпълняване от народния певец Кайчо Каменов. Сега сме особено развълнувани, радостни, че успяхме да се представим достойно."

Три от съставите на събора в Чупрене бяха от съседна Сърбия, а докато чакаше участието на сцена, акордеонистът от Княжевац Жика Лазаревич се надсвирваше с български музиканти:

"За първи път съм при вас. Мястото е малко, хората са много. Въодушевени сме. Мисля, че и догодина ще дойдем. Да изсвиря нещо?"

Много от традициите са еднакви от двете страни  на границата, казва Звонко Павкович, член на пенсионерския клуб в Княжевац, който записва автентичен фолклор:

"Ние сме под името торлаци от двете страни на границата. Често се срещаме. Говорим сходен език. Аз съм записал някои песни на български, превел съм ги на сръбски, сега ще ги интерпретирам."  

Торлашкият не е пречка изпълнителите да се разбират, въпреки, че не всички участници говорят този диалект. На сцената всеки от съставите трябваше да произнесе на торлашки името на събора "Када кум прасе и ти вречу". За много участниците нямаше нужда от превод.

"Вече трета година идваме. Пеем местни песни, автентичен фолклор на наш диалект. Нашият диалект е подобен на сръбския- торлашки. Тук, каквото се пее, всичко разбираме"- казва Цветана Василева, ръководител на състава от читалището в монтанското село Железна, където също говорят торлашки.

С желание да дойдат отново на събора са и самодейците от село Гаврил Геново.

"Не идваме за първи път. Много е хубаво. Да продължават така да го правят"- казаха в хор от певческата група към читалището в Гаврил  Геново.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови 500 дървета и храсти засадиха във Враца

Във Враца бяха засадени още 500 дървета и храсти, съобщиха от общинската управа. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха засадени нови 500 дървета и храсти в жилищните квартали: централна градска част, "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата".  В акцията се включиха кметът Калин Каменов,..

публикувано на 24.11.24 в 14:22

Взрив на газова бутилка във Врачанско

Газова бутилка се взриви във Врачанско, а трима души са били тежко ранени при инцидента, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента е бил получен в събота следобед, към 14.30 часа. На тел. 112 постъпил сигнал за пожар, предизвикан от взрив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира в община Мизия. На мястото веднага били изпратени пожарни и..

публикувано на 24.11.24 в 13:53

Доброволци във Видин издирват баща и син, които са в неизвестност

Доброволци помагат за издирването на баща и син от видинското село Покрайна, които са в неизвестност от 11 дни. Действията са съгласувани с полицията, каза инициаторът Ромео Любомиров.  "Видяхме във фейсбук от майката на единия изчезнал, съпруга на другия, която обяви във фейсбук, че се издирват. Изчезнали са на определена дата и все..

публикувано на 24.11.24 в 13:19

Промяна в наредбата за местните данъци ще обсъждат във Видин

Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, те са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30..

публикувано на 24.11.24 в 12:16

"Подаръци на надеждата" за деца от Северозапада

Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..

публикувано на 24.11.24 в 11:05

Откриха с концерт читалищния салон в Ослен Криводол

В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтиран е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е  място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения  салон беше с концерт,  последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..

публикувано на 24.11.24 в 09:31

Враца остава сред областите с най-високи заплати в страната

Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..

публикувано на 24.11.24 в 08:19