Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой изпълнители участваха в IX Торлашки фолклорен събор в Чупрене

4
Снимка: Красимир Каменов

Над 2 хиляди участници събра IX Торлашки фолклорен събор в село Чупрене. Съборът се провежда всяка година в средата на юни, първоначално за два дни. Организатори са Община Чупрене и читалище "Христо Ботев". Заради многото участници, събитието  тази година продължи три дни, а на сцената на площада в село Чупрене в петък, събота и неделя излязоха 89 състава. Съборът  се провежда от 2006-та година, наречен е "Када кум прасе и ти вречу". Според организатора в читалището в село Чупрене Венеция Рангеловска, това е девизът на торлаците, а в превод означава, че когато кумът дава прасе, трябва да  имаш готовност да го вземеш, т.е когато ти се обещава, да си готов да приемеш.

"Съборът тази година е в рамките на три дни. Има изложба на традиционни торлашки ястия, на предмети от бита на торлака. Има ги месните занаятчии, местни производители, които участват в изложбата- базар. Гости от Сърбия, които приготвят прасета на чеверме"- каза за събитието Венеция Рангеловска, организатор в читалището в село Чупрене.   

Сред най-активните участници в събора бяха жените от пенсионерския клуб в Чупрене. За тях разказва председателят на клуба Руска Доцинска:

"Изложили сме старинни предмети да покажем миналото. Участваме в кулинарната изложба. Приготвили сме бел муж, качамак, пържено, баница със сирене, баница с ориз, ориз със сини сливи, ошав, киселица, полибрада- това е супа  от лапад, по нашенски му казваме ливадско зеле."

Сред съставите на събора беше ансамбълът за изворен фолклор "Гъмза" от село Гъмзово. Съставът е от 35 души, сред които седем са деца. Гордост за ансамбъла е Марин Фърнев, от когото танцьорите са научили характерните за Гъмзово хора, разказа Звезда Бондова, секретар на читалището в селото, която също е сред участниците в състава:

"Ние сме ансамбъл за изворен фолклор "Гъмза", село Гъмзово, състоящ се от 35 участници, седем от които деца. Представяме 15 местни хора. Имаме и певческа група. Изпяхме една торлашка песен, една влашка песен и една песен от нашия край, която е изпълняване от народния певец Кайчо Каменов. Сега сме особено развълнувани, радостни, че успяхме да се представим достойно."

Три от съставите на събора в Чупрене бяха от съседна Сърбия, а докато чакаше участието на сцена, акордеонистът от Княжевац Жика Лазаревич се надсвирваше с български музиканти:

"За първи път съм при вас. Мястото е малко, хората са много. Въодушевени сме. Мисля, че и догодина ще дойдем. Да изсвиря нещо?"

Много от традициите са еднакви от двете страни  на границата, казва Звонко Павкович, член на пенсионерския клуб в Княжевац, който записва автентичен фолклор:

"Ние сме под името торлаци от двете страни на границата. Често се срещаме. Говорим сходен език. Аз съм записал някои песни на български, превел съм ги на сръбски, сега ще ги интерпретирам."  

Торлашкият не е пречка изпълнителите да се разбират, въпреки, че не всички участници говорят този диалект. На сцената всеки от съставите трябваше да произнесе на торлашки името на събора "Када кум прасе и ти вречу". За много участниците нямаше нужда от превод.

"Вече трета година идваме. Пеем местни песни, автентичен фолклор на наш диалект. Нашият диалект е подобен на сръбския- торлашки. Тук, каквото се пее, всичко разбираме"- казва Цветана Василева, ръководител на състава от читалището в монтанското село Железна, където също говорят торлашки.

С желание да дойдат отново на събора са и самодейците от село Гаврил Геново.

"Не идваме за първи път. Много е хубаво. Да продължават така да го правят"- казаха в хор от певческата група към читалището в Гаврил  Геново.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Намаляват браковете в Мездра

Бавна, но сигурна тенденция на намаляващи граждански бракове сключени в Мездра се забелязва през последните години. За 2024 година подписалите се в „Обредни дейности” в общината са 27 двойки, през 2023 те са 36, а през 2022 година са 42. Най-младата двойка младоженци е била от 19 годишни, а най –възрастната на 65 и 52 години. Oще на 1..

публикувано на 05.01.25 в 15:35

Полицията във Враца залови пияни шофьори

Полицията залови двама водачи, седнали зад волана след злоупотреба с алкохол във Врачанско. И по двата инцидента са образувани бързи производства, съобщиха от ОД на МВР. Към 10.20 часа вчера в Роман е бил спрян за проверка лек автомобил "Шевролет Лачети", управляван от 49-годишен жител на видинското село Арчар. След направена справка било установено,..

публикувано на 05.01.25 в 13:16

Първото бебе във Враца за новата година се роди днес

Александър е първото бебе във Враца за 2025 година, съобщиха от общинската управа. Той е роден тази сутрин в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ "Христо Ботев". Юнакът е проплакал под грижите на екипа на д-р Партовска и д-р Петров. Момченцето тежи 3 250 гр и е високо 50 см. Последното новородено бебе за 2024-а беше момиченце. Изминалата година..

публикувано на 05.01.25 в 13:01

Водосвет и хвърляне на христовия кръст в Лом за Богоявление

С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден).  Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк.  Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа.  Общината кани..

публикувано на 05.01.25 в 12:55

Огромен интерес към Йордановден във Враца

Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца.  По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..

публикувано на 05.01.25 в 07:40

Православната църква се подготвя за Богоявление

Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник - Богоявление. Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог.  В богослужебната традиция днешният ден преди празника се свързва с последованието на Великия водосвет. Той се служи само два пъти през..

публикувано на 05.01.25 в 07:27

Община Монтана за първи път харчи бюджет от над 100 милиона лева

Изключително добра 2024 година, със значителни инвестиции, изпраща община Монтана. Бюджетът ще премине 110 млн. лв ., съобщи кметът Златко Живков . През годината е работено по над 3 0 проекта. "Не мога да повярвам. Отчетът най-вероятно ще мине 110 млн. Все още не съм готов за подобно нещо. Това ще е първи случай в историята". През изминалата..

публикувано на 04.01.25 в 16:16