Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отдихът през лятото


Санаториум (на латински: sano - лекувам, изцелявам) е лечебно-профилактично заведение за лечение предимно на хронични заболявания с помощта на естествените природни условия (климат, минерална вода, лечебна кал), физиотерапевтични средства, диети и специален режим. В зависимост от заболяванията, които се лекуват санаториумите биват от общ или специализиран характер. Първият санаториум бил създаден с цел лечение на белодробна туберкулоза в селцето Гьорберсдорф, тогава в Германия. Той бива открит през 1859 г. от Херман Бремер.
Какви са изискванията за ползване на санаториум от хора с увреждания? С този въпрос отидох при началникът на отдел "Краткосрочни плащания и контрол" в Националният осигурителен институт във Видин Пролетка Милошева:
" Ползването на програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация през 2014 година е следното: Право на парична помощ за профилактика и рехабилитация имат лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство или за трудова злополука и професионална болест, ако за тях са внесени осигурителни вноски за период от 6 последователни календарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда профилактиката. Освен това право на парична помощ имат и лицата, които получават лична пенсия за инвалидност, ако не са навършили възрастта по чл.68, ал.1-3 от Кодекса за социално осигуряване, не са осигурени и срокът на инвалидността в експертното решение не е изтекъл."
 
Клиентите на ЦСРИ са на летен лагер в Специализирана болница за рехабилитация в гр. Вършец. За да разберем какво е предвидено там за тях се свързах по телефона с организатора в центъра Аксиния Алексиева:
"За пета поредна година пътуваме с нашите клиенти извън град Видин за по-дълго време. Предишните четири години почивахме на хижа "Ком", но тази година решихме да сменим мястото, за да има разнообразие в дейностите и избрахме специализираната болница за рехабилитация в град Вършец, тъй като много от нашите клиенти имат ограничени финансови възможности и не могат да си позволят да почиват на такова място. Другата причина е, че се страхуват, а така като с тях е голямата група и екипът от специалисти от центъра е около тях, те се чустват по-спокойни и по-сигурни. и за това тази година избрахме да почиваме в такъв вид заведение, за да могат хем да почиват, хем да се чустват добре, хем да ползват различни процедури."  

За трета поредна година на 1 юни екипът на Фондация „Подкрепа за реализация” в партньорство с Община Видин, Дамски Лайънс клуб „Вида” и Областния съвет на БЧК-Видин организираха детския хепънинг „Щуроландия". Поводът бе Международният ден на детето. Сега ще ви пренеса чрез радиоефира в този ден, донесъл толкова радост на децата на Видин.
Снимка
"Смятам, че успешно реализираме, нашите деца на Видин да се забавляват, да покажат своя талант, да участват в различни дейности, като "Любопитковци", като "Многознайковци", виждате че има и спортни мероприятия. Ние считаме, че правим всичко за нашите деца. Много се радваме, че има много деца в този ден, Крайдунавския парк е изпълнен с детска радост, с детска глъч и те наистина се забавляват", каза директорът в Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин Емилия Николова.
 
На детският празник имаше и щанд на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев". Ето какво ни разказа заместник-директорът Гергана Панова:
"За втора поредна година се включваме в "Щуроландия". Правим един библиотечен павилион, в който сме изнесли интересни и много красиви енциклопедии от нашия "Детски отдел" и сме подготвили въпроси, като отговорите се крият в енциклопедиите. Всяко детенце си тегли въпрос и намира отговорът в съответната енциклопедия. При правилен отговор получава безплатна читателска карта. Освен това сме изнесли и материали, които дават възможност на дечицата да рисуват свои любими приказни герои или пък да изработват хартиени цветя. Също така имахме доброволци, които четоха приказки на по-малките деца, които не могат да четат".
Снимка
Най-важните на детският хепънинг "Щуроландия", разбира се са децата, но те бяха толкова заети и превъзбудени, че не успях да разговарям с тях, но за това пък, си поговорих с техните майки, които търпеливо ги чакаха да се наиграят:
"Това е много хубаво, децата ще го запомнят с много игри, с танци, с песни... Интересно нещо, малко разнообразие за децата. Просто в този ден трябва да се чустват малко по-различно от всички останали дни.... Много ми хареса, както и всяка година и днес е прекрасно.....Прекрасно е, дано на всеки празник се организират забави за децата. Децата са много, но добре се е получило.....Днешната инициатива е много хубава и много се радвам, че са организирали за децата такива игри и просто самия празник е много хубав"
Снимка
"Бяхме подготвили много голям брой и разнообразни игри, за да могат да участват всякакви дечица, от различна възраст. За моя изненада от всички игри, които бяхме подготвили играхме само две, тъй като имаше страшно голям наплив от деца за скачане с чували. Въпреки че с колегата няколко пъти усложнявахме самата задача, с идеята да ги накараме да се откажат, не успяхме. Може би стимулът им беше наградите, които получаваха, но и основното , за което се състезаваха беше забавлението. Имаше различни работилници, арт-ателиета под две шатри. До колкото разбрах и там е имало голям брой участници. Спортните игри - колегите се бяха постарали тази година с много разнообразни и нови игри, като хокей на трева, бадмингтон, футбол на малки вратички", обобщи третият детски празник "Щуроландия" Аксиния Алексиева, организатор в ЦСРИ Видин.

Още автентични звуци от "Щуроландия" и другите теми в предаването може да чуете в звуковият файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46