Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостна стена с дебелина над 3,5 метра пазела антична Бонония

Започнаха разкопки край кула от старата крепостна стена на Видин

Снимка: Красимир Каменов

Археолози започнаха проучвания в района на кула номер 8 от античната крепостна стена на Видин, в квартал "Калето". Разкопки на обекта не са извършвани повече от 20 години. Историци се надяват, че работата там ще е и началото на системни проучвания на територията на древна "Бонония". До сега в района на античното селище са извършвани само спасителни археологически разкопки. Кула №8, която е на пресечката на улици "Гладстон" и  "Цар Асен I" е открита преди 26 години при изкоп за основи на сграда. Строежът на жилищния блок е спрян, а след няколко последователни години работа на археолозите, разкопките са прекратени. Сега за обекта е осигурено финансиране от Община Видин, а вероятно и музеят ще участва със средства, каза директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова:

Снимка: Красимир Каменов"21 години ние се опитваме по някакъв начин да търсим финансиране. Кандидатствали сме и в Министерството на културата за държавна субсидия, но такава не получихме. Най-после успяхме да се преборим. Получихме една минимална субсидия от Община Видин, ще допълним и със средства от субсидията за музея."

Проучванията, които ще продължат до края на месеца, ще са по трасето на крепостната стена. Ще се почисти районът около кула №8. Очаква се в близост до нея да е и една от предполагаемите четири порти на града, каза археологът Илко Цветков, който е сред историците, участвали при първите разкопки на обекта:

"Интересното е, че зидовете и прилежащите кули са много масивни. Ширината на зида е 3,7 метра. Кулите са 20 метра в диаметър и са добре запазени. Предполага се, че това е едно монументално крепостно съоръжение. Надяваме се, за разлика от антична Рациария, то да е запазено значително по-добре и в перспектива да може де се влезе и във вътрешността на античния град, за да се търсят  форумът  и централните сгради, защото проучване на Бонония не е правено."   

Научен ръководител на обекта е археологът д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който миналата година ръководи археологическите разкопки в района на античното селище Рациария край Арчар.

Екипът, който извършва проучванията край кула №8- Илко Цветков, д-р Здравко Димитров, Фионера Филипова и Николай Русев"Нашият екип, който се създаде за разкопките на Рациария миналата година- аз като научен ръководител и колегите Илко Цветков и Фионера Филипова, като заместник- научни ръководители, се прехвърли на проучванията на Бонония, които днес започват. Основната идея, както и лично моя мотивация е, че чрез тези разкопки на Рациария, които Министерството на културата е гарантирало, че ще сс ежегодни  и разкопките на Бонония, ще може тази зона на България- видинския край, който считам за изключително богат и с добри дадености за развитие на туризъм, отново да започне да се проучва и в крайна сметка да се съхрани и експонира. Особено ценно е, че крепостните стени на антична Бонония са много добре запазени. Те са монументални и много впечатляващи. Проучванията са важни не само за самия град. Във Видин вече има създаден туристически поток и новите възможности трябва да се използват"- каза археологът д-р Здравко Димитров.

Районът около кула №8 във Видин ще бъде обозначен. Целта е обектът да бъде консервиран, а в последствие да се търсят и средства за реставрация. През това лято от Регионалния исторически музей  очакват финансиране за археологическите разкопки в Арчар и Балей. В землището на село Майор Узуново ще продължат проучванията на неолитно селище.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Видинска митрополия

Снимката на 3 януари 2025 година

Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари. Светият синод ще номинира на 14 януари  епископите , от които ще бъде избран нов видински митрополит.  Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите.  Влязоха в сила нови..

публикувано на 03.01.25 в 18:00

Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари

Светият синод ще номинира на 14 януари епископите, от които ще бъде избран нов видински митрополит . Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите, разясни архимандрит Антим , протосингел на Видинската епархия. "На следващия неделен..

публикувано на 03.01.25 в 15:33

Бойница подготвя традиционния бал на носията

Бал на народната носия организират самодейците към читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница . По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари, информира Ирина Станкова , секретар на културното средище:  "Балът се прави при нас повече от 100 години. Само с народни носии от нашия край."..

публикувано на 03.01.25 в 15:06
Снимката е илюстративна.

Момче е първото бебе за годината в Мездра

Момче е първото бебе за 2025 година, родено в Родилното отделение на болницата в Мездра . Детето се е появило на бял свят тази сутрин, 3 януари, след извършено секцио.  Бебето все още няма име. То се е родило 2,970 кг. и ръст 47 см. Това е третото дете на 24-годишната майка от мездренското село Моравица.  Последното бебе, което се роди в..

публикувано на 03.01.25 в 14:41

Румънска организация раздаде подаръци на деца от област Видин

Дарение за деца във Видинско направи неправителствена румънска организация "Бъди добър" , под ръководството на свещеник Йон Ягару от град Каракал, област Олтения. Поводът са коледните празници.   Подаръчни пакети получиха деца, настанени в Детското отделение на видинската болница, от читалище "Цвят", от селата Майор Узуново, Капитановци,..

публикувано на 03.01.25 в 12:45

Мездра е готова за отбелязването на Богоявление

Църковното настоятелство при Храм „Св. Георги Победоносец” в Мездра и Общината за поредна година организират ритуал по "спасяване" на Богоявленския кръст във водите на р. Искър при Археологически комплекс „Калето” в града.  Извадилият кръста от водите на р. Искър ще получи 100 лева, осигурени от църковното настоятелство и 150 лв. парична награда..

публикувано на 03.01.25 в 12:04

Видин ще отбележи Богоявление с тържествен водосвет и ритуално хвърляне на кръста

Празникът Богоявление (Йордановден) във Видин по традиция ще бъде отбелязан с тържествен водосвет на брега на река Дунав и ритуалното хвърляне на Богоявленския кръст във водите на реката, съобщиха от Общината.  Празничната програма включва: 09:00 ч. – Тържествена света литургия в катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски“. 11:00 ч. –..

публикувано на 03.01.25 в 11:25