Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли място шахът в училище

Снимка: РАДИО ВИДИН

Има ли място шахматът в българското училище? Какви личностни качества развива този спорт у децата? На тези и други въпроси търси отговор Петя Генова в интервю с Илиана Полендакова, треньор на детска школа към шахматния клуб  в Пловдив.

В школата към момента се обучават 30 деца, разделени на три групи според уменията им.

"Няма долна възрастова граница, на която децата могат да започнат занимания. Долната граница слиза невероятно бързо с всяка изминала година. Нашата школа сега направи пет години. Преди пет години не сме и помисляли, че ще имаме деца  на пет години и няколко месеца.  Аз лично съм започнала на 12 години, а те вече са шампиони."

Илиана Полендакова приема като мисия своята работа: "Препоръчвам шахмата на всички родители. Този спорт развива у децата качества като памет, концентрация, дисциплина, самоконтрол. Децата от много малки се научават да взимат сами решения и да носят отговорност за тях. Учат се още на търпение, пространствено ориентиране."

Всичко това дава основание на г-жа Полендакова да защити дипломна работа за въвеждането на шаха в училище. "Преди няколко години такова предложение беше внесено от председателя на българската федерация по шах Силвио Данаилов в Европейския парламент. Депутатите в ЕП приеха предложението, но тъй като те не могат да го наложат като заповед, има препоръчителен характер."

Какво казаха малките шахматисти, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско семейство спечели 5 медала за два дни

Талантливите видински състезателки Никол и Нанси Николови участваха в два отделни международни турнира по джудо в съседна Сърбия този уикенд. Вчера в Белград Нанси стана първа в категория до 22 килограма, а каката Никол се пусна в горната за нея категория - до 36 килограма, и заслужи бронзов медал. Днес двете сестри спечелиха категорично златните медали и..

публикувано на 23.02.25 в 16:26

"Локо" Мездра громи в контрола

В последната си - седма, контрола преди началото на първенството на Северозападната Трета лига Локомотив (Мездра) разгроми у дома Скала 2015-Оселна (Зверино) с 10:2  Първото полувреме завърши  при резултат 5:1, като  хеттрик за „железничарите“ записа Иван Аспарухов, два гола вкара съотборникът му Сергей Георгиев. Второто полувреме завърши при същия..

публикувано на 23.02.25 в 16:07

В Берковица е най-добрата школа по ММА

"Нашата школа в Берковица е най-добрата детско-юношеска школа по ММА в България, станахме отборни републикански шампиони за 2024 г." Това каза за Клуб Спорт по Радио Видин треньорът Пламен Илиев . Десетата годишнина на берковския клуб по бойни спортове „Върколак", която се отбеляза през 2024 година, се оказа и най-успешната до сега в историята на..

публикувано на 23.02.25 в 16:01

"Монтана" изпусна трите точки срещу "Дунав"

Секунди отделиха Монтана от трите точки у дома срещу Дунав /Русе/. Срещата от 23-ия кръг на Втора лига завърши 2:2. „Драконите" стигнаха до хикса с гол в 93-та минута. Първата възможност пред домакините се откри в 9-та минута, когато вратаря на Дунав Даниел Николов спаси удар на Виктор Добрев, а при добавката Иван Коконов стреля в аут. Владислав Цеков..

публикувано на 23.02.25 в 15:44

"Монтана" отнесе "Берое" пред погледа на Везенков

Баскетболистките на Монтана победиха с 85:68 точки Берое /Стара Загора/ в мач от шестия кръг на първата тройка при жените. В зала „Младост" срещата изгледа най-добрия български баскетболист Александър Везенков в компанията на кмета Златко Живков. Точка за точка тръгна мача в началото. В последствие Монтана взе инициативатадо края не изпусна..

публикувано на 23.02.25 в 15:39

Врачанско училище с две титли по волейбол

За първи път в историята си СУ "Козма Тричков" стана шампион на Област Враца по волейбол в две възрасти. Титлите от ученическите спортни игри заслужиха девойките 8-10 клас и юноши 11-12 клас, похвалиха се от елитното школо. И двата отбора се представиха блестящо и не оставиха шанс на своите противници. Те продължават участието си в следващия Зонален..

публикувано на 23.02.25 в 15:25

Три титли за "Ботев 93" в Сливен

Отборът на СК Ботев-93 (Враца) спечели 3 златни медала в схватките от класическия стил на провелото се в петък в Сливен държавно лично първенство за момчета. Това беше най-успешният клуб на тепиха в първия ден от надпреварата. Със златен медал се отчете и оряховският клуб Надежда 2014. По 2 титли отидоха в актива на столичните клубове ЦСКА и Левски,..

публикувано на 23.02.25 в 15:15