Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде и как паркират хората с увреждания във Видин

Снимка: Радио Видин
В днешния брой на "Едно" ще говорим по няколко теми, като ще се разходим из българския Северозапад. Ще засегнем отново важната и болна тема за личните асистенти на хората с увреждания. Ще чуете каква е актуалната картина в община Берковица, а от първо лице впечатленията си за проблемите и как могат да бъдат решени те ще разкаже човек с ограничена мобилност.


Започваме нашето октомврийско издание на "Едно" с информация за достъпността за хората с увреждания в град Видин. Изпратих няколко въпроса, свързани с местата за паркиране, как се контролира тяхното използване и следи ли се да не паркират автомобили на подходите към рампите във Видин. Отговорите получих в писмен вид от инж. Георги Кардашимов, главен специалист "Общински пътища и улици" в Община Видин.

Местата за паркиране на инвалиди в град Видин са: на ул."Дунавска" има по едно място пред Областната управа и митницата; на ул." Княз Александър Батенберг" има две места, те са срещу офиса на един от националните мобилни оператори; други две места за паркиране на инвалиди има на ул." Цар Симеон Велики", те са пред банката, която се намира в сградата на бившето Фото; на ул."Христо Ботев" зад сградата на Поликлиниката също има две паркоместа; пред Спортната зала има отделени две места; две са местата за спиране на инвалиди и на ул." Антон Страшимиров" до Общинския пазар.

Както виждате, местата за паркиране на хората с увреждания са съобразени с различните институции и обществени места, до които трябва да има достъп. Община Видин издава документ "Карта за паркиране на хора с увреждания", даваща информация за човека, картата е със снимка, срок на валидност и регистрационния номер на автомобила. Стикерите, които се продават в пощенските станции, не дават право на автомобила да паркира на тези паркоместа.

Следи ли се обаче да не спират автомобили на подходите към рампите в града и как става това?

"Контролът за паркирането на автомобилите се упражнява от служителите на МВР- Видин. Община Видин не разполага с информация относно извършените нарушения", отговориха от местната управа.

В следващите ни предавания ще продължим с още информация по темата, като тази- достъпен ли е градският транспорт в града ни и какво се прави в тази насока.

Говорихме за достъпната среда, а сега нека обърнем внимание и на хората, които не могат да се придвижват сами. Каква е картината с личните асистенти в Берковица? Потребностите на хората с ограничена мобилност се взимат предвид, каза пред Петя Генова Радослав Найденов, заместник кмет по туризъм, образование и здравеопазване, проекти и програми в Общината:

"В момента на територията на общината има 62-ма лични асистенти, които обслужват 82-ма потребители. Имаме подписан анекс и договорът е удължен до 31.12.2014 година. Ако бъде удължен договорът, разбира се, че ще кандидатстваме и ще продължим да работим. Това е едно много добро партньорство и се надявам, че ще бъде продължено и в бъдеще. Колегите постоянно комуникират с потребителите, работи се с хора, има недоволни, сменят се лични асистенти, прави се компромис, така че да се отразят нуждите и потребностите на всички потребители."

Какви са проблемите на хората с увреждания с личните им асистенти и как биха могли да бъдат решени те- за това си говорим със заместник председателя на сдружение "Достоен живот" във Видин Даниел Дамянов:

"Най-честият проблем, който е повсеместно по всички програми, това е работният ден, работният график. На различните места са различни часове, от 4 до 8 или от 2 до 8 часа, но проблемът е, че тези часове са недостатъчни, а и те са фиксирани във времето. Да кажем от 9 до 13 часа или от 17 до 21 часа. Често пъти изникват непредвидени проблеми, ако ще и да излезеш да се видиш с приятел, който за малко е дошъл и си заминава. И ти разчиташ на този асистент, но ако той в това време е зает на друго място или ти отказва с мотива, че сега не му е работното време и човек увисва".

Недалеч от Видин- в Мездра наскоро гостува шампионът на България по шахмат за хора с увреждания Петър Козарев. Той се включи в състезание по шахмат. Това не е изолирано явление в лятно-есенната обиколка на пазарджиклията. Напротив, той призна пред Радио ВИДИН, че се чувства като истински "шахматен рокер" и обикаля от село на село и от град на град, за да популяризира древната игра.

"Шахматът е моят начин на живот. Аз съм малко като рокерите… Мисля, че това мога да върша най-добре и да съм полезен на обществото с тази си моя дарба. След участието си в турнирите в Поморие, Видин и Разград, сега съм в Мездра", раказва пред  Жоро Александров Петър Козарев.

Повече подробности от предаването "Едно" чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46