Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани и депутати от Северозапада за силата на обединението

Снимка: БГНЕС
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, какво обедини ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт, и направи ли обединението силата.

България има ново правителство. В края на миналата седмица парламентът одобри преизбирането на Бойко Борисов за министър-председател. След дълги преговори, това правителство бе съставено с подкрепата на четири политически сили- ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Оценките за тази конфигурация са много противоположни- от мненията, че това е възможно най-добрата коалиция с оглед на състава на парламента, до пълното й отричане като напълно безпринципна и малко вероятно да бъде дълготрайна. Мненията на видинчани събра Пламен Коцев.

"Не сме убедени. Нямаме вяра, че нещо ще се промени. Това са си старите хора, ще се изпокарат за постовете...Много са се ояли и продължават да ядат. Всичките са били някога от една партия...Новото е по-прогресивно, но дали правителството ще изкара мандата, е рано да се каже..."


Новото правителство бе избрано със 136 гласа "за". Против гласуваха 97, един се въздържа. Преди дни депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков даде пресконференция във Видин и отговори на въпросите на Радио ВИДИН, зададени от Красимир Каменов.

"Изгради се т.нар. ос на баланса между Реформаторския блок и ГЕРБ в центъра, и Патриотичния фронт и АБВ. Коалиционно споразумение обаче е сключено само между Реформаторския блок и ГЕРБ, останалите две партии подкрепят програмата на правителството. Коалицията е дясноцентристка, но с подкрепа за нейната програма и от други политически сили. Смятам, че 137 души, които са готови да подкрепят една такава политика, са гаранция че тя ще успее", заяви Вили Лилков.  

За коментар по темата за силата на обединението потърсихме и мнението на Владимир Тошев от ГЕРБ.

"Обедини ни държавническото мислене, което е надпартийно. Даваме си сметка, че Северозапада се нуждае от директна подкрепа. Приоритетни са ни скоростният път София - Видин и ж.п. линията Видин - София".  

Кабинетът Борисов 2, Снимка: БГНЕС
Кабинетът Борисов 2, Снимка: БГНЕС
Новото правителство е петото на България само за две години, а мъчителните компромиси, чрез които бе договорено, в съчетание с тежките проблеми, които има да решава при сложната конфигурация в парламента, ще са истинско изпитание на волята за реформи. Неслучайно, един от най-честите въпроси още при учредяването на 43-тото Народно събрание беше кога ще са следващите предсрочни избори.

Пред сътрудника ни във Враца Жоро Александров, депутатът Красимир Богданов от Патриотичния фронт заяви, че това, което ги е накарало да подкрепят правителството е признаването на програмата им.

"Наистина успяхме да се преборим в управленската програма да влязат почти всички искания, които заложихме, като например нов изборен кодекс"
.

"В нас надделя един политически разум, направихме компромис в името но стабилността, на държавността. Дано изборът ни да е бил за добро", каза депутатът от АБВ Иван Иванов.

Правителство имаме, даже и първите заместник-министри вече са назначени, предстои назначаване на областни управители, ръководства на държавни фирми и т.н. И, за да обобщим- правителството е такова, каквото си го заслужиха избирателите.

Още по темата за силата на обединението чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00