Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 12 ноември 2014 година

Снимка: Радио ВИДИН

Съществува голяма вероятност най-голямото видинско предприятие "Видахим" АД да спре работа от утре-13 ноември. Председателят на Съвета на директорите на "Видахим" и консултант по управлението във Видин- Севдалина Димитрова- потвърди новината: "Защото НЕК има много големи задължения към нас и не ни е плащала много отдавна. Задълженията се трупат всеки ден. И нямаме пари да си купим въглища." "Не говорим за освобождаване на работници, засега"- каза още Севдалина Димитрова. И не отрече, че забавените плащания пречат на дружеството да функционира нормално. Според наети в предприятието, по същата причина напоследък не им се изплащат навреме и трудовите възнаграждения. Във "Видахим" към момента са на работа около 600 човека. "Причината за затваряне на "Видахим" е, че НЕК дължи на дружеството близо 19 млн. лв. и то не може да купува въглища и да плаща заплати", заяви изпълнителният директор на дружеството Цветомир Лещарски, който говори пред журналисти след откритото заседание на ДКЕВР, по процедура за актуализация на цените днес (цитиран от economic.bg). "Утре спираме производството на ток и индустриални гуми", заяви още Лещарски пред комисарите от ДКЕВР. Производството на ток е основно приходно перо за компанията. В момента във "Видахим" се продават единствено специализирани индустриални гуми, и то в малък обем.

Видин е най-слабо развитата в икономически план област в страната, сочи изследване на Института за пазарна икономика. "Въпреки някои положителни тенденции през 2012 и 2013 г., състоянието на пазара на труда в областта остава критично, а доходите на домакинствата- ниски", е отбелязано в доклада. Според експертите сред причините за  социално-икономическите проблеми на областта е демографският профил. Положителна тенденция за областта е, че инфраструктурата постепенно се подобрява. Областта постига добри резултати единствено в категориите "Здравеопазване" и "Данъци и администрация", се посочва още в анализа на Института за пазарна икономика.

Експерти от Бюрото по труда във Видин проведоха информационен ден за търсещи работа хора и работодатели. Инициативата бе за популяризиране на схемата "По-близо до работа", по която се изплащат транспортните разходи на работници от и до месторабота. Срокът е 51 месеца и цели насърчаване на географската мобилност на работещите, каза Жасмина Ангелова, главен експерт от Бюрото по труда. Разходите за транспорт се полагат за новонаети или заети по трудов договор на работно място не повече по 100 км от местоживеене в сектори, различни от селско и горско стопанство, или рибарство и аквакултури. Документи за включване в проекта се подават до 1 месец от сключване на трудовия договор с работодателя. Схемата е насочена към частния сектор. Могат да се включат всички хора, които са наети по трудов договор в частни фирми за срок не по-малък от 6 месеца. В проекта могат да участват частни работодатели, които разкриват работни места във всички сфери на икономиката, с изключение на тези от сферата на селското, горското и рибното стопанство. Работодателят трябва да проведе въвеждащо или надграждащо обучение на работниците, които ще получават транспортни разходи. Продължителността на това обучение е не по-малка от 30 часа. На работодателя се предоставят средства в размер на 150 лв. за всеки обучен работник.

Община Чипровци подпомогна с по 2 500 лева семействата на загиналите в Горни Лом трима жители на града. Това каза за Радио ВИДИН кметът на общината Анатоли Първанов. Той добави, че на роднините са изплатени и половината от застраховките, които са в размер на 80 средномесечни работни заплати. В близките дни се очаква застрахователят да изплати и останалата част от средствата. Роднините на загиналите работници ще се срещнат утре в Чипровци с ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт в Монтана. Целта е да бъдат обсъдени въпроси, свързани с наследствените пенсии, индивидуалните пенсии, допълнителното пенсионно осигуряване и еднократните помощи, които им се изплащат.

Все още няма обявена дата за изплащането на обезщетенията на фермерите, които са подали заявления за умрели от болестта "син език" животни. Министерски съвет отпусна близо 2 милиона лева от бюджета на земеделското министерство в началото на месец септември за борба с болестта. От тях почти 1 милион и 400 хиляди лева са за изплащане на обезщетения на собствениците. Болестта "син език" засегна почти всички общини на триторията на област Видин. Около 15 собственици са подали молби за обезщетение, за около 60 животни, уточни д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в дирекцията по безопасност на храните във Видин.

Увеличаване на данъка върху недвижимите имоти на граждани и фирми за 2015 година в Мездра. Това е предложено в докладна до Общинския съвет на досегашния кмет на общината Иван Аспарухов (назначен вчера за заместник-министър в Министерството на регионалното развитие и благоустройството- бел. ред.). С увеличението ще има по-голяма сигурност на приходната част на бюджета и ще се помогне при погасяването на кредити за финансиране на европроекти, мотивира се Аспарухов. От началото на тази година от налог са освободени имотите на стойност до 1680 лева и е въведено облекчение за гражданите с намалена работоспособност.

Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Света Петка" във Видин получи медицински апарат за скрининг на слуха при новородени. Дарението е от благотворителната инициатива на Президента на Република България- "Българската Коледа". Слуховият скрининг е задължително изследване в родилните отделения в европейските болници. Проучванията показват, че ако нарушението на слуха се открие и лекува на ранен етап (преди шестия месец на бебето), речта и езиковите умения на детето на тригодишна възраст ще бъдат сравними с тези на връстниците му с нормален слух. Видинската болница е единствената в областта, която вече ще може да провежда такъв скрининг- не само при новородените, но и при малките деца до 3-годишна възраст, съобщават от лечебното заведение. Скрининговият апарат е компактен и преносим. Той действа на базата на ултразвука, а изследването е напълно безвредно и безболезнено. Препоръчително е скринингът да се направи до 6-ия месец след раждането. Апаратът, с който се провежда изследването, отчита отоакустичните емисии в ушите на бебето, като по време на процедурата то не усеща абсолютно нищо.

Ревматолог ще извършва профилактични прегледи за остеопороза в Мездра. Те ще включват изследване на костната плътност с американски ултразвуков апарат, ревматологична консултация при ставни проблеми и препоръки за профилактика и лечение на заболяването. Прегледите ще се извършат на 13 ноември /четвъртък/ от 9 до 12 часа в Ритуалната зала на Общината.

Проектът "Бъдещето в нашите ръце - създаване на европейски предприемачи" по програма "Еразъм +" събра във Видин партньори от няколко държави. Те си партнират с Целодневната детска градина "Детелина" в областния град. Целта е да се формира от ранна детска възраст усет към бизнеса, какво е печалба и продукция и защо е важно в днешни дни човек да може да се оправя сам в живота, каза директорката на детското заведение Златка Георгиева. В детската градина обмислят да направят фабрика за сувенири с отделни звена за реклама и пласмент, за да придобият най-малките тези умения. Във фабриката ще правят коледни сувенири от природни материали, сол и брашно, които сами ще се научат да пласират на пазара.

Секретарите на читалищата в община Кула обсъдиха проблемите с финансите на културните средища и начинът на управлението им. Достигна се до решението на всеки три месеца счетоводните документи да се представят на счетоводителя на читалището в Кула, за да се постигне финансовата дисциплина.Издръжката на читалищата се формира съгласно субсидираните бройки, които в селата са един, а в някои и само половин щат. Сумите стигат за заплати, осигуровки и разходите за електрическа енергия. Читалищата в селата  формират собствени приходи от наеми на помещения, земя.

Мездренската вокална група "Детски свят" вече започна подготовка за следващата година. Групата е създадена през 2001 година с деца от музикални паралелки. Ръководител от основаването й е Анета Петкова- преподавател по музика в мездренското училище "Христо Ботев". През 2014 година вокална група "Детски свят" завоюва няколко престижни награди от международни и национални фестивали. "Един от успешните дуети е този на Моника Велчева и Жанита Антонова, които през 2014 година печелят първо място на 15-ия фестивал "Златно петле"- Бяла Слатина и второ място на фестивала "Родолюбие", каза Анета Петкова.

Симфониета Видин ще представи операта "Крадецът на праскови" утре, 13 ноември, от 18.00 часа, в зала Филхармония. Произведението е по мотиви на едноименната повест на Емилиян Станев. Автор на музиката е композиторът Благовеста Константинова, а либретото е дело на Цонка Великова. Въздействащата музика и талантът на солистите Елица Нешевска, Хрисимир Дамянов и Валентин Ватев възкресяват непреходната драма за обречената любов и стремежа на духа към свобода. Диригент на спектакъла "Крадецът на праскови", в който специално участие ще вземе и част от хор "Видин", е маестро Ивайло Кринчев. Режисьор е Георги Симеонов.

Световният ден в памет на жертвите на катастрофи- 16 ноември, ще бъде отбелязан във Враца с шествие и поднасяне на цветя на пешеходната пътека на кръстовището на бул. "Никола Войводов" с бул. "Демокрация". Шествието ще тръгне в 10 часа от Сувенирната палата, ще премине по бул. "Н. Войводов" и ще спре на площад "Македония". Движението на превозните средства в района ще бъде спряно за 15 минути и на мястото ще се обособи импровизирана сцена, където ученици ще изпълнят танцова композиция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Цолов ще представи в Мездра новата си книга

Читателски клуб „Book Hub“ и НЧ „Просвета-1925“ - Мездра организират среща с писателя Димитър Цолов – Доктора.  Димитър Цолов ще представи най-новата си книга „Смъртоносна събота“ – криминален роман, който е продължение на друга негова книга „Мъртвешко парти“.  Главен герой отново е Даниел Целов, инспектор от криминална полиция. Разследването в..

публикувано на 09.02.25 в 15:54

78 са практикуващите зъболекари във Видинско

На 9 февруари се отбелязва М еждународният ден на стоматолога . В област Видин празник имат 78 практикуващи зъболекари, най-младият от които - д-р Яна Валентинова, е завършила преди няколко месеца, каза председателят на районната колегия на Българския зъболекарски съюз д-р Нели Драгинова.  "Доста намаля колегията като членска маса. Имаме..

публикувано на 09.02.25 в 12:29

Митничари задържаха над 15 700 кутии цигари на пътя София-Видин

Над 15 700 кутии цигари, превозвани в нарушение на Закона за акцизите и данъчните складове са задържали митнически служители при проверки в района на главен път Е79,  в участъка София - Видин. Цигарите, които са били облепени с български бандерол, са открити в спрян за проверка товарен автомобил с български регистрационен номер, превозващ стока от..

публикувано на 09.02.25 в 12:10

В Монтанско измериха най-ниските температури за тази зима

Най-ниските температури в област Монтана за настоящата зима са измерени тези почивни дни. Вчера най-студено е било в село Долно Церовене , а днес във Вършец. От минус 11 до минус 3.5 достигнаха най-ниските температури отчетени за вчера и днес в Монтанско. В събота рекордът е за якимовското село Долно Церовене минус 11 градуса. С два градуса по-топло е..

публикувано на 09.02.25 в 11:58

Синодът избра епископ Пахомий за Видински митрополит

С пълно единодушие - 14 гласа Браницкият епископ Пахомий е избран за Видински митрополит. Каноническият избор се проведе след литургията в синодалния параклис, след като  епархийските избиратели миналата неделя определиха двама кандидати за овакантения митрополитски престол, между които да е изборът - Браницки епископ Пахомий и Мелнишки..

публикувано на 09.02.25 в 11:09

Над 5500 тона отпадъци депонирани във Врачанско през последните три месеца на миналата година

Над 5500 тона отпадъци са постъпили през последното тримесечие на миналата година в сепариращата инсталация за отпадъци в депото край врачанското село Костелево . Там се депонира боклука на общините Враца и Мездра. Общото количество боклук, постъпил за сепариране е почти 5527 тона. Около хиляда и двеста тона са от община Мездра, останалите от Враца и..

публикувано на 09.02.25 в 10:05

Над 103 000 000 евро са влезли в икономиката на Враца за една година

Според Националния статистически институт (НСИ) преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор в област Враца към края на 2023 г. са били в размер на 134.2 млн. евро. Най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността, където са налети 104.6 млн. евро. Следват ги секторите „Професионални дейности и научни..

публикувано на 09.02.25 в 09:14