Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровските килими вече са в листата на ЮНЕСКО

Снимка: Секретариат на НК за ЮНЕСКО
Производството на чипровските килими вече е в Световната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО заседава на 26 ноември в Париж и единодушно вписа в списъка българската кандидатура "Традицията на производство на чипровски килими".

"Подготовка, която преди 2 години беше започната. Проучване от наша страна, от страна на проф. д-р Мила Сантова. Бяхме издирили тъкачки, бяхме издирили стари килими и така нататък- това което се изискваше. Направиха два филма и вече сме включени в регистъра на световното нематериално културно наследство"- каза за номинацията директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

Министерството на културата представи българската кандидатура на производството на чипровските килими пред ЮНЕСКО в края на месец март 2013 г. Критериите, на които номинацията трябва да отговаря, за да бъде включена в списъка на световното нематериално културно наследство, е тя да бъде традиция в съответния регион, каза сътрудникът на Националната комисия на ЮНЕСКО и доцент в катедра "Културно-историческо наследство" на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София Венцислав Велев:

"Номинацията за производство на килими е взета от Националния съвет за нематериално културно наследство, разбира се, след подготовка и предложения на екип от специалисти от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, с решение на Министерството на културата. Критериите, на които най-вече трябва да отговаря една такава кандидатура- това да бъде традиция за определения регион."

Така тъкането на чипровските килими стана третият български елемент, включен в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството след "Бистришките баби- архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", вписан през 2005 г. и "Нестинарството" от 2009 г. Решението на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО е признание за световното значение на традицията на изработването на килими в Чипровци, която отдавна се е превърнала в символ на културна идентичност и в пример за жизнеността на културните традиции в днешно време. То е висока оценка и стимул за местната общност да продължи да предава уменията от поколение на поколение и да разпространява тази културна и социална практика. Номинацията е разработена от експертен екип в състав гл. ас. д-р Ива Станоева и гл. ас. д-р Миглена Иванова под ръководството на проф. доктор на изкуствознанието Мила Сантова.

Повече по темата ще научите тази неделя, 30 ноември от 9 часа в предаването "Неделник" по Радио ВИДИН.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 24 януари 2025 година

Враца почете паметта на жертвите от бомбардировката през 1944 г. С общо възпоменание в храм "Свето Възнесение" бяха почетени загиналите от бомбардировки над Враца през 1944 г., съобщават от местната управа. Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник. Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания..

публикувано на 24.01.25 в 18:05

Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник заради грип

Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания предизвика изпращането на учениците във Врачанско по домовете им от понеделник. Това реши областния оперативен щаб, председателстван от губернатора Николай Николов. Директорът на РЗИ д-р Чавдар Манов обобщи данните от последните дни – 205 на 10 000 души, което е близо до епидемичните..

публикувано на 24.01.25 в 17:31

Грипът настъпва в Монтана

Монтана е пред грипна епидемия . Медицинският съвет при областния управител отложи за понеделник взимане на решение за грипна епидемия и евентуално преминаване на учениците на онлайн обучение. Заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Монтана продължават да се увеличават. Към днешна дата заболеваемостта е 303 на 10 000 души население..

публикувано на 24.01.25 в 16:50
Проектното предложение беше гласувано на заседание на Общинския съвет в Ново село.

Проект предвижда изграждането на понтони в Ново село

Общинските съветници в Ново село гласуваха с пълно мнозинство за реализирането на проект „Екологично плаване“ на Туристическо дружество „Бонония“ във Видин на стойност 750 000 евро.  Партньори по проекта ще са Община Ново село и  Община в Румъния. „Нашата комисия допуска за разглеждане и дава положително становище на предложение от 17 януари 2025..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Национална асоциация за приемна грижа: За приемните родители няма социална сигурност

1480 са децата у нас, отглеждани в приемни семейства през миналата година. Голям проблем за страната е, че в близо 400 утвърдени приемни семейства няма настанени деца, обяви във Видин изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа Александър Миланов.  "По различни причини е. От една страна по желание на приемните родители...

публикувано на 24.01.25 в 15:49
Държавен фонд

Двама са кандидатите за директор на фонд "Земеделие" във Враца

Врачанският клон на Държавен фонд „Земеделие“ има временен началник. На директорския пост е Марияна Петкова, която наследи Сашо Илиев. Досегашният началник е в болничен. Неговият договор е до началото на юли. В същото време от ДФ „Земеделие“ пуснаха процедура по търсене на нов директор. Документи за участие в конкурса са подали двама души – Сашо..

публикувано на 24.01.25 в 14:32

Три са кражбите на нафта от тирове за седмица край Монтана

Зачестяват случаите на кражба на нафта от тирове , спрели да почиват на международен път Е-79, край Монтана. За последните два дни има две кражби на гориво от унгарски тежкотоварни автомобила.  Общо 650 литра дизелово гориво източиха крадци от тирове за последните два дни. В сряда, между 3:00 часа след полунощ и 8:00 сутринта, на отбивката за..

публикувано на 24.01.25 в 14:25