Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипровските килими вече са в листата на ЮНЕСКО

Снимка: Секретариат на НК за ЮНЕСКО
Производството на чипровските килими вече е в Световната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО заседава на 26 ноември в Париж и единодушно вписа в списъка българската кандидатура "Традицията на производство на чипровски килими".

"Подготовка, която преди 2 години беше започната. Проучване от наша страна, от страна на проф. д-р Мила Сантова. Бяхме издирили тъкачки, бяхме издирили стари килими и така нататък- това което се изискваше. Направиха два филма и вече сме включени в регистъра на световното нематериално културно наследство"- каза за номинацията директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

Министерството на културата представи българската кандидатура на производството на чипровските килими пред ЮНЕСКО в края на месец март 2013 г. Критериите, на които номинацията трябва да отговаря, за да бъде включена в списъка на световното нематериално културно наследство, е тя да бъде традиция в съответния регион, каза сътрудникът на Националната комисия на ЮНЕСКО и доцент в катедра "Културно-историческо наследство" на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София Венцислав Велев:

"Номинацията за производство на килими е взета от Националния съвет за нематериално културно наследство, разбира се, след подготовка и предложения на екип от специалисти от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, с решение на Министерството на културата. Критериите, на които най-вече трябва да отговаря една такава кандидатура- това да бъде традиция за определения регион."

Така тъкането на чипровските килими стана третият български елемент, включен в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството след "Бистришките баби- архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", вписан през 2005 г. и "Нестинарството" от 2009 г. Решението на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО е признание за световното значение на традицията на изработването на килими в Чипровци, която отдавна се е превърнала в символ на културна идентичност и в пример за жизнеността на културните традиции в днешно време. То е висока оценка и стимул за местната общност да продължи да предава уменията от поколение на поколение и да разпространява тази културна и социална практика. Номинацията е разработена от експертен екип в състав гл. ас. д-р Ива Станоева и гл. ас. д-р Миглена Иванова под ръководството на проф. доктор на изкуствознанието Мила Сантова.

Повече по темата ще научите тази неделя, 30 ноември от 9 часа в предаването "Неделник" по Радио ВИДИН.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 11 ноември 2024 година

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) призовава шофьорите да се подготвят за  зимни условия  и да тръгват на път с автомобили, оборудвани за предстоящото влошаване на времето.  Според метеорологичната прогноза, на 12 ноември се очакват ниски температури и снеговалежи с издаден жълт код за опасно време в Северозападна и Централна България. Новото..

публикувано на 11.11.24 в 18:00

В Мездра почетоха свети Мина

В деня на свети Мина деца от групите „Вълшебство“, „Васил Левски“ и „Барбарони“ от Детска градина „Мир“ посетиха Средно училище „Иван Вазов“ в Мездра. Заедно с учениците от трети и четвърти клас те участваха в специален учебен час, посветен на темата за семейството. Всяко дете, с помощта на по-големите ученици, нарисува портрет на своето семейство,..

публикувано на 11.11.24 в 16:49

Ученици от Монтана отбелязаха професионалния празник на НОИ

Повече от 1/3 от населението в област Монтана е на пенсионна възраст. Ученици от Финансово-стопанската гимназия посетиха офиса на Националния осигурителен институт ( НОИ ) в града по повод 11 ноември, професионалния им празник Общо 40 450 са пенсионерите в област Монтана. Това прави повече от 1/3 от живеещите в региона. Месечно държавата..

публикувано на 11.11.24 в 16:30

Започва строежът на физкултурен салон във врачанско училище

С тържествена церемония бе поставено началото на мащабния проект за строителството на физкултурен салон в двора на ИОУ “Васил Левски” във Враца. Кметът Калин Каменов приветства присъстващите и заяви, че с изграждането на новото съоръжение се решава един дългогодишен проблем и ще се създаде адекватна среда за спорт на възпитаниците на..

публикувано на 11.11.24 в 15:44

Деца от Мездра създадоха „Градина на толерантността“

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Мездра учениците отбелязаха Седмицата на толерантността под мотото „Вълшебството в градината на толерантността“. С фокус върху уважението, разбирателството и подкрепящата училищна среда, учениците от начален етап участваха в творчески работилници и създадоха цветя, които „засадиха“ в символичната градина на..

публикувано на 11.11.24 в 15:38

АПИ апелира шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия

Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) призовава шофьорите да се подготвят за зимни условия и да тръгват на път с автомобили, оборудвани за предстоящото влошаване на времето. Според метеорологичната прогноза, на 12 ноември се очакват ниски температури и снеговалежи, като е издаден жълт код за опасно време в Северозападна и Централна България. Включените..

публикувано на 11.11.24 в 15:33

Враца, Монтана и Лом могат да получат европейски средства за модернизация

Над 1,5 млрд. лв. ще бъдат вложени в развитието и модернизирането на инфраструктурата в 40 градски общини в България, включително Враца, Лом и Монтана, по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Програмата е насочена към постигането на по-силно икономическо развитие и създаване на балансирани и устойчиви региони. Финансирането е осигурено от..

публикувано на 11.11.24 в 15:17