Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се прави в образованието за децата с увреждания във Видин

14 държавни и общински училища от област Видин са снабдени с рампи за инвалидни колички
Снимка: Радио ВИДИН
Днес в "Заедно" си говорим за Стратегията за развитие на образователната система в Община Видин и по-точно за приобщаващото образование на децата с увреждания. През тази седмица стартира инициатива, която ще проучи какво е направено до момента, какво предстои да се направи и как може набелязаните цели да се изпълнят по-бързо и по-качествено.


Инициативата е на сдружение "Достоен живот" и цели проследяване на изпълнението на Стратегия за развитие на образователната система в Община Видин, стартирала през 2008 година. Приоритет 2 от нея гласи "Качествено и достъпно образование за всички" и основната му цел е "Осигуряване на възможности, които да позволяват на всеки гражданин да учи, където, когато и в каквато форма пожелае с цел задоволяване на своите образователни интереси и потребности и пълноценно развитие". Какво включва инициативата за граждански контрол върху стратегията за образование на община Видин слушаме от председателя на сдружение "Достоен живот" Митко Николов:

"За нас, като организация на хора с увреждания, има няколко теми, които са важни за социалната интеграция за хората с увреждания в града. Една от тези теми е приобщаващото образование, в частност образованието на децата с увреждания в масовите училища. Образованието в помощни, болнични училища, индивидуални програми и т.н. за нас не е приобщаващо образование. И затова винаги сме се опитвали и отново се опитваме да разбуним обстановката във Видин и да поставим темата за приобщаващото образование на висок глас за това- случва ли се то, не се ли случва и до какви резултати води."

Какво е направено в сградите на учебните заведения в област Видин за достъп на деца с ограничена мобилност обяснява старши експертът по предучилищно възпитание в Регионалния инспекторат по образованието- Видин Таня Иванова:

"В обобщената справка за създадена достъпна архитектурна среда, към месец януари 2014 година са посочили 14 държавни и общински училища от област Видин, че са снабдени с рампи за инвалидни колички. В 17 училища са изградени санитарни възли, а в СОУ "Св. Св. Кирил и Методий"- Видин разполагат с асансьорна уредба. В СОУ "П. Р. Славейков" са посочили, че имат необходимост от асансьорна уредба, за която има готов архитектурен план, приет на архитектурния съвет в Община Видин."  

Ето какво е записано и в стратегията на Общината:

"Предназначението на Стратегията е да подпомогне осъществяването на образователната реформа и развитието на общинската образователна система, като предложи концепции, методология и условия за нейното реализиране. Неделима част от Стратегията за развитие на образованието в община Видин е Програмата за нейното изпълнение и ежегодно приемане на план за действие.

Предмет на Стратегията е развитието на общинската образователна система във Видин с нейните 4 съдържателни компонента: Държавно-училищно образование, Образование за всички, Учене през целия живот и Продължаващо професионално обучение с цел хармонизирането на образованието в Общината в контекста на националните и европейските цели, приоритети, директиви.

Целта на Стратегията е да очертае общинските приоритети, цели и дейности за развитието на формалното образование, неформалното обучение и самостоятелното учене в контекста на ученето през целия живот и продължаващото професионално образование.

Основната цел на настоящата Стратегия е свързана със създаване на условия в общината за пълноценно развитие на всеки жител като личност, професионалист и гражданин чрез получаване на качествено училищно образование, възможност за учене през целия живот и участие в продължаващо професионално обучение, както и за подобряване на конкурентоспособността на човешките ресурси, а така също и на местната икономика, базирана на знанията."

Подробности по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46