Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищният стол- необходимост и спокойствие за родителите

6
Снимка: Нора Йоцова
Днес в "ЗАЕДНО" говорим за храненето в училище- една от важните теми при подрастващите. От няколко години обедното хранене на учениците се осъществява по програма на Министерството на образованието и науката и е свързано с целодневното обучение на децата.


"Нашите ученици, които участват в проекта "Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес", се хранят организирано, тъй като са цял ден в училище и това е почти задължително за тях. Проектът трябваше да приключи на 31 октомври 2014 година, но понеже е успешен, е удължен до 30 юни 2015 година", обясни началникът на РИО-Видин Марийка Василева.

В повечето училища храната се доставя от фирми, избрани по Закона за обществените поръчки.

"Имаме училищни столове, които на място приготвят на място храната за своите ученици. Обикновено е второ и трето хранене, има и такива, в които имаме първо, второ и трето хранене", каза началник на отдел "Административно-правно, финансово-стопанско и информационно обслужване" в РИО Таня Петрова.   
Снимка
Едно от видинските училища, в които учениците обядват, е СОУ "Св. Св. Кирил и Методий".

"В нашето училище около 218, които са на целодневна организация на обучение, се хранят в специално оборудвано  помещение за хранене. Менюто се изготвя от медицинското лице по специален рецептурник, то се одобрява от инспекторите в здравната инспекция и се следи много стриктно. Храната я получаваме около 11 часа и я раздаваме от 11,30 часа до 13,30 часа на всички, които имат право да се хранят"- обясни директорът на учебното заведение Любомир Миланов.

На какви изисквания отговаря храната, доставяна в училище, кой отговаря за спазването на всички изисквания за здравословното хранене на учениците, обясни медицинският специалист в училището Евгени Цветков:

"Храненето в ученическия стол е съобразено с Наредба №37 за здравословно хранене на учениците. Съставя се ежемесечно меню, което съответно се контролира от Агенцията по храните и Регионалната здравна инспекция. Менюто е разнообразно. Всяка седмица задължително има риба и пилешко месо. Всеки ден храната е разнообразна, като се редува съответно пълнозърнест, с хляб "Добруджа", както е по изискването на Наредбата."
Снимка
Митана Георгиева е жената, която раздава храната на учениците:

"Менюто се харесва на децата. Понякога питат за пица и хамбургери. Въведоха вече в менюто и спагетите, за тях също питаха. Любимото им ястие е картофи със сирене. Имаме един родител само, който присъства на храненето, защото детето му не иска да яде, но и то започна да се храни. Нямаме проблеми с децата и дисциплината им."

А какво мислят "потребителите"- учениците, които се хранят в столовата от понеделник до петък- чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46