Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешна 2014 година отчитат читалищата в Мездра

Снимка: Петко Котларски
2014 година е била успешна за селските читалища в община Мездра, въпреки ниските субсидии. Това е общият извод след атестацията на културните институти. Атестацията на читалищата се извършва от комисия, назначена със заповед на кмета на общината в началото на всяка календарна година, преди да бъде утвърден бюджета им за годината.

"По утвърдени показатели за всяко едно читалище, атестирахме 20 -те селски читалища и градското читалище, което беше изключително трудно... На пръв поглед, като гледам показателите на читалищата веднага мога да кажа, че макар и трудна финансово, 2014 г. е била успешна за селските читалища. Не трябва да пропускаме и факта, че читалищата, с изключение на селата Елисейна и Моравица, където все още има училища, са единствените културни институции, които успяват да привлекат хората като потребители и да им изградят навик да посещават читалището, където да се чувстват комфортно, да се информират от пресата, книгите, да се срещат с други хора; учениците да подпомагат подготвянето на уроците си, да ползват Интернет услугите, които им се предлагат"
- каза Валентина Цекова- секретар на НЧ "Просвета"- Мездра и член на комисията по атестирането.

Валентина Цекова посочи, че атестациите са необходимост за по-голяма яснота в работата на читалищата, които се справят, въпреки че субсидиите, които получават, са изключително ниски:

"Работещите в читалищата са последните възрожденци, които с минимално възнаграждение работят на полза роду!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският митрополит Пахомий с първа света литургия във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..

публикувано на 16.02.25 в 15:58

Кулските "Къпачи" се представиха на фестивала "Джамала" в Кюстендил

Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи.  Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи  "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..

публикувано на 16.02.25 в 15:09

Почистват коритото на река Скът като предпазна мярка

До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й.  В Мизия, където беше най-тежкото..

публикувано на 16.02.25 в 14:30

Жена загина при пожар край Враца

Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца.   Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..

публикувано на 16.02.25 в 11:40

Дейци на културата отбелязаха Трифон Зарезан във Враца

Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция.   В ритуала по зарязването на лозите вчера   се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..

публикувано на 16.02.25 в 11:15

Четирима са загинали при катастрофа край Видин, има и ранени

Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..

публикувано на 16.02.25 в 10:00

Митрополит Пахомий беше въдворен на епархийската си катедра във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..

публикувано на 16.02.25 в 08:05