Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметица хвана крадец във видинското село Динково

Снимка: Радио ВИДИН
В село Динково кражбите и опитите за телефонни измами безпокоят хората напоследък. Най-пресният случай е отпреди няколко дни- крадец нападнал 78- годишните баба Горичка и дядо Яким в дома им. 22-годишният апаш ги заплашил с нож и старците се уплашили, че може да ги убие. Затова баба Горичка извадила скрития под мушамата на масата плик със 120 лв., останали им от пенсиите, и го дала на крадеца. Уплашената баба се обадила на кметицата Юлия Иванова. Кметицата започнала разследване- за външния вид на крадеца, за някакви отличителни белези. Тогава възрастната жена споменала, че нападателят имал превръзка на ръката, а кметицата си спомнила за такъв човек, който е идвал при нея:

"В неделя дойде този същият при мен. Търси полиция, накрая ми каза, че на ръката му има 12 шева. Казах му, че не мога да викам линейка и доктор в дома ми да го превързва. И нападнатата жена ми каза, че крадецът има на едната ръка превръзка. Ясно ми е, казах, кой е извършителят. И го заловиха, до следобяда го хванаха"- каза кметският наместник на Динково Юлия Иванова. Крадецът обаче междувременно изхарчил парите на старците. А той бил стар познайник на полицията:

Кметският наместник Юлия Иванова, архив Радио  ВИДИН"Баща му е оттук. А младият- от затворите не излиза. Излезе за два месеца, пак направи нещо и отново го приберат, а е на 22 години."


Това не е първо посегателство над баба Горичка и дядо Яким. През декемрви, когато взели пенсиите, отново се обадили на кметицата. Двама били влезли в двора им, откачили вратата, но не взели нищо. И други кражби по селото има- крадат по мазета, кокошки, прасета. Дори кметицата е потърпевша, но не от кражба. Запалили автомобила й, не че не се знае кой е, но наказан няма, казва жената.

Хората от Динково са потърпевши и от телефонните измамници. Кметицата обаче отново е на поста си:

"За шест къщи имаше телефонен терор. В 12 часа звънях на дежурния да му кажа какво става. На едните хора са знаели подробности- казали на дъщеря им името, че е паднала и си е счупила гръбначния стълб. Обаждал се някой си доктор Николов от ломската болница и трябват 13 000 шилинга веднага да им направят операция, иначе ще остане инвалид. Обаче баща й се усетил"
- разказа още Иванова.

От полицията във Видин също апелират към старите хора да не се доверяват на позвънявания за спешни случи на стационарните си телефони. Мошениците се възползват от наивността на старите хора.

"Младите да се обаждат по-често на роднините си, да ги питат как са, да им казват, че и те са добре. Възрастните са податливи и когато получат такова зловещо телефонно обаждане са готови да търсят пари и да ги дават на измамниците"- каза директорът на Областната дирекция на МВР Видин Константин Джунински.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Музей

Снимката на 24 февруари 2025 година

Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на  нова  експозиция във видинския исторически музей " Конака ".  За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..

публикувано на 24.02.25 в 18:00

Разнообразие от мартеници предлагат на базара в Монтана

Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..

публикувано на 24.02.25 в 17:55

Неглижирането на образованието от родителите е причина децата да отпадат от училище

"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин.  Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..

публикувано на 24.02.25 в 16:51

Ансамбъл „Пирин“ гостува в Монтана на 3 март

Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Благотворителна великденска кампания започва за Северозапада

Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..

публикувано на 24.02.25 в 15:22

Бюрото по труда във Видин организира беседа с ученици

Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:35

Благотворителни събития в подкрепа на Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс в Монтана

Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..

публикувано на 24.02.25 в 13:47