Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрината у нас- има ли я

Снимка: Нора Йоцова
В началото на тази седмица отбелязахме Деня на спонтанните актове на доброта- една от новите инициативи на международните благотворителни организации. Това е и темата в днешния брой на "Едно". Празникът има глобално значение и се чества, независимо от националност, етническа принадлежност или религиозни убеждения. Добрите дела сами по себе си трябва да ти доставят удоволствие и в същото време, давайки нещо на другите хора или помагайки им, ти не трябва да очакваш награди. Това е истинската доброта.


Водя ви в Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин. Там отбелязаха Деня на спонтанните актове на доброта по един интересен начин. Започваме с дискусията за добротата, с която организаторът в центъра Аксиния Алексиева, даде начало на инициативата:

"Добротата е вътре в човека. Колкото и да иска да е добър някой, щом отвътре си напира лошото, злото, завистта- това са все качества на лошите хора... Има много малък процент, който е генетичен, а другото вече го създава средата, в която живеем... Не мога да конкретизирам нещата. По същество човекът, като разумно същество, би следвало да е добър и да развива доброта. Това е въпрос на вътрешна и външна настройка... Нещата търпят еволюция. Едно време, когато започнах да работя, хората бяха по-прости, но по-добри. Колкото нещата се развиват, някак си в хората се насади злоба, завист. Тази независимост, за която се борим, май че ни прави лоши..."

В Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин отбелязаха Деня на спонтанните актове на доброта по иновативен начин. Там се организира " Пазар на ценности". Това бе игра със следния регламент: всеки от присъстващите клиенти на Центъра написа на три отделни листчета по едно добро дело, което той е правил или нещо, което смята за добро дело. Условията към участниците бяха да напишат спонтанно добро дело и тази добрина да не изисква материално обезпечение. След като всеки написа трите си добрини трябваше да ги размени с другите. Така в края на играта всеки участник имаше по три чужди листчета, които сам е избрал. Каква е идеята на играта обяснява организаторът в центъра Аксиния Алексиева:

"Тази игра я направихме с цел, всеки от вас да обогати знанията си и добрите си дела, е много простичко казано. Разменяйки си листчетата, вие ще можете да видите какво правят другите хора. Да си направите изводите правите ли тези неща, колко често ги правите, има ли смисъл да ги правите и дали наистина това са добри дела. Всеки от вас прочете, видя, получи листчето на минимум още трима човека, т.е. с минимум още добрини той обогати своята култура, своето възпитание, поведение и т.н."
 
Много емоции предизвика играта. Хората се опитваха да познаят кой какво е написал, обсъждаха кое попадение е добро и кое от написаното не спада в графата "добри дела". Всички, обаче се съгласиха, че добро трябва да се прави всеки ден и да се почита не само в едни ден в годината. Независимо от различната гледна точка, присъстващите се обединиха около идеята, че добрината съществува у всеки от нас, само трябва да я събудим и да й позволим да се прояви.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46