Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровски килими на повече от 200 години показват в изложба

Снимка: Ваня Минева

Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.

"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."

В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.  

"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."


Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.

Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.

"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."

Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет във Видин ще заседава утре

Общинският съвет във Видин ще разгледа  10 точки  по време на свое  редовно заседание утре, 27 януари .   Дневният ред включва отчет за дейността на Общинския съвет и неговите комисии за второто полугодие на 2024 година. Общинските съветници ще разгледат и предложение от кмета Цветан Ценков, относно приемането на годишен отчет за 2024 г. на..

публикувано на 26.01.25 в 12:00

Във Враца ще обсъдят назначението на управители на здравни заведения

Общинските съветници ще обсъдят кандидатурите на трима лекари, на които е предложено да управляват за пълен мандат здравните заведения, собственост на местната власт във Враца. Това ще се случи на редовното заседание на съвета, което ще се проведе във вторник /28 януари/ от 10 часа. За управител на Комплексния онкологичен център е предложен д-р..

публикувано на 26.01.25 в 09:00

В Моравица се готвят за Трифон Зарезан

И тази година, вече по традиция, кметство Моравица и НЧ ”Светлина 1926” организират отбелязването на Трифон Зарезан на 1 февруари.  Желаещите да се включат в ритуала ще се съберат в 10:30 часа на площада на селото и ще се отправят към местността "Цамото", където ще бъде пресъздаден ритуала Зарязване на лозята, за берекет. След това всички..

публикувано на 26.01.25 в 07:52

В Берковица организират томбола за платилите данъците си до 23 февруари

Ваучер от 500 лева дава община Берковица за томбола на платилите местните данъците за годината до 23 февруари. Печелившият ще стане ясен на 4 март. Заплатилите данък недвижимо имущество и такса "смет" жители на община Берковица могат да участват в томбола.  Те не трябва да имат други задължения към общината. Плащането на налозите трябва да се извърши..

публикувано на 25.01.25 в 17:05

Радиото като сцена, приятелство, песен

Днес поздравяваме с честит празник всички от уникалното БНР семейство.  През 2009 година част от него става Радио Видин. Гласът на Северозапада е седмата регионална радиостанция на Българското национално радио, но първата към онзи момент, която напълно отговаря на предизвикателствата на цифровото радио. В деня на старта на медията в стената до входа..

обновено на 25.01.25 в 16:05

Жители на Дреновец ще искат отмяна на решението за изграждане на фотоволтаичен парк

Събрание на хора, които са против изграждането на фотоволтаици на общинска земя, се проведе в село Дреновец, община Ружинци. Участваха 51 души, каза адвокат Яничка Методиева от Български централен комитет "Непримиримите". По думите ѝ, участниците са създали свой комитет, който оттук нататък ще може да следи действията на местната власт.  Ще бъде..

публикувано на 25.01.25 в 14:51

Промени в Наредбата за местните такси и услуги ще бъдат обсъдени от Общинския съвет във Враца

Общинските съветници във Враца ще обсъдят отчета на Фонд „Култура" за изминалата година. Това ще се случи на редовното заседание на местния парламент на 28 януари, вторник.  Освен това местният парламент ще дискутира проект за изменение в наредбата за събиране на местни такси и цени на услуги на територията на община Враца. Текстът, изготвен по..

публикувано на 25.01.25 в 13:30