Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипровски килими на повече от 200 години показват в изложба

Снимка: Ваня Минева

Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.

"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."

В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.  

"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."


Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.

Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.

"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."

Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 9 юли 2024 година

С традиционен  поход  "По стъпките на Вазов" жители на Берковица отбелязаха днес 174 години от рождението на Иван Вазов.   Патриархът на българската литература е черпил вдъхновение от красивата природа по време на престоя си тук. Здравната каса реши да плаща на аптеките със задна дата допълнителни 15% от стойността на всяко лекарство,..

публикувано на 09.07.24 в 18:05

Мездра се готви за международен фолклорен фестивал

Четвъртото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра" ще започне на 21 юли. Участниците са 12 групи, от различни краища на света и ще се изявяват  до 25 юли на сцените в селата Моравица, Брусен, Зверино и и в Мездра. Организатори на фестивала са Ансамбъл "Мездра" и Народно читалище "Просвета 1925 - Мездра", с подкрепата на..

публикувано на 09.07.24 в 16:43

Жители на Берковица отбелязаха 174 години от рождението на Вазов

С традиционен поход "По стъпките на Вазов" жители на Берковица отбелязаха днес 174 години от рождението на Иван Вазов. Патриархът на българската литература е черпил вдъхновение от красивата природа по време на престоя си тук. Иван Вазов живее в Берковица в периода от 1879 - 1880 година. Бил е председател на окръжния съд. В Берковица Вазов..

публикувано на 09.07.24 в 16:13

Започна археологическият сезон в Кула

Археологическите разкопки  в района на  крепостта "Кастра Мартис"  в град Кула започнаха. Проучванията се провеждат за втора поредна година.  Разкопките са финансирани от Община Кула. Осигурени са 18 хиляди лева, каза археологът  доцент Здравко Димитров : „Новият археологически сезон е втори поред от новите разкопки на..

публикувано на 09.07.24 в 15:22

Избрани творби от фонда на галерията представят във Враца

Изложба живопис "Избрани творби от фонда на ХГ "Иван Фунев"  е подредена в Художествената галерия във Враца . Представени са предимно пейзажи и фигурални композиции, каза завеждащият културния институт при Регионалния исторически музей във Враца Христо Божков .  "Подредили сме 24 творби в голямата зала на художествената галерия и седем..

публикувано на 09.07.24 в 15:19

110 служители на МВР в област Монтана с награди за празника на вътрешното министерство

За поредна година в Областната дирекция на МВР-Монтана бе спазена традицията за връчване на награди на отличени служители по случай професионалния празник на служителите на МВР – 5 юли и по повод 145-ата годишнина от създаването на вътрешното министерство. Гости на тържественото събрание в полицейската дирекция бяха директорът..

публикувано на 09.07.24 в 15:14
Областният управител Ани Арутюнян (вдясно) поздрави Ирена Николова за назначаването ѝ на поста.

Нов заместник областен управител на Видин встъпи в длъжност

Назначиха нов заместник областен управител във Видин . Със заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев, за длъжността е назначена Ирена Николова . Тя е бакалавър по Социална педагогика и магистър по Предучилищна и начална педагогика, придобити от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Професионалната ѝ кариера е преминала в..

публикувано на 09.07.24 в 14:55