Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Благовещение

Дойде благата вест

Благовещение е утвърден от православната църква празник през VII век. Той е част от Великденския празничен цикъл. Благовещение се празнува на 25 март. Според Библията на този ден архангел Гавраил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството - сина Божий Исус Христос. Имен ден имат всички с имена Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна и др. Различни са суеверията на този ден- става се рано, за да е богата годината, трябва да излизаме от вкъщи сити и с пари в джоба, защото ако ни закука кукувицата, да бъдем така през цялата година.


В България Благовещение се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде "нещо зелено". Също така е традиция на трапезата да има риба. Задължително се пече пита, която е намазана с мед и се раздава на съседи и близки. За ритуалите, свързани с този празник в чипровския край потърсихме етнографа от Историческия музей в Чипровци Анюта Каменова - Борин.

"На този ден трябва да се яде нещо сладко, за да ти върви през годината. В нашия край в църквата в село Копиловци има един изключително интересен стенопис от Данаил Щиплията на днешното Благовещение. Авторът е вложил в него цялата си душа и до днес този стенопис продължава да впечатлява специалистите, въпреки че цялата вътрешна фасада на църквата се нуждае от ремонт."

По какво се различава при католиците днешният ден попитахме католическия свещеник отец Пламен Гечев, който ни разказа за празника.

"Смисълът на този празник е еднакъв и при католици и при християни. Ние сме религия на евангелизацията. При нас всичко идва през ухото- самото известяване. На днешния ден ние получаваме блага вест, а живеем в свят, в който непрекъснато получаваме лоши вести" - каза отец Пламен Гечев в "Актуално" в "Посоките на делника".

Днешният празник се почита от много майки, защото св. Богородица е тяхна закрилница. В село Бърдарски геран, където живеят банатски българи разговаряхме с кмета Светлана Караджова.

"Хората празнуват Благовещение в храма. Нямаме особена традиция да празнуваме по домовете този празник, но сме в очакване на Връбница и Великден."

Според народните предания, на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00