Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 31 март преди 130 години във Видин е роден Жул Паскин

Помним ли Жул Паскин

7
Паметникът на Жул Паскин във Видин
Снимка: Полина Тодорова


На 27 март, от 14:30 часа, в изложбената зала на Дирекция "Държавен архив" Видин с беседа ще бъде отбелязана 130-годишнината от рождението на Жул Паскин. Юлиус Мордехай Пинкас е роден във Видин на 31 март 1885 година. След беседата участниците в събитието ще поднесат венци и цветя пред бюст-паметника на художника в квартал "Калето", съобщават от пресцентъра на Община Видин.

"Парижката школа познава трима гениални по рождение художници: Пикасо, Паскин и Модиляни. Никога няма да узнаем доколко славата на България е била нужна на Паскин, но със сигурност можем да кажем, че той е абсолютно необходим и неотделим от славата на България", припомни в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН оценките на специалистите за големия европейски маестро, роден в Българския Северозапад, художникът Красимир Кръстев.

А ето какво още открихме в Уикипедия, свободната енциклопедия
:

Hermine au lit, Снимка: УикипедияЮлиус (Юлий) Мордекай Пинкас (на френски: Julius Mordecai Pinkas), известен повече като Жул Паскин или Паскен (Pascin) е френски художник, роден в България. Роден е на 31 март 1885 година във Видин, в семейството на богат еврейски търговец на зърнени храни. Майка му е от италиано-сръбски произход. През 1892 година семейството се преселва в Букурещ, а 3 години след това Юлий е изпратен да учи във Виена. В периода 1902-1905  Юлиус Пинкас живее във Виена, Мюнхен, Берлин. Учи в художественото училище на Мориц Хейман в Мюнхен, посещава Берлинската академия и заедно с това работи като илюстратор на немските списания "Симплицисимус" и "Югенд".

От 1905 година се подписва Паскин.


В края на декември 1905 година Паскин заминава за Париж като вече известен автор. Във френската столица се сближава и общува с кръга художници, посещаващи "Кафе дю Дом", известни като "домистите". През 1906 година негови карикатури, под псевдонима "Паскин Русчук" са публикувани в списание "Българан", а на следващата година Паскин урежда първата си самостоятелна графична изложба в Берлин, в галерията на Паул Касирер. През 1908 година посещава парижките частни академии и излага свои рисунки на Есенния салон. Той е бил една от най-ярките фигури в космополитния артистичен кръг на Монпарнас.

Участва в изложбата "Берлински сецесион" през 1911 година в Ню Йорк и в Салона на независимите в Париж. По време на Първата световна война пътува из Америка и до Куба. Заедно с Макс Вебер прави изложба в "Мунтрос Галери", Ню Йорк, през 1917 година. На 30 септември 1920 година получава американско гражданство и се връща в Париж.

През 1921-1922 пътува до Алжир и Тунис, участва за първи път в "Салон дьо Л'Арене" и отново излага в галерията на Берт Вейл. Следващата година отново показва своя самостоятелна изложба в Америка в "Джозеф Брумър Галери", Ню Йорк. През 1924 година Паскин отново пътува до Алжир и Тунис, усвоява техниката на офорта, участва в колективна изложба в Ню Йорк и устройва самостоятелна изложба в галерия "Пиер", Париж. Следващата година пътува из Италия, представя самостоятелна изложба в Дюселдорф.

През 1927 година участва в колективна изложба в "Американ Арт Галери", Ню Йорк. Показва поредната си самостоятелна изложба в Париж. За да не загуби американското си гражданство, се установява в САЩ. През юни 1928 година се връща в Париж и отново участва в колективна изложба в Ню Йорк. Пътува през 1929 година до Испания, Португалия, Марсилия и отново излага в Париж- в галерията "Бернем-Жьон".

Паскин е бил един от най-големите бохеми на своето време, приятел на Амедео Модилияни, Ърнест Хемингуей, Пикасо и Жорж Папазов. През 1930 година открива две самостоятелни изложби- в Ню Йорк и в Париж. В деня на откриването на изложбата му в Париж- на 2 юни 1930 година, Паскин се самоубива в ателието си. Всички търговци затварят галериите си в траур, като знак за почит към художника.

Творби на Жул Паскин притежават: Националният музей за модерни изкуства в Париж, Националната библиотека в Париж, Музеят за живопис и скулптура в Гренобъл, Музеят за изящни изкуства в Лил, Общинският музей в Камбре, Barnes Collection (Philadelphia),Националната художествена галерия в София.

Атанас Киряков- сценарист и режисьор, между октомври 2006 и октомври 2007 година заснема филм за Паскин в Париж. Лентата разказва за Жул Паскин през очите на Абел Рамбер. При пресъздаването на биографичните моменти от живота на художника е използвана т.н. субективна камера. Абел Рамбер е колекционер и собственик на галерия, най-големия познавач в света на творчеството на Паскин. Във филма са използвани и кадри от архива на голямата френска компания Gaumont-Pathe.

Фоторепортер: Полина Тодорова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Слушател: Необезопасена дупка на пешеходна пътека крие риск от инциденти

Слушател на Радио Видин сигнализира за дупка на пешеходната пътека на бул. Панония", откъм блок 9 на жк "Вида", която непрекъснато се разширява, но до момента не е обезопасена и сигнализирана. По думите му, вероятно се касае за теч, който подкопава асфалтовата настилка. "На самата пешеходна  пътека преди 2-3 дни започна да се образува една..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Прокуратурата раследва убийството на възрастна жена в Мокреш

Все още няма заподозрян за убийството на 81-годишната жена от село Мокреш, община Вълчедръм. Криминалисти са извършили два огледа на мястото на инцидента, съобщиха от прокуратурата в Монтана. Тялото на 81-годишната бе открито в дома ѝ в сряда сутринта от жена, която периодично я посещавала, за да я обгрижва. На място е изпратен екипи на Главна..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

Фестивал на водните забавления се проведе във Враца

Стотици деца участваха в първия по рода си Фестивал на водните забавления, който се проведе във Враца.  Съревнование с водни пистолети, пожарникарски душ, щафетни игри с балони, лов на гумени патета, водна пързалка и плажен волейбол са само малка част от активностите.  Кметът Калин Каменов коментира, че това е началото на разнообразната лятна..

публикувано на 13.07.24 в 13:48

Ново улично осветление изграждат във Видин, Белоградчик и Ружинци

Енергийно ефективно осветление ще бъде изградено по проекти на общините Видин, Белоградчик и Ружинци. Финансирането е по Плана за възстановяване и устойчивост. В община Белоградчик проектът е на стойност 380 000 лева. Ще бъдат обхванати най-големите населени места, обясни кметът Боян Минков.  "При условията на много сериозна конкуренция,..

публикувано на 13.07.24 в 12:58

Ремонтират улици във Враца

Лятото във Враца ще премине в ремонти, съобщиха от общинската управа и поясниха, че са осигурени са средства за рехабилитацията на още улици в града и селата.  Предстои обновяването на още ключови пътни участъци и междублокови пространства в града, както и на компрометирани улици в населените места на Враца. С подписано преди дни споразумение между..

публикувано на 13.07.24 в 12:20

Комисия се събра за събора "Кадъ боаз"

Традиционният международен граничен събор на прохода „Кадъ боаз" при селата Салаш  и Ново Корито тази година ще се проведе от 19 до 21 юли. По традиция съборът се отбелязва всяка година в предпоследната събота и неделя на месец юли. Организатори на най-големия международен събор на Балканите са Община Белоградчик от Република България и Община..

публикувано на 13.07.24 в 10:43

Фолклорен фестивал събира в Нефела над 400 самодейци от Северозапада

Фолклорният фестивал “Северняшки ритми” ще се проведе във врачанското село Нефела. Над 400 самодейци от десетки читалища в Северозападна България ще покажат таланта си, обясни секретарят на местното читалище "Св. св. Кирил и  Методий" Елка Петрова. "Първи на сцената ще излезе нашият танцов състава "Северняши ритми", на който е кръстен..

публикувано на 13.07.24 в 10:00