Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Монтана дискутираха проблеми на безработните младежи

4
Снимка: Областна администрация Монтана


Всеки пети младеж на възраст между 15 и 24 години в България не работи, не учи и не се обучава. Това прави 22 % от анкетираните в проучването на УНИЦЕФ. Резултатите от изследването бяха дискутирани на кръгла маса, чийто домакин бе областната администрация в Монтана. Срещата откри заместник-областният управител Нина Петкова.

Изследване на подрастващи и младежи, които не учат, не работят и не се обучават, е направено в периода септември - декември 2014 г. по задание на УНИЦЕФ България, уточни Иванка Ангелова от организацията:

 "Групата на младите хора от 15 до 24 години, които не учат и не работят, е определена като изгубено поколение- преждевременното отпадане от училище, високата младежка безработица, несигурността на работните места носят риск от социално изключване на тези млади хора..."

От анкетираните в проучването 752 000 младежи става ясно, че 22 % от тях не работят, не учат и не се обучават. В Европа процентът на незаетите е 12.5, съобщи Наталия Георгиева от УНИЦЕФ.

"В европейски мащаб този процент на младите хора, които не учат, не работят и не се обучават, влезе в дневния ред на политиците. Тези млади хора се превърнаха във фокус на всички европейски политики..."

От тази група от училище са отпаднали близо 50 на сто от анкетираните. С най-голям риск са ромите, нискообразованите младежи и живеещите в малки населени места. Без заетост половината от тях са над 1 година. Проблемите в семейната среда повишават значително риска от присъединяване към тази група, отчитат от УНИЦЕФ. Трудностите в образоването са първата индикация за младите хора в риск. Две значими проблемни области в образователната система влияят върху формирането на групата - слаба организираност към практиката и пасивен модел на преподаване, финансирането на учебните заведения по формулата - "повече ученици е равно на повече средства". За да се избегнат тези пропуски трябва да има стратегия за намаляване на преждевременно напусналите ученици, както и стратегия на професионално образование и обучение в страната. Липсата на квалификация и опит е най-сериозната бариера за намиране на работа, стана ясно още на кръглата маса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 21 ноември 2024 година

Сладкарски изделия, приготвени от ученици от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев", бяха представени на базар в търговския център във Видин. По този начин членовете на клубовете "Млад предприемач" и "Кетъринг" отбелязаха Световната седмица на предприемачеството и проучиха търсенето преди традиционния си коледен базар през декември...

публикувано на 21.11.24 в 18:00

Видински ученици отбелязаха Световния ден на философията

Възпитаници от Природо-математическата гимназия във Видин се включиха в отбелязването на Световния ден на философията , който се чества от 2002 година по инициатива на ЮНЕСКО всеки трети четвъртък на ноември. Осмокласниците участваха в нестандартен урок на тема „Човекът и философията“, където разсъждаваха върху вечния стремеж на човека към знание,..

публикувано на 21.11.24 в 16:29

Училищните директори ще работят екипно за по-добри образователни резултати в област Видин

Регионална мрежа "От директори за директори" ще работи за повишаване на образователните резултати на учениците в област Видин. Мрежата е създадена от Регионалното управление на образованието. Директорите са разпределени в пет групи, всяка от които ще работи по конкретно направление, каза началникът на институцията Веселка Асенова и добави: "В..

публикувано на 21.11.24 в 16:23

Продължава приемът на заявления за обучения на безработни 

Продължава приемането на заявления за обучение с ваучери по проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица”. Допустими кандидати за участие са заети и самостоятелно заети лица, съобщиха от Дирекция "Бюро по труда" – Кула на отворена приемна в малкия салон на местното читалище. Проектът е финансиран от Програма „Развитие на..

публикувано на 21.11.24 в 14:51

Храмът в село Крета се възроди за Деня на християнското семейство

Ремонтът на църквата в мездренското село Крета приключи успешно, точно навреме за Деня на християнското семейство и Архангеловден (по стар стил). Благодарение на усилията на местната общност и помощта на дарители, храмът бе обновен и готов да посреща вярващите. Бизнесмени от град Мездра осигуриха материалите за цялостна подмяна на покривната..

публикувано на 21.11.24 в 14:24

Врачанският театър тръгва на турне в Северна Македония

Врачанският Драматично-куклен театър тръгва на турне в Република Северна Македония (РСМ) . От 25-и до 29 ноември трупата от града под Околчица ще представи своя спектакъл „Гимнастика за бременни“ от Здрава Каменова на режисьора Петринел Гочев на две сцени в съседната ни държава. На 26 ноември публиката в гр. Велес ще види едно от новите заглавия в..

публикувано на 21.11.24 в 14:00

Първият сняг падна в Кула

Първият сняг вече е факт в община Кула. Общинската управа е взела всички мерки за посрещане на зимния сезон. Администрацията ще сключи договори със спечелилите обществената поръчка за чистене на снега фирми до дни.  Обществената поръчка е обявена за три позиции, като за първата има един участник, който трябва да обслужва общинския път към селата Цар..

публикувано на 21.11.24 в 12:40