Над 70 творби бяха представени в тазгодишното издание на традиционния за Ботевите дни конкурс "Земята на Ботев". Началото на традицията е сложено през 1976 година и до сега тя не е прекъсвана.
След селекция в експозицията намериха място 66 платна, на 28 творци от Враца, Лом, Видин и Мездра.
Председател на журито, оценило всички творби, е Десислава Денева, представител на Съюза на българските художници София. В раздел живопис първа награда получи Бисера Вълева от Лом, за творбата си "Небе". Най-добра бе графиката "Следи на времето II", на Росен Спасов от Враца.
Двама врачански скулптори- Красимир Кръстев и Цено Ценов- получиха награди за цялостно представяне. В раздел "приложни изкуства" награда получи Пламен Петков за творбата "Пейзаж".
Награди за картините си получиха Александър Василев-Василевса, за "Борба" и Теодосий Антонов, от Монтана, за "Пирински орли".
Общата стойност на наградния фонд е 3000 лева, като всички наградени даряват по една своя творба за фонда на художествена галерия "Иван Фунев", при Регионалния исторически музей на Враца, където са подредени творбите.
"Непреходно е Ботевото дело. Навсякъде и във всичко, което ражда българската духовност, има частица от Ботевия дух, устрем и порив. Особено емблематични и въздействащи са творбите на художниците, чрез които личността на Ботев прониква в нашия свят с уникални творчески послания. И тазгодишната Регионална художествена изложба "Земята на Ботев" ни прави съпричастни с магнетизма на Ботевата личност, с безмерния свят на поета, публициста, Войводата Ботев, с природата, земята и хората, със сътвореното от техния ум и ръце. За мен е удоволствие да отбележа, че Регионалната художествена изложба "Земята на Ботев" и в тазгодишното си издание отразява високите критерии, достигнати през годините, и заедно с това разширява художественото пространство с нови мотиви и послания. Убеден съм, че всички, които ще я посетят, ще усетят пълнотата от преживените емоции и досег с изкуството", каза по време на награждаването кметът на Враца Николай Иванов.
В навечерието на ромската Нова година учениците от СУ "Васил Левски" в град Кула почетоха празника . Той е наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите. Стартира данъчната кампания за 2025 година в община Видин. От днес всички граждани могат да заплащат своите задължения за..
Първото бебе на Видин за 2025 година получи подаръци от Община Видин. Малката Яна е родена на 8 януари в Акушеро-гинекологичното отделение на видинската болница. Тя е второто дете на 25-годишната Богдана Ухер. "Като ръст е 50 см, а като тегло - 3280 грама. Освен да благодаря, няма какво друга да кажа", сподели майката. От името на кмета на..
Повече катастрофи, загинали и ранени има през 2024 година по пътищата в област Монтана в сравнение с предходната година. Травматизмът е завишен по всички показатели, отчитат от "Пътна полиция". Над 45 000 нарушения са констатирали катаджиите по пътищата в област Монтана през миналата година. Наложените глоби с фиш са над 40 000. Спрямо..
В навечерието на ромската Нова година учениците от СУ "Васил Левски" в град Кула почетоха празника, наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите. Инициативата е част от проекта "Сътрудничество и взаимодействие с родителите", като основна цел е изграждане на доверие и..
Днес започна гласуването за "Думи на годината 2024" . Потребителите може да гласуват на сайта "Как се пише" до 14:00 часа на 18 януари (събота), а резултатът ще бъде обявен на 20 януари (понеделник). Кои са отличилите се думи, съобщи д-р Павлина Върбанова , езиков редактор и коректор: "Подредили сме ги по азбучен ред в сайта и те са следните:..
Един човек е загинал на територията на област Видин през последната седмица, стана ясно от седмичния обзор на обстановката по безопасност на движение и пътнотранспортния травматизъм в региона. Останалите четири пътнотранспортни произшествия са само с материални щети, съобщи главен инспектор Светослав Георгиев, който е новият началник на сектор..
Проектното предложение, на стойност близо 50 000 лв. , е фокусирано върху реновирането на материално-техническата база на отдел "Художествен" към историческия музей в Лом и представлява част от цялостна стратегия за модернизирането на фонда, която ще се реализира поетапно при финансиране от страна на Министерство на културата или други..