Възрастни жители, които екип на Радио ВИДИН срещна на площада в Челопек, разказаха, че природата в района е красива, въздухът- чист, но само това не е достатъчно, за да живеят добре. Улиците са в лошо състояние и се нуждаят от ремонт. Както в повечето населени места на Северозапада и в Челопек работа за младите няма. Ето още какво казаха жители на селото:
"Да видят улиците ни какви са... дупки човек ще се удави в тях. Кметът каза, че няма пари за нас за асфалт. С уличното осветление горе-долу сме добре, но дупките по улиците... децата изпочупиха колите си.
За младите няма работа, синът ми ходи на частно, ако го викнат някъде. Осигуровки няма.
Понеже беше 2 юни и оправиха една пейка, но не е само тази пейка в цялото село. Всичко е изпочупено."
Улиците в Челопек не са ремонтирани от 30 години. Изпратени са докладни до Община Враца за отпускане на средства, каза кметът на селото Гриша Григоров:
"Инфраструктурата не е ремонтирана може би от 30 години. Повечето улици са били на асфалт, но сега от дъждовете много улици се изровени. Направили сме запитване, докладни сме пуснали до Община Враца да отпуснат средства за преасфалтиране поне на главните артерии, за да могат хората да се придвижват нормално. Имаме намерение на странични улици да положим бетонова настилка, с течение на времето се надявам да стане и това. Всяка година сме ремонтирали поне по една улица. Надявам се да се представим добре в това отношение."
Преди 30 години е спряла и работата по изграждането на обществената сграда в центъра на Челопек. В момента тя е с неясен статут, съвместна собственост на Общината и потребителната кооперация. От местната управа търсят инвеститор, който да я доизгради и поддържа. Интерес обаче няма, а годността на сградата вече е под въпрос.
Въпреки проблемите с инфраструктурата, хората не бягат, а идват в Челопек. С около 100 души се увеличава населението през летните месеци. Необитаеми къщи почти няма, новопостроените в последните години са над 20. Селото се разраства, каза кметът Гриша Григоров:
"В селото по постоянен адрес са около 460 души, а по настоящ- 530. Има много нови заселници. Купиха си къщи, парцели. Строят и селото се разраства. Най-много ги привличат красотите- изключителната гледка, която се разкрива оттук, и чистият въздух. Имаме доста млади хора, до 40 години са над 100 човека. Новородени имаме поне 3-4. Малко трудно им е на младите да се реализират. Има доста безработица. В селото няма предприятия, няма стопанство, няма поле за реализация. Някои се занимават с дърводобив, със строителство, повечето ходят към Враца, Мездра, Ботевград."
През последните двайсетина години в Челопек са построени около 25 нови къщи. Запустели сгради почти няма, такива са не повече от 2-3. Търсенето е непрекъснато, предлагане засега няма.
Тъй като е в подножието на връх Околчица, през Челопек често преминават туристи. Посещения има непрекъснато и в къщата-музей "Баба Илийца". Изградената преди 10-ина години къща-музей е в центъра на селото и е най-голямата местна забележителност.
Освен подвига на баба Илийца и красивата природа, самите хора на Челопек също са повод за гордост, смята Гриша Григоров:
"Хората са много трудолюбиви, независими и предприемчиви, стига да имат възможност да се проявят."
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..