Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Челопек- селото на баба Илийца, красивата природа и трудолюбивите хора

Днешната ни среща в "Добро утро, кмете!" е във врачанското село Челопек. То се намира на 6 км от областния град, в подножието на връх Околчица във Врачанския балкан. В селото живеят около 500 души, като през последните години непрекъснато се заселват нови.


Възрастни жители, които екип на Радио ВИДИН срещна на площада в Челопек, разказаха, че природата в района е красива, въздухът- чист, но само това не е достатъчно, за да живеят добре. Улиците са в лошо състояние и се нуждаят от ремонт. Както в повечето населени места на Северозапада и в Челопек работа за младите няма. Ето още какво казаха жители на селото:

"Да видят улиците ни какви са... дупки човек ще се удави в тях. Кметът каза, че няма пари за нас за асфалт. С уличното осветление горе-долу сме добре, но дупките по улиците... децата изпочупиха колите си.

За младите няма работа, синът ми ходи на частно, ако го викнат някъде. Осигуровки няма.

Понеже беше 2 юни и оправиха една пейка, но не е само тази пейка в цялото село. Всичко е изпочупено."

Снимка
Улиците в Челопек не са ремонтирани от 30 години. Изпратени са докладни до Община Враца за отпускане на средства, каза кметът на селото Гриша Григоров:

"Инфраструктурата не е ремонтирана може би от 30 години. Повечето улици са били на асфалт, но сега от дъждовете много улици се изровени. Направили сме запитване, докладни сме пуснали до Община Враца да отпуснат средства за преасфалтиране поне на главните артерии, за да могат хората да се придвижват нормално. Имаме намерение на странични улици да положим бетонова настилка, с течение на времето се надявам да стане и това. Всяка година сме ремонтирали поне по една улица. Надявам се да се представим добре в това отношение."
Снимка
Преди 30 години е спряла и работата по изграждането на обществената сграда в центъра на Челопек. В момента тя е с неясен статут, съвместна собственост на Общината и потребителната кооперация. От местната управа търсят инвеститор, който да я доизгради и поддържа. Интерес обаче няма, а годността на сградата вече е под въпрос.

Въпреки проблемите с инфраструктурата, хората не бягат, а идват в Челопек. С около 100 души се увеличава населението през летните месеци. Необитаеми къщи почти няма, новопостроените в последните години са над 20. Селото се разраства, каза кметът Гриша Григоров:

"В селото по постоянен адрес са около 460 души, а по настоящ- 530. Има много нови заселници. Купиха си къщи, парцели. Строят и селото се разраства. Най-много ги привличат красотите- изключителната гледка, която се разкрива оттук, и чистият въздух. Имаме доста млади хора, до 40 години са над 100 човека. Новородени имаме поне 3-4. Малко трудно им е на младите да се реализират. Има доста безработица. В селото няма предприятия, няма стопанство, няма поле за реализация. Някои се занимават с дърводобив, със строителство, повечето ходят към Враца, Мездра, Ботевград."

През последните двайсетина години в Челопек са построени около 25 нови къщи. Запустели сгради почти няма, такива са не повече от 2-3. Търсенето е непрекъснато, предлагане засега няма.
Снимка
Тъй като е в подножието на връх Околчица, през Челопек често преминават туристи. Посещения има непрекъснато и в къщата-музей "Баба Илийца". Изградената преди 10-ина години къща-музей е в центъра на селото и е най-голямата местна забележителност.

Освен подвига на баба Илийца и красивата природа, самите хора на Челопек също са повод за гордост, смята Гриша Григоров:

"Хората са много трудолюбиви, независими и предприемчиви, стига да имат възможност да се проявят."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29