Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В задънена улица ли е интеграцията на ромите?!

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В обществения час този вторник говорим за това дали е в задънена улица интеграцията на ромите. Има ли проблем с ромския етнос? Преди дни вицепремиерът Ивайло Калфин поиска от институциите анализ на изпълнението на досегашния план за действие по Националната стратегия за интегриране на ромите. Еврокомисарят Кристалина Георгиева пък призова българското правителство и лидерите на ромската общност да работят по-усилено за образованието на децата от малцинството. Пред БНР тя посочи, че трябва повече да се прави и за използване на парите от Европейския съюз.

"Над 110 милиона лева от новите еврофондове за България са предназначени специфично за интегриране на ромите"
, заяви Кристалина Георгиева пред Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.

По темата дискутираме с Донка Панайотова, председател на организация "Дром" във Видин. Тя е с 20 години опит като учител и в гражданския сектор.

"Във Видинския регион ромските ученици завършват средно образование. Имаме постъпили във висши учебни заведения повече от 3 000 ученика. Ние от неправителствените организации работим в посока интеграция на ромите. Сега непрекъснато се говори за роми и за не роми. Искам да подчертая, че ромите имат лични документи, които са български. Оттук трябва да тръгнем - ние всички сме български граждани. Това деление го правят политиците. Десетилетието на ромското включване целеше държавите да правят политики за интеграция на ромите и да отделят от държавния бюджет. Това не се случи през всичките тези години, от 2005 до 2015 година. Затова интеграцията на ромите не се случи"
, коментира Донка Панайотова.

СнимкаОказва се че, има и добри примери на активни роми, които изпращат децата си на училище. Открихме ги в ромския квартал "Карловица" в Белоградчик. Хората от този квартал масово започнаха да водят децата си на детска градина още от тригодишни. Персоналът на детското заведение е изненадан, а на учителките се наложило да обогатят познанията си по чужди езици, за да се разбират с най-малките. От 38 деца в първа група на детската градина в Белоградчик, повече от половината са от ромския квартал в града. До сега в групите имало едва по едно-две деца от ромски произход, казва пред Анжела Каменова главната учителка в Обединено детско заведение "Иглика" Марушка Пенкова:

"От началото се наложи, за да можем да се разбираме с тях, ние учителките да учим техни думи, най-елементарни, за да можем да се разбираме с тях." След няколко месеца усилия, езикова бариера за децата вече няма.

"Основната работа беше насочена към обогатяване на активния речник на децата с български думи. Предимно четене на приказки, учене на стихчета"
, разказва още Марушка Пенкова. Някои от родителите като Велизара Красимирова изпращат децата си в градината, защото искат за тях по-добро възпитание от своето:

"Искам да си изуча детето, да го възпитавам по друг начин, да не стане като мене, да се ожени малка, да бъде по-културна, по-възпитана, с образование… " Децата нямат предразсъдъци. Създават ги възрастните, казва Галя Богданова:

"Децата в ранна детска възраст… при тях я няма бариерата на общуване. Няма го усещането за различие, защото всички деца са абсолютно еднакви."
В детската градина в Белоградчик смятат, че освен на персонала, заслуга за посещенията в групата имат и хората от ромската общност. Преди година медиатори обикаляли от врата на врата в квартала, за убедят ромите да изпратят децата си на училище. В детската градина работят и по проект "Готови за училище", който също цели да приобщи децата от ромски произход.

Още по темата за интеграцията на ромите чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00