Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В задънена улица ли е интеграцията на ромите?!

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В обществения час този вторник говорим за това дали е в задънена улица интеграцията на ромите. Има ли проблем с ромския етнос? Преди дни вицепремиерът Ивайло Калфин поиска от институциите анализ на изпълнението на досегашния план за действие по Националната стратегия за интегриране на ромите. Еврокомисарят Кристалина Георгиева пък призова българското правителство и лидерите на ромската общност да работят по-усилено за образованието на децата от малцинството. Пред БНР тя посочи, че трябва повече да се прави и за използване на парите от Европейския съюз.

"Над 110 милиона лева от новите еврофондове за България са предназначени специфично за интегриране на ромите"
, заяви Кристалина Георгиева пред Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.

По темата дискутираме с Донка Панайотова, председател на организация "Дром" във Видин. Тя е с 20 години опит като учител и в гражданския сектор.

"Във Видинския регион ромските ученици завършват средно образование. Имаме постъпили във висши учебни заведения повече от 3 000 ученика. Ние от неправителствените организации работим в посока интеграция на ромите. Сега непрекъснато се говори за роми и за не роми. Искам да подчертая, че ромите имат лични документи, които са български. Оттук трябва да тръгнем - ние всички сме български граждани. Това деление го правят политиците. Десетилетието на ромското включване целеше държавите да правят политики за интеграция на ромите и да отделят от държавния бюджет. Това не се случи през всичките тези години, от 2005 до 2015 година. Затова интеграцията на ромите не се случи"
, коментира Донка Панайотова.

СнимкаОказва се че, има и добри примери на активни роми, които изпращат децата си на училище. Открихме ги в ромския квартал "Карловица" в Белоградчик. Хората от този квартал масово започнаха да водят децата си на детска градина още от тригодишни. Персоналът на детското заведение е изненадан, а на учителките се наложило да обогатят познанията си по чужди езици, за да се разбират с най-малките. От 38 деца в първа група на детската градина в Белоградчик, повече от половината са от ромския квартал в града. До сега в групите имало едва по едно-две деца от ромски произход, казва пред Анжела Каменова главната учителка в Обединено детско заведение "Иглика" Марушка Пенкова:

"От началото се наложи, за да можем да се разбираме с тях, ние учителките да учим техни думи, най-елементарни, за да можем да се разбираме с тях." След няколко месеца усилия, езикова бариера за децата вече няма.

"Основната работа беше насочена към обогатяване на активния речник на децата с български думи. Предимно четене на приказки, учене на стихчета"
, разказва още Марушка Пенкова. Някои от родителите като Велизара Красимирова изпращат децата си в градината, защото искат за тях по-добро възпитание от своето:

"Искам да си изуча детето, да го възпитавам по друг начин, да не стане като мене, да се ожени малка, да бъде по-културна, по-възпитана, с образование… " Децата нямат предразсъдъци. Създават ги възрастните, казва Галя Богданова:

"Децата в ранна детска възраст… при тях я няма бариерата на общуване. Няма го усещането за различие, защото всички деца са абсолютно еднакви."
В детската градина в Белоградчик смятат, че освен на персонала, заслуга за посещенията в групата имат и хората от ромската общност. Преди година медиатори обикаляли от врата на врата в квартала, за убедят ромите да изпратят децата си на училище. В детската градина работят и по проект "Готови за училище", който също цели да приобщи децата от ромски произход.

Още по темата за интеграцията на ромите чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00