Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се подобри ли сигурността в селата

Хората за престъпленията: "Кражби има, защото много им прощават"

Снимка: Ваня Минева
В обществено-политическия час в "Посоките на делника", в разгара на лятото и сезонната полска работа говорим за сигурността в селата и мерките, които би трябвало да се предприемат, за да се подобри животът на хората. Официалната информация на Асоциацията на българските села, е че между 15% и 20% от реколтата се краде. Предложението е в населените места да бъде въведена информационна система с база данни, която да позволява на всеки кмет да добавя информация за престъпленията и извършителите.

"Изпратихме декларация до Народното събрание, Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните, с която настояваме да се увеличи присъствието на патрулни коли и униформени полицаи в селските райони. Трябва да се увеличи и контролът върху пътния трафик. По примера на европейските села настояваме да се въведе ограничение на скоростта до 30 км в час. Полезно ще е и въвеждането на национална система за видеонаблюдение и оптимизиране ролята и правомощията на кметовете на селата. Също е важно и въвеждането на интегрирана аналитична система, която да създава бази с данни за престъпленията"- обясни Петя Вълчева, заместник-председател на Асоциацията на българските села.
 
Не са изключение и посегателствата върху зърнени култури- припомняме ви примера от Врачанско, където миналия месец фермерска война унищожи четири хиляди декара с пролетници. В село Селановци, община Оряхово бяха напръскани с препарат и унищожени 2400 дка с царевица и 1300 дка слънчоглед. В землището на село Галиче, община Бяла Слатина по подобен начин бяха унищожени 90 дка слънчоглед, а в първите дни на месец юли токсичен препарат унищожи още 300 дка пшеница в същото село. След случая заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от Врачанско Явор Хайтов призова полиция, следствие и прокуратура да установят кои са извършителите. Отправи и официално питане до Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация. Планираната дата за отговора е 24 юли.

Снимка"Българското село заслужава нови мерки за сигурност, там се създава 32% от заетостта в България. Обезпокоително е това, че за последните 4-5 години над 100% са нараснали кражбите на селскостопанска техника"
- алармира депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков в интервю на Диана Янкулова за програма "Хоризонт". Народният представител каза още, че могат да бъдат направени доста неща за опазване на реколтата на селските стопани и личната им сигурност.

Какви мерки трябва спешно да бъдат взети, за да се чувстват спокойни за себе си и имуществото си хората в малките населени места? Потърсихме мнението на кмета на град Дунавци, община Видин, Димчо Скорчев.

"Трябва задължително да има видеонаблюдение, да се знае кои коли минават, влизат и излизат от населеното място. По този начин смятам, че ще намалеят кражбите и престъпленията. В момента битовите престъпления са достигнали върха, почти всеки ден има такива. Всяка кражба трябва да се разследва, без значение дали е минимална стойността на откраднатото. Миналата година към областната управа имаше някакви програми за охранители, но те не бяха безпредметни, нямаше никакъв контрол"- каза пред Йорданка Петрова Димчо Скорчев.
 
А какво мисли обикновеният човек за престъпленията и наказанията, и сигурността в селата?

"Кражби има, защото много им прощават. Нямата с какво да платят откраднатото и ги пуснат, и те пак си крадат. Крадат от домовете, докато хората спят. Крадат и от нивите- до Дунава хората бостан и царевица насадили, като идат- обрано. Това ще спре, когато всички отговарят еднакво. По-добре ще бъде, ако сложат камери... Като го завариш в къщи- да го убиеш..."- предлагат хората от Дунавци.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28