Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се подобри ли сигурността в селата

Хората за престъпленията: "Кражби има, защото много им прощават"

Снимка: Ваня Минева
В обществено-политическия час в "Посоките на делника", в разгара на лятото и сезонната полска работа говорим за сигурността в селата и мерките, които би трябвало да се предприемат, за да се подобри животът на хората. Официалната информация на Асоциацията на българските села, е че между 15% и 20% от реколтата се краде. Предложението е в населените места да бъде въведена информационна система с база данни, която да позволява на всеки кмет да добавя информация за престъпленията и извършителите.

"Изпратихме декларация до Народното събрание, Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните, с която настояваме да се увеличи присъствието на патрулни коли и униформени полицаи в селските райони. Трябва да се увеличи и контролът върху пътния трафик. По примера на европейските села настояваме да се въведе ограничение на скоростта до 30 км в час. Полезно ще е и въвеждането на национална система за видеонаблюдение и оптимизиране ролята и правомощията на кметовете на селата. Също е важно и въвеждането на интегрирана аналитична система, която да създава бази с данни за престъпленията"- обясни Петя Вълчева, заместник-председател на Асоциацията на българските села.
 
Не са изключение и посегателствата върху зърнени култури- припомняме ви примера от Врачанско, където миналия месец фермерска война унищожи четири хиляди декара с пролетници. В село Селановци, община Оряхово бяха напръскани с препарат и унищожени 2400 дка с царевица и 1300 дка слънчоглед. В землището на село Галиче, община Бяла Слатина по подобен начин бяха унищожени 90 дка слънчоглед, а в първите дни на месец юли токсичен препарат унищожи още 300 дка пшеница в същото село. След случая заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от Врачанско Явор Хайтов призова полиция, следствие и прокуратура да установят кои са извършителите. Отправи и официално питане до Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация. Планираната дата за отговора е 24 юли.

Снимка"Българското село заслужава нови мерки за сигурност, там се създава 32% от заетостта в България. Обезпокоително е това, че за последните 4-5 години над 100% са нараснали кражбите на селскостопанска техника"
- алармира депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков в интервю на Диана Янкулова за програма "Хоризонт". Народният представител каза още, че могат да бъдат направени доста неща за опазване на реколтата на селските стопани и личната им сигурност.

Какви мерки трябва спешно да бъдат взети, за да се чувстват спокойни за себе си и имуществото си хората в малките населени места? Потърсихме мнението на кмета на град Дунавци, община Видин, Димчо Скорчев.

"Трябва задължително да има видеонаблюдение, да се знае кои коли минават, влизат и излизат от населеното място. По този начин смятам, че ще намалеят кражбите и престъпленията. В момента битовите престъпления са достигнали върха, почти всеки ден има такива. Всяка кражба трябва да се разследва, без значение дали е минимална стойността на откраднатото. Миналата година към областната управа имаше някакви програми за охранители, но те не бяха безпредметни, нямаше никакъв контрол"- каза пред Йорданка Петрова Димчо Скорчев.
 
А какво мисли обикновеният човек за престъпленията и наказанията, и сигурността в селата?

"Кражби има, защото много им прощават. Нямата с какво да платят откраднатото и ги пуснат, и те пак си крадат. Крадат от домовете, докато хората спят. Крадат и от нивите- до Дунава хората бостан и царевица насадили, като идат- обрано. Това ще спре, когато всички отговарят еднакво. По-добре ще бъде, ако сложат камери... Като го завариш в къщи- да го убиеш..."- предлагат хората от Дунавци.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Св. Славчев: Без държавата да се намеси няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31