Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна гребна регата по река Дунав- TID, издание №60

Воден свят

10
Международна гребна регата по река Дунав- TID 2015
Снимка: Ваня Минева


От снощи в български води са участниците в 60-тото издание на Международната гребна регата по река Дунав- TID. Първата спирка на водните туристи бе в Ново село. Днес повечето от тях вече са във Видин. Понеделник е почивен ден, а във вторник- 11 август, регатата потегля за Лом.

"От Сърбия влязоха 78 човека, от които 8 човека българи. При Ново село се включват около 30 човека и поне още толкова очаквам, че ще се съберат до понеделник във Видин. По традиция обикновено българи и други туристи се съотнасят около 50 на 50 процента, като 80% от чуждестранните гребци са от Германия. Макар и юбилейно, 60-тото издание на ТИД не прави изключение. От българска страна предварителните заявки са за около 90 човека. Най-важното е всички участници да се чувстват добре, да стигнем  до кота 0 живи и здрави, да няма насрещен вятър като този, с който се борихме последните два дни в Сърбия. ТИД е отворена туристическа регата, така че може да дойдат и повече хора от тези, които са се заявили предварително", обясни Йонко Кожухаров, ръководител на похода за българския участък.


Международна гребна регата по река Дунав- TID 2015, Снимка: Ваня МиневаС насрещен вятър влязоха в България участниците в Международната гребна регата по река Дунав- TID.

Сред първите, които стъпиха на българския бряг, бяха видинчанинът Йордан Ставрев, роденият във Видин Цветомир Боянов и българинът от Петрич, но швед по гражданство, Стоян Христов.

"От осем години ТИД е моя страст. Да, може да се каже, че има такова общество. ТИД- общество. Роден съм в Петрич, израстнал в Благоевград, почти на 50 години. Като планински човек, баща ми и вуйчо ми бяха планински спасители и постоянно ме водеха с тях. Аз обаче не обичах ходенето пеша и предпочитах да обикалям с велосипед.

Стоян Христов И веднъж, като си карах по Кресненското дефиле, видях т.н. рафтаджии. Купих си първия каяк и се започна... ТИД греба за четвърти път. За първи път ще измина цялата дестинация. Чувствам се отлично", казва Стоян Христов.

Роденият във Видин Цветомир Боянов е изминавал различни участъци от водното трасе на ТИД за последните 20 години. Тази година за първи път гребе целия маршрут на ТИД. Той е единственият българин с пълен комплект километри за 60-тото издание на Международната гребна регата.

"Живея в София. Туризмът по Дунав е част от живота ми от 1995 година, когато мой приятел ме покани да участвам в ТИД.

Международна гребна регата по река Дунав- TID 2015, Ново село, Снимка: Ваня Минева За мен река Дунав е много важен фактор в живота ми. Щастлив съм да съм в лодка, да съм в реката. Не съм бил състезател. Самият факт, че съм във водата променя усещането ми за живота. Чувствам се добре", признава Цветомир Боянов.

Цветомир Боянов, родом от Видин, тази година пуска цялата дистанция на ТИД- от изворите на Дунав в Германия, до кота 0 в Румъния, където Дунав се влива в Черно море.

Сред многото участници в 60-тото юбилейно издание на Регатата ТИД избирам да си поговоря с още двама души- това са Антон Никифоров и сина му Емил.

Международна гребна регата по река Дунав- TID 2015, Ново село, Снимка: Ваня МиневаЕмо, с морското име Нептун, е само на 8 години. Те ще изминат само един етап, може би от Ново село до Ясен, или може би до Видин... Но това пътешествие за тях е много ценно. Защото е време за заедност, доверие и връзка както между тях, така и с природата.

"Няма по-приятен и по-ценен урок от този", казва бащата.

По повод 60 годишния юбилей на гребната регата ТИД, Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин, издателство "Атеа" и организаторите на Регатата в българския участък, канят видинчани и всички гости на града на представянето на книгите "ОЦЕЛЯВАНЕ ПО ДУНАВ - ОТ ИНГОЛЩАТ ДО НУЛЕВИЯ КИЛОМЕТЪР" на доц. д-р Людмил Георгиев и "КАК ДА ПРЕДПАЗИМ ДЕЦАТА ОТ ЗЛОПОЛУКИ", на доц. д-р Георги Петров. Представянето ще се състои на 10.08.2015 година, понеделник, от 18:30 часа, в крепостта-музей "Баба Вида".

Международна гребна регата по река Дунав- TID 2015, Видин, Снимка: Ваня МиневаСпирки в българския участък:

08.Август - Ново село
09.Август - Видин
11.Август - Лом
12.Август - Козлодуй
13. Август - Остров
14.Август - Байкал
15.Август - Никопол
16.Август - Свищов
17.Август - Русе
19.Август - Ряхово
20.Август - Тутракан (2014 беше Пожарево)
21.Август - Ветрен
22.Август - Силистра



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

16 отбора спориха за купа "Трети март" във Враца

Отборът на "Галактико" спечели купа "Трети март". Традиционната футболна надпревара се организира за осма поредна година под патронажа на лидера на ВМРО във Враца и общински съветник Красимир Богданов. Патриотичното състезание, в което се включиха 16 отбора, бе посветено на Националния празник - 3 март. Втори в крайното класиране остана "Отбор без..

публикувано на 03.03.25 в 15:15

"Златните Момчета" от Козлодуй с 8 медала от Европейска купа по кикбокс

Състезателите от спортен клуб по кикбокс "Златните Момчета" Козлодуй завоюваха 8 медала по време на Европейска купа по кикбокс в Пловдив.  В конкуренцията на 3000 спортисти от над 25 държави "Златните Момчета" от Козлодуй взеха общо пет шампионски титли, един сребърен и два бронзови медала, коментира за Радио ВИДИН треньорът на клуба Георги Вачев..

публикувано на 02.03.25 в 16:05

"Локомотив" Мездра победи като гост

"Локомотив" Мездра  трудно успя да спечели с 1:0 гостуването си на "Ювентус" Малчика в срещата от 14-ия кръг на Северозападната Трета лига. Сергей Георгиев реализира от дузпа единственото попадение в средата на първото полувреме. Тогава съдията посочи бялата точка, защото Мартин Маринов фаулира Васил Калоянов в наказателното поле. Труден мач,..

публикувано на 02.03.25 в 15:00

Волейболният "Монтана" загуби като домакин от "Черно море"

Волейболният отбор на "Монтана" претърпя първа домакинска загуба за втория полусезон на първенството Супер Волей при мъжете. Мачът от 19-ия кръг в зала "Младост" завърши при резултат 3:1 гейма в полза на гостите от "Черно море" Варна. Треньорът на Монтана, Даниел Пеев, коментира причините за загубата. "Има фактори други за загубата на "Монтана"...

публикувано на 02.03.25 в 14:02

"Ботев" Враца загуби в Пловдив

Въпреки желанието си да печели точки навън, "Ботев" Враца не показа аргументи и загуби с 0:1 гостуването на "Локомотив" в Пловдив. Победното попадение за "смърфовете" падна в добавеното време на първата част, когато с красиво изпълнение Ивайло Иванов опъна мрежата зад Димитър Евтимов.  Секунди преди да падне попадението централният защитник на гостите..

публикувано на 02.03.25 в 12:44

"Бдин" завърши с изразителна победа зимната си подготовка

"Бдин" Видин разгроми с 9:2 отбора на "Монтана" U19 в последната си контролна среща преди пролетния полусезон на Северозападната Трета лига. Още в 7-ата минута играещият помощник-треньор Николай Цветков откри головата серия на домакините с попадение отблизо. Деян Захариев удвои резултата с хубав изстрел извън наказателното поле на гостите в 20..

публикувано на 01.03.25 в 16:51

"Локо" /Мездра/ гостува на "Ювентус" /Малчика/

 " Локомотив" /Мездра/ гостува на "Ювентус 95" /Малчика/ в среща от 14-ти кръг на Северозападната трета лига.   Домакините са предпоследни /12-ти/ във временното класиране, с актив от само 9 точки и голова разлика 16:29.  "Железничарите” стартират пролетния полусезон от 7-ма позиция, с актив от 18 точки и 20:13 гола. Срещата е от днес от..

публикувано на 01.03.25 в 13:00