Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Капитановци: Ще гласуваме за този, който оправи улиците

Безработица мъчи хората във видинското село

6
Снимка: Пламен Генчев
Разбитите улици и безработицата са основните проблеми на село Капитановци, което е третото по големина в община Видин. Местни хора обясниха, че в центъра улиците са в сравнително добро състояние, но в покрайнините такива направо липсват. Ето от какво още се оплакаха жителите:

"Проблемите са такива, че няма нито пари, нито нищо. Сам съм и нямам отникъде нищо. Работа няма също. Аз съм пред пенсия, подал съм документите, но още я няма... Какво може да направи кметът, като пари няма за Видин, остави за Капитановци... Бих искал да се направят пътищата, защото хората ще си разсипат колите. Тук пак има улици, но ако минеш към края, не може да се приказва... Лошо, защото улици няма, нищо няма. Хората мизеруват... Безпаричие. Работа няма. Младите работят в село по частни къщи за 5-10 лева. Друго няма."

СнимкаАсфалтовите настилки в Капитановци са отпреди повече от 50 години и по тях са се образували огромни кратери, каза кметът на селото Владимир Аристотелов. Той обясни, че тази година Община Видин е отделила недостатъчно средства за ремонт:

"Тази година баластрирахме 2-3 улици. Бяха отпуснати пари за запълване на дупки в асфалтова настилка на терен, който е 181 кв. м. Това е улица 13. Тя беше продължена тази година, след като миналата година също направихме частичен ремонт. И сега бяха отпуснати 181 кв. м., което е крайно недостатъчно, защото улиците на Капитановци са разбити, улиците са в невъзможност да минаваме с колите си и пеша даже. Имат обширни дупки, кратери бих им казал, които при дъждове се пълнят с вода и създават допълнителни затруднения. Капитановци имаше най-много асфалтирани улици, но това е асфалт, положен преди 54-55 години. Носещата покривка се е износила, на много места зеят дупки, асфалтът се рони. Даже вече не можем да говорим за необходимост от пълнене на дупки, даже от догодина ще започнем да говорим за тотално асфалтиране- от бордюр до бордюр, защото пълнене вече не е възможно... Не може този въпрос години наред, мандат след мандат, да не стои на вниманието на общинската администрация. Капитановчани са се зарекли: ще гласуват тази есен за кмет на града за този, който каже, че в разстояние на 2-3 години селото ще придобие този вид, който е имало по-рано."

СнимкаКофите за битови отпадъци в Капитановци не достигат и са с малък обем. Това създава проблеми с поддържането на чистотата в селото, каза още кметът Владимир Аристотелов:

"В продължение на един месец главната улица беше потънала в страхотни боклуци. Тротоарите бяха обрасли и непочистени от миналата година. Благодарение на хората, които бяха постъпили по проекта на областна управа, събрахме боклуците и след като не можахме да получим транспорт за извозване, обърнах се към местен арендатор. Той дойде с фадрома, други двама производители предоставиха 2 ремаркета и с тяхна помощ почистихме улицата...

Това звено, което се създаде към Община Видин, то се зае с почистването на кофите за смет. Идват два пъти в месеца. Това не е достатъчно, защото кофите са с малък обем, малко на брой и би трябвало поне три пъти да идва колата. Сметището ни не е обработено, въпреки докладните, които съм писал до Община Видин. Сметището се почиства по принцип пролет и есен. Тази година пролетта не е почистено. Това затруднява нашите хора и те са в невъзможност да изхвърлят боклуците на определеното място..."

СнимкаЦентър на община в миналото, днес Капитановци е кметство с постоянно население от 1 200 души. Основен поминък е земеделието.

"Има доста земеделски производители, между тях и много млади хора. Производството е трудоемка дейност, иска повече работна ръка, но успяват да издържат семействата си. Има и доста хора, които от дълги години работят в чужбина, семействата им се препитават и с тяхна помощ. Около 100-150 човека са на работа в чужбина... Не по-малко от 25-30 семейства са зеленчукопроизводителите. Има младежи, които са се регистрирали като земеделски производители и работят по програми. От една страна това им помага да се прехранват, от друга страна - поддържа славата на капитановския зеленчукопроизводител", добави Владимир Аристотелов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00