Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 1 октомври 2014 година взрив уби 15 души в цех на барутната фабрика край видинското село Горни Лом

Една година след взрива виновни няма

Дали трагедията постави в общественото внимание условията на труд и контрола в оръжейните предприятия?...

4
Снимка: Десислава Василева
На 1 октомври 2014 година 15 души загинаха при промишлена авария в оръжейния завод във видинското село Горни Лом. Година след трагедията Прокуратурата очаква поредните експертни оценки, а черните забрадки не са свалени, защото близките на загиналите чакат отговори- какво се случи и кой е отговорен.

В 16 часа и 55 минути мощна експлозия изпепели за секунди цеха за обезвреждане на мини в оръжейната на "Видекс" АД. Загинаха всички от втората смяна- 13 мъже и две жени. Без семейство останаха двете деца на Иван и Венера Георгиеви, от съседното село Средогрив. Сирак остана и 18-годишната дъщеря на Милка Ангелова от същото село. Не могат да прежалят сина си родителите на 26-годишния Михаил Димитров от село Горни Лом. Сред изгорелите работници са мъже от Монтана, Чипровци, София. Във взрива загинаха директорът на завода и синът на собственика на оръжейната.

Сега на територията на завода влизат само разследващите и четирима работници по поддръжката, които укрепват стени и сменят дограма на оцелелите сгради.

Какво се случи за тази една година?

Още в първите дни след трагедията на сайта на Прокуратурата на Република България бе обявена работната версия, че причина за взрива е, цитирам, "неправилна утилизация или експлозия в машината за мелене на взривни вещества".

Да припомним точно съобщението: "Разрушенията и жертвите са в резултат на изключително голямото количество взривни вещества, преработвани и складирани в завода. Най-вероятните към момента версии за причините за взрива са: възникване на експлозия на взривно вещество в машината за мелене на това вещество, при опериране с експериментален взрив; и/или неправилна манипулация на етап от утилизиране на мините." Съобщението завършваше с думите: "Версиите са съвсем начални и следва да бъдат потвърдени или отречени от съответните експертизи. Разследването продължава."

Към днешна дата от Окръжна прокуратура Видин обясниха, че очакват резултатите от поръчаната разширена взриво-техническа експертиза.

"Така ще го направят, че да излезем пак ние виновни. Условията на труд са много тежки. Мизерни. Притискат ни. Работи се на три смени, на непрекъснат цикъл. Всичко се работи в едно хале", каза преди година за Радио ВИДИН Румен Петков- работник от първата смяна в деня на промишлената авария.

Обезвреждане на 100 мини от един човек в една смяна, за 8 часа- това е нормата, която се е виждала недостатъчна на управляващите оръжейната...

"Много ги притискаше Големия. Емил Митков. Искаше много работа. Искаше големо количество бройки да се направат. А те са некакви нови мини тия... Имам чувството, че ако той не беше дошъл тоя ден, не щеше да стане това. Гарантирам. 100 на 100. Той ако не беше дошъл, да даде зор на хората... А имаше и много неизкарана продукция. За мен това е човешка грешка. Кой я е направил? Не мога да кажа. Кой да каже? Няма кой да каже...", сподели часове след трагедията енергетикът на оръжейната Цецо Антов, който е с повече от 15 години стаж в предприятието.

Как се справят с живота си двете момчета на загиналите Иван и Венера Георгиеви от село Средогрив
? Веднага след трагедията добри хора помогнаха на осиротелите братя с каквото могат- колети пристигаха от цяла България. Столичен лекар покри заема на загиналия баща. Фирми изпратиха строителни материали и обзавеждане. Сега момчетата са на 6 и 26 години.

"Година след трагедията той отказва помощ и иска сам да подрежда живота си. Не че няма нужда..., но така е решил"
, признава леля му Валя Кирилова, съпруга на брата на загиналия Иван Георгиев.

Малкият брат Иван е първокласник в училище "Васил Левски" в Белоградчик. Баткото всеки ден го води и прибира.

"Малчуганът се чувства добре сред децата. Нищо не му липсва. В раничката си има всичко, необходимо за учебния процес. Подвързани тетрадки и учебници, моливи, химикали. Много е контактен, много е жизнен, с нищо не се отличава от останалите деца", казва възпитателят Соня Йорданова.

Малките деца вярват в ангели и звезди. И душата им оцелява. Не така е при по-големите. Трудно преодолява болката дъщерята на загиналата Милка Ангелова от Средогрив. Осем месеца след трагедията абитуриентката на видинската Природо-математическа гимназия "Екзарх Атим I" не отива на бал, споделя директорът на училището Румяна Петрова.

"Ивана е едно много фино и ранимо дете. Преди година тя загуби най-скъпия човек в своя живот- своята майка. Ивана е много упорита, много справедлива, много открита. И бунтар. В нашето училище се стремим деликатно и внимателно да помагаме с каквото можем на деца, които преминават през изпитания. Ивана е горда по свой начин. Днес мога да кажа, че имаме хубави новини за нея- тя е студентка в Лесотехническия университет в София. Избрала е една прекрасна специалност, която я връща отново към селото- иска да стане агроном", разказва ни Румяна Петрова.

Не могат да превъзмогнат болката родителите на загиналия 26-годишен Михаил, от село Горни Лом. Те и до днес предпочитат самотата, обяснява Цветан Еленков, изпълняващ длъжността кмет на Горни Лом.

"Отчаяни са близките на починалите. Не искат и да говорят повече. Нямат вяра в нашето следствие и правосъдие и ще търсят правата си и по друг начин", казва Цветан Еленков, който  е работил близо 20 години в оръжейната. Той помни времена, когато охраната не е позволявала дори един сандък с боеприпаси над установения безопасен брой да бъде внасян в цеховете... Според него страховете на хората са живи, но все пак има и друг фактор:

"При тази безработица. Не знам… може някой да се реши отново да прекрачи през портала на завода..."

Без отговор на въпроса коя е причината за трагедията, отнела живота на близките им, роднини и приятели на загиналите днес- на 1 октомври 2015 година, почетоха заедно паметта им с панихида пред портала на завода, отслужена от отец Рафаил Александров, архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия.

"Наша задача е, докато сме тук, на земята, да се грижим за тези, които са в света на вечността, без да забравяме къде трябва да стигнем в края на житейския ни път", каза след заупокойната молитва отец Рафаил Александров.

Цветя поднесе временно изпълняващият длъжността областен управител на област Видин Валери Димитров. На панихидата присъстваха временно изпълняващите длъжността кмет на община Чупрене и село Горни Лом.

Ден по-рано във Видин в катедралния храм "Св. Димитър" бе отслужена панихида от Белоградчишкия епископ Поликарп и архимандрит Евтимий.

Дали трагедията отпреди година постави в общественото внимание условията на труд и контрола в оръжейните предприятия? По-скоро не, отколкото да, казват работещите в този сектор.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00