Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасните сгради- грижат ли се общинските ръководства за безопасността ни

5
Снимка: Радио ВИДИН
Твърде често сме свидетели на неприятни инциденти със стари и необезопасени сгради. Част от тях са останали недовършени заради финансовата криза, а други са престарели и забравени след дългогодишна експлоатация. Спорът обикновено се води около това, чия е собствеността им. Често собствениците на такива имоти не са наясно със своите задължения.

Попитахме видинчани знаят ли кои са проблемните сгради в града и прави ли се нещо за тяхното възстановяване или разрушаване.

"Аз не виждам никъде да има опасни сгради ... Не знам дали има и не съм обърнала внимание ... Има доста опасни сгради, например старата поща в квартал "Калето"
- такива бяха разнопосочните отговори от жители на крайдунавския град в анкетата на Пламен Коцев. Потърсихме и коментар от Община Видин за състоянието на опасните сгради и мерките относно тяхното обезопасяване, но не получихме отговор по темата.

Във видинското село Търняне самодейците репетират в опасна сграда. Зданието е от 20-те години на миналия век, когато е построено за училище. След закриването му, в сградата е преместено читалището, което дотогава развивало дейността си в Културния дом. И двете сгради са общински, обясни секретарят на народно читалище "Радост 1929" Мария Карова. С нея се срещна Стефка Павлова.

Читалището в Търняне"Три години се молим да решат нашия проблем. Имаме много грамоти и плакети за добро представяне на различни фестивали. Преди две години дойде и комисия, която определи сградата като опасна. Ние просто седим и чакаме. Сградата пропада. Сега искрено се надяваме новото общинско ръководство да ни помогне"
- каза за Радио  ВИДИН Мария Карова. В сградата на Културния дом, където има салон и самодейците се надяват отново да се преместят, в момента се помещава кметството. Там работи и единственият магазин в Търняне, село в което живеят около 130 души. Как ще бъде разпределен наличният сграден фонд и ще намерят ли нов дом самодейците от читалище "Радост -1929", предстои да реши новата общинска власт във Видин.

Във видинското село Покрайна сградата на закритото училище се руши и е потенциално опасна. За да ограничат достъпа до нея, от кметството са поставили цветни ленти.

Бившето училище в Покрайна"От 2008 година училището не функционира. До 2011 сградата се поддържаше и нямаше кражби. След това масово започна рушенето на постройката. Всичко се разграби. Ние лично заградихме пространството, за да предпазим хората от инциденти" - това каза пред Стефка Павлова кметът на Покрайна Валентин Маринов.

Има ли опасни сгради на територията на община Белоградчик? Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси отговор от заместник кмета Антон Трифонов.

"Действително има изоставени опасни сгради в нашата община. Периодично се правят огледи на място от общинска администрация и ако действително има такива, се прави предупреждение към собствениците. Ако не се предприемат действия, се намесва и Общината. Имахме конкретен случай с една къща, за която вече пускаме няколко предупредителни писма.
Останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, Снимка-2012 г.Проблем е и бившият телефонен завод. Общината, обаче, на този етап не може да си позволи разрушаването му, защото това е финансово неизгодно"
- каза Антон Трифонов.

Опасните сгради в община Лом са единични случаи. Сътрудникът ни Владимир Недев се включи с коментар по темата ни днес.

"Общината е предприела съответните мерки и е предупредила собствениците да поддържат сградите в добро и неопасно състояние. Такава е сградата на бившото военно окръжие в Лом. В промишлената зона също има изоставени сгради, но те са по-отдалечени и не са толкова опасни."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59