Областният управител на Видин Момчил Станков ще потърси от Министерството на културата съдействие за опазването на археологически обект "Античен град Рациария" от иманярските набези, разрушаващи ценния паметник на националното културно наследство, съобщават от областната администрация.
"Ще сезирам Министерството на културата за този проблем. В противен случай се обезсмислят вложените от Министерството над 100 000 лева в редовните научни проучвания на обекта през последните три години", каза Момчил Станков пред представители на компетентните институции, с които днес обсъди мерки за противодействие на незаконните иманярски дейности и разкопки в античното римско селище край с. Арчар, община Димово.
Областният управител инициира срещата, след като бе алармиран от Регионален исторически музей (РИМ) - Видин за установен иманярски вандализъм във всички сектори от археологическите проучвания на "Античен град Рациария" от последните три години. "Множество иманярски изкопи се наблюдават в централната и западната част на антична сграда от IV-V век, както и в сектора на римската баня и северната крепостна стена. Разрушени са подовите нива, профилите и зидове на различна дълбочина. На отделни места се виждат самостоятелни копки, което предполага работа с металдетектор", се посочва в констативен протокол на Регионален исторически музей- Видин след извършен на 1 декември оглед на археологическия обект.
В срещата участваха заместник областният управител Елка Георгиева, кметът на община Димово Лозан Лозанов, кметът на с. Арчар Венелин Атанасов, заместник окръжният прокурор Владислав Влашев, директорът на ОД МВР-Видин комисар Константин Джунински, началникът на Видинското районно управление на МВР Петър Петров, главен инспектор Пламен Иванов от Главна дирекция "Опазване на културното наследство" към Министерството на културата, директорът на РИМ Фионера Филипова и музейни експерти.
Кметът на Димово се ангажира да осигури двама пазачи, въпреки финансовите трудности на общината. В момента няма постоянна охрана на "Рациария".
"Решението на проблема не опира само до пари, необходимо е да се създаде организация за наблюдението и опазването на обекта", каза гл. инспектор Пламен Иванов. Той е отбелязал това в предписанието си към Община Димово. Представителят на Министерството на културата напомни още, че кметовете имат ангажименти по Закона за културното наследство.
Комисар Джунински увери, че полицията реагира винаги на сигнали за незаконни дейности в "Рациария".
"Иманярските групи са от десетина семейства, предимно от с. Арчар. Местните хора ги знаят, но се страхуват да сигнализират за тях", коментираха музейни експерти.
"В предишни години имаше средно по 60 дела, по 120 човека сме предавали на съд. От началото на тази година са заведени две дела", коментира зам. окръжният прокурор Владислав Влашев. По думите му, нарушенията в района са спаднали значително след разкриването на районния полицейски участък в с. Арчар. Влашев изрази мнение, че усилията трябва да се съсредоточат повече върху превенцията, а не върху наказателната репресия. В този смисъл ще се търсят възможности за осигуряване на оперативно действаща охрана и средства за обезпечаване на дейността й, които да се предвиждат във финансирането на бъдещи проекти за проучване и реставрация на "Античен град Рациария", допълват от областната администрация във Видин.
Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..
Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..
Наградиха най-четящите за 2024 година във Видинската библиотека. Тази година читателите, които са заели най-много книги са четирима, информира Лидия Векова от отдел "Заемна за възрастни: "Тази година награденият читател е Милена Красимирова Войкова от отдел "Заемна за възрастни". В "Детски отдел" решихме да номинираме в три категории: -..
В монтанското село Горно Церовене спазват 90-годишна традиция – къпят ергените в река "Огоста". Това е част от ритуала на Ивановден по стар стил, който ще бъде отбелязан днес В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще отбележат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири..
Представяне на трилогията "Змей закрилник" на видинската авторка Симона Панова е първото за 2025 година книжно събитие, което ще се проведе в библиотеката в Монтана. Младата авторка сподели вълнението си от предстоящата среща с читатели от града: "За първи път ще бъда в Монтана и го очаквам с огромно нетърпение. Представянето ще бъде общо за..
Нов дом за стари хора ще бъде изграден в град Белоградчик. Средствата за него ще бъдат осигурени от Европейски проект, каза за Радио Видин кметът на населеното място Боян Минков: "Длъжни сме да простроим такъв център, за да може да изведем хората от Дома в село Салаш. Той е дом за хора с умствени увреждания. Надявам се тази година да..
Районната инспекция за опазване на околната среда и водите във Враца успя да осъди фирма заради незаконно съхранение на тонер касети. Пет години след разплитането на историята, фирма "Рецикла" беше задължена от магистратите да плати 65 520 лева за извозването на тонер касетите и още 3 520 лева за съдебни разноски. На основание на съдебния акт..