Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш полезен- за работата на доброволци във Видин

4
Снимка: МСНВ
Често пъти съм чувала хората да питат: "С какво се занимават децата от Младежкия съвет по наркотични вещества във Видин?". Хората имат някаква бегла информация, като например, че младежите раздават листовки, презервативи, лентички за съпричастност с болните от ХИВ/СПИН и техните семейства, че членовете на младежката организация винаги присъстват на "Мача на звездите". Днес ще се опитам да осветля малко и другите занимания на доброволците. Както често сме споменавали в предаването "Заедно", те правят превенции против тютюнопушенето и наркотиците в училищата от област Видин. На тези презентации младите хора разясняват на учениците какво представляват зависимостите, как да не попадат в техния плен и т.н. Една от тези презентации се състоя пред седмокласниците от ОУ "Иван Вазов" и бе водена от доброволците Теодора Цанкова и Елена Трифонова, като често с примери се включваше и психологът Велислава Цанкова.


В превенциите против наркотиците доброволците от Младежкия съвет по наркотични вещества обновяват постоянно информацията си, за да бъдат по-полезни в работата си. На пазара постоянно се появяват нови и нови наркотични вещества, знаете, този вид търговия е много успешна и конкурентна. Ето защо подрастващите трябва да знаят от какво да се пазят, за да не залитнат по наклонената плоскост на наркотичната зависимост. Доброволците ги информират какво представляват новите видове наркотици и рисковете, които крият.

СнимкаЗа съжаление, в днешно време често чуваме за случаи, при които не е ясно какво точно е употребил човек. Тук се включват както случаите на неизвестно вещество, пуснато в питие на купон или в дискотека, така и тези, когато някой е решил да употреби "по-лек" наркотик, като например марихуана, и си купи, а дилърът е прибавил нещо много по-силно в тревната смес.

За да накарат младежите да се замислят дали да опитат някакво наркотично вещество, доброволците, които правят презентацията срещу дрогата, обясняват колко трудно е да се откажеш, след като вече си станал наркозависим:

"Лечението на зависимия е сложен и продължителен процес, с несигурен изход. Той включва психологическа и социална помощ, медикаменти и дълга повторна социализация. Преодоляването на абстиненцията протича под лекарско наблюдение за 10 до 20 дни. По-важно и сложно е оставането чист, за това работят дневни центрове, комуни и групи за самопомощ и заместителни терапии. Много важна е подкрепата на близки, приятели и усилията да бъде върнат зависимия в обществото и да избегне връщането при наркотиците."  

"Ами не трябва да използваме наркотиците. Те са много вредни. Ако забележа, че някой мой приятел ползва наркотици, трябва да му помогна, да му обясня, че това не е редно и че не трябва да ги използва... Не трябва да се използват наркотици, не трябва да се приема, опасно е. Вреди на тялото. До сега не съм се сблъсквал с нещо такова...", казаха учениците след лекцията.

Днес ви представям и новия психолог в Общинския съвет по наркотични вещества. Така Съвета вече има двама психолози, които да помагат в работата по превенцията против тютюнопушене, алкохол и цигари. За да сме по-точни, това са две психоложки. Едната вече участва като помощник- водещ в презентацията за наркотиците. Това беше Велислава Цанкова. А сега нека ви се представи и новата психоложка Весела Начева:

"Това е един млад, динамичен екип, който всъщност прави една превенция. Като особен обект и тема на разсъждение сред младите, това са наркотиците, алкохолът и тютюнопушенето. Вече присъствах на две презентации на членове от Младежкия съвет. Мога да кажа, че съм впечатлена от инициативата както на доброволците, така и на психолозите от училищата. Хубаво е да се прави такава превенция, защото това са теми, които са един вид като болестно състояние за младежите."

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46