Работещите, които не могат да се явят на работа заради бедствено положение, предизвикано от обилния снеговалеж и прекъснатото електроснабдяване, имат право на обезщетение. Това напомнят от Главна инспекция по труда, като уточняват, че според Кодекса на труда, работодателят трябва да им изплати 50 на сто от брутното трудово възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани да работят, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната. Ако работникът или служителят е взел участие в спасителните работи при бедствие, му се заплаща пълният размер на брутното трудово възнаграждение. Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган.
Предотвратяването, овладяването и преодоляването на последиците от бедствия са сред малкото случаи, в които според Кодекса на труда се допуска полагането на извънреден труд по изключение. Той обаче се заплаща по общия ред за полагане на извънреден труд, т.е. работодателят трябва да плати повече за извънредните часове.
Работодателите са длъжни също да предприемат мерки за защита на живота и здравето на работещите от неблагоприятните климатични условия. Изискванията към работните места при тежки условия са подробно описани в Наредба № РД-07-3 за минималните изисквания за микроклимата на работните места.
При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метеорологични условия - снеговалеж, дъжд, вятър, ниска температура, мъгла. Да прецени доколко тези неблагоприятни климатични условия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки. Такива могат да бъдат промяна на работното време, въвеждане на по-чести почивки, промяна на типа работа, като се възлага такава, която е по-безопасна при дадени условия, осигуряване на подходящи лични предпазни средства, на помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма, топли напитки и т.н. Всички тези мерки са описани в Наредба № РД-07-3. за минималните изисквания за микроклимата на работните места.
В Наредбата за минималните изисквания за микроклимата са описани също оптималните и допустимите минимални и максимални стойности на температурата на въздуха в студения и топлия период на годината при лека, средно тежка и тежка физическа работа в закрити помещения. При ниски температури оптималните стойности варират между 16 и 23 градуса, а допустимите - от 13 до 25 градуса, като по-ниски температури са допустими съответно при тежката физическа работа.
Служители на Общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ в Кула започнаха основното почистването на градския парк от сухи клони, храсти, треви и отпадъци. Общо 10 работници, разделени на групи в различни участъци, са ангажирани в чистенето. Събраните растителни отпадъци предстои да бъдат извозени за компостиране. От..
Огнеборци от пожарния участък в гр. Брегово спасили възрастна жена, паднала в шахта в района на стопанския двор на с. Гъмзово , съобщават от Областната дирекция на МВР. Сигнал за инцидента постъпил вчера в 12.16 часа. За случая информирали местни жители, които чули викове за помощ. Пристигналите на мястото пожарникари извадили жената от шахтата..
V Национален фестивал за танцови клубове и школи “Хорцето на Дефилето” ще се проведе на 10 май в Мездра , обявиха от Народно читалище "Просвета 1925" в града. Форумът е празник на българските традиции, танци, музика и дух, и цели да съхрани и популяризира богатото културно наследство на България и да даде възможност за изява на талантливите..
Ръководството на ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин предлага за следващата учебна година да се въведе паралелка със задочно обучение . Паралелката ще обхваща хора, които нямат средно образование, основно родители на ученици, които имат желание да се образоват и да получат професионална квалификация. Създаването на такава паралелка е част от..
Три първи места определи журито в провелия се конкурс "Вдъхновени от природата на Врачанския Балкан" , организиран от дирекцията на природния парк. Отличията са за Габриела Цветанова от СУ "Отец Паисий" във Враца, Беатрис Андреева от СУ "Иван Вазов" в Мездра и Гизем Вехбиева от град Попово. Инициативата бе организирана по случай отбелязването..
Врачани ще почетат годишнина от бомбардировките на съюзниците над града, отнели стотици животи. Злокобните полети са реализирани на 24 януари 1944 година. С панихида в храма „Свето възнесение", която започва в 9 часа ще бъде почетена паметта на загиналите от бомбардировките над Враца преди 81 години. В 9.30 ч. пред мемориала на загиналите..
Срокът на обявената във Видин грипна епидемия се удължава до 2 февруари, като се преустановяват присъственият учебен процес и провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на община Видин, съобщават от Министерството на здравеопазването. Временните мерки в училищата се въвеждат от утре, 24 януари до 29..