Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 4 февруари 2016 година

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Видин отново е сред десетте града в страната с наднормено запрашаване на въздух, съобщи на сайта си Изпълнителната агенция по околна среда. Фини прахови частици в повече са регистрирани освен във Видин и в  Несебър, Горна Оряховица, Плевен, Ловеч, Пловдив, Русе, София, Стара Загора и Шумен. Стойностите са между 1,0 и 2,64 пъти над средноденонощната норма, като най-високи са във Видин.

Две фирми – ЕТ "Витан-Ж-Тодорка Младенова" и "Марс" ООД наложиха запори на сметките на Община Видин, съобщават от местната управа. Запорното съобщение от частен съдия-изпълнител е в общ размер 20 469, 38 лв. – за първата фирма и 518 295, 66 лв. – за другата. Натрупаните суми, които Общината дължи на "Марс" ООД бяха включени в решение на Общинския съвет от 25.11.2015 г. за разплащане на просрочени текущи задължения за предоставяне на публични услуги за местни дейности. Според него част от тези просрочени задължения трябваше да бъдат изплатени по силата на сключено споразумение. В тази връзка кметът на Община Видин Огнян Ценков проведе среща с представители на фирмата, след което бе изготвена и изпратена покана до "Марс" ООД за уточняване параметрите на документа. Но вместо очакваното подписване на споразумение, от фирмата отговарят с налагане на запор, допълват от местната администрация.

Обучение за новоизбрани кметове, заместник кметове и председатели на общински съвети се проведе в Плевен. Организатор е Националното сдружение на общините. Темите са: "Какво ни предстои през следващите 4 години – реформи, задачи, предизвикателства", "Финансова децентрализация. Общински бюджет 2016", "Как да подобрим вътрешната организация?", "Общински проекти – как да се справим по-добре?", "С какво НСОРБ да Ви подкрепи през 2016 г.?". Плевен е домакин утре на регионално делегатско заседание на Националното сдружение на общините в България. Очаква се да бъдат издигнати кандидатури за членове на Управителния съвет от Северозападния район.

Кметът на Община Враца Калин Каменов назначи нов пълномощник на квартал "Кулата". Даниела Чобанова е от Враца, икономист по образование - завършила е Бургаски свободен университет, като притежава и счетоводна квалификация от Асоциацията на счетоводните техници в Лондон, Великобритания. Тя придобива административен опит, благодарение на работата си в български и чуждестранни организации.

Частен съдебен изпълнител продава на търг масивната сграда на бившата врачанска печатница. Имотът на "Полипринт 2001" се намира в центъра на града, той пустее от години след фалита на дружеството. Масивното здание е на 3 етажа и е построено върху почти 1 декар още през 1957 г. Пазарната оценка на имота, който се намира на ул. "Демокрация" №12, е 916 200 лева, но ще бъде предложено за 75% от тази стойност- или при начална цена 687 150 лева. Търгът е насрочен за 9 март, а при липсата на кандидат, частният съдебен изпълнител ще обяви втори търг, като намали първоначално обявената сума. Припомням, че преди години новата сграда на врачанската печатница беше придобита от бизнесмена Константин Човиков. Въпреки това нито в новата пристройка, нито в старата сграда на печатницата има някаква дейност. Фалиралото дружество "Полипринт 2001" пък придоби слава с това, че е отпечатало почти всички т.нар. "вулгарни романи", писани от Христо Калчев в зората на демократичните промени у нас.

Тригодишно дете от Видин, погълнало нафта, е насочено към Клиниката по токсикология към столичната болница "Пирогов". Според завеждащия детското отделение на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин д-р Пламен Филипов, погълнатото количество е опасно. Шанс за детето е, че веднага е откарано в болницата. "По невнимание е било оставено шише с нафта на двора. Погълнато е, и то немалко количество нафта, което е летливо вещество и е много опасно… Шанс е, че родителите го доведоха тук за  5-10 минути. Веднага направихме стомашна промивка, и то много щателна" - каза д-р Филипов. Детето е откарано в София с линейка на видинската болница, придружавано от реаниматор и анестезиолог, каза д-р Пламен Филипов.

Двама пожарникари бяха наградени в областния етап на ежегодния Национален конкурс "Пожарникар на годината" за 2015 година на тържествена церемония, организирана от служителите на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин. Победител в подраздел "Младши изпълнителски състав" е младши инспектор Димитър Иванов, водач на специален автомобил и пожарникар в районната служба в Белоградчик. Негов подгласник е младши експерт Йордан Вътов, командир на екип в Кула. Директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин комисар Станислав Генчев връчи наградите: "През изминалата година нашите дежурни екипи са реагирали общо на 1 187 инциденти или 3.26 на денонощие. Но служителите ни се справиха с достойнство и храброст и не допуснаха никакви материални щети." Награда беше връчена и на Франческа Максимова от СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - Видин, чиято рисунка е класирана на второ място във втора възрастова група на Националния етап от Международния конкурс за детска рисунка "С очите си видях бедата".

Главен комисар Иво Нецов е назначен за началник на Районно управление "Полиция" в Мездра със заповед на министър Румяна Бъчварова.Той е роден през 1965 година в железничарския град и е в системата на МВР от 1989 година. Завършил е Висшия институт "Георги Димитров", със специалност "Противопожарна техника и безопасност". Комисар Нецов има богат опит, натрупан при работата му като инспектор и разузнавач в сектор "Криминална полиция" в СДВР, началник на "Криминална полиция" и началник на сектор "Противодействие на престъпността" към РУ "Транспортна полиция" в Мездра.

Гинка Иванова е новият /стар/ председател на пенсионерския клуб "Просънъц" във видинското село Ново село. Отчетно-изборното събрание се проведе в салона на кооперация "Дунав". Гости бяха кметът Георги Стоенелов и Анита Тодорова- заместник кмет на Община Ново село. Общината е заложила 5 500 лева за капиталови разходи за ремонт и разширение на пенсионерския клуб през 2016 година. В клуба членуват 190 души, от тях 123 участваха в отчетно-изборното събрание. В отчетния доклад на Управителния съвет бе обхваната цялата му многообразна дейност, която, както подчерта председателката Гинка Иванова, е извършена благодарение на активното участие на членовете му. И с помощта на Община Ново село, която заплаща режийните разходи, осигурява човек за обслужването му по мерките и отдава транспорт на костуеми цени.

Джип е паркирал неправомерно на тротоара в близост до първа детска градина във Видин, сигнализира наш слушател. Той ни изпрати снимка на автомобила, на която се вижда, че вече е счупена рампата за майки с колички и колоездачи, както и за хората с увреждания. Ето, какво казаха очевидци на тази нередност: "Лошо впечатление ни прави и ако може да се оправи това нещо. И санкции да има, няма да ги уплашат. Няма откъде да минем... Разбира се, че пречи. Само-що не е влезнал в парка. Такава е България."

Следващата кауза на кампанията "Жълти стотинки" ще бъде за набавяне на ехограф за детското отделение към Многопрофилната болница във Видин, съобщиха от сдружението- инициатор. Кампанията започва с преходна сума от над 8 600 лева, останали от благотворителната акция през 2015 година. Според Румелия Кирилова, координатор на сдружението за Видин, детското отделение там се нуждае от съвременно оборудване, от ремонт и от консумативи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 25 февруари 2025 година

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев"  във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват. България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база на..

публикувано на 25.02.25 в 18:00
Кметът на общината Боян Минков направи първа копка на паметник.

Белоградчик почете освободителите си

Белоградчик отбеляза 147 години от своето освобождение от османска власт с първа копка на паметник на освободителите на града.  В словото си Боян Минков – кмет на община Белоградчик призова присъстващите към родолюбие: „Днес, поглеждайки назад във времето, не можем да не изпитаме гордост и възхищение към подвизите на нашите предци, които..

публикувано на 25.02.25 в 16:44

Работилница за мартеници и урок по родолюбие се състояха в Рабиша

Работилница за мартеници и урок за Трети март се състояха в  ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото  село Рабиша , съобщиха от училището.  „С работилничка за мартенички и урок за Трети март съчетахме два празника, традиции, приятни срещи и забавление. Деца, учители, заедно  с доброволците от сдружение "Северозапазване"..

публикувано на 25.02.25 в 16:07
Младежки дом - Монтана

Общинският съвет в Монтана ще обсъди младежки политики и управлението на общинска собственост

На 27 февруари 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Младежкия дом ще се проведе редовното заседание на Общински съвет – Монтана, съобщават от местния парламент. Сесията ще започне с годишния отчет на Община Монтана за 2024-та. Кметът Златко Живков ще представи резултатите в отделните направления в съответствие с основните приоритети в работата на..

публикувано на 25.02.25 в 15:57

Лом отбелязва 3 март с фолклорна програма и изложба

Тържествено честване на 147 години от края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Освобождението на България ще се проведе в Лом . Празничната програма включва изпълнения на читалищни танцови фолклорни състави, вокални групи и хоротека. Събитието ще се състои на 3 март, понеделник, от 10:30 часа пред паметника на Дядо Цеко Петков-Войводата...

публикувано на 25.02.25 в 15:16

Акция засече над 100 нарушения на скоростта от товарни автомобили във Видинско

Над 100 нарушения на скоростните режими от шофьори на товарни автомобили са засечени в област Видин при едноседмична операция по линия на Европейската мрежа на службите на "Пътна полиция", съобщиха от Областната дирекция на МВР. Екипите са проверили 250 товарни автомобила и са установили седем случая на превишение на часовете за шофиране,..

публикувано на 25.02.25 в 15:09

Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца

Мъж, изпаднал в беда в планината край Враца, е бил спасен от екип на Планинската спасителна служба (ПСС). Инцидентът се е разиграл в понеделник, а сигнал за помощ е подаден на тел. 112. Сформираният спасителен екип открил млад мъж в района на скалния масив Вратцата . Нуждаещият се от чужда помощ не могъл да слезе сам. Свален е през отвесна скала...

публикувано на 25.02.25 в 14:48