Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудо чакат в Косово

ВиК аварии и кални улици мъчат хората във видинското село

4
Снимка: Радио Видин


Видинското Косово се намира на 5 км от Брегово, до самата граница със Сърбия. Битието на жителите на това гранично село не е леко, макар всичко да е тихо и спокойно, толкова, че сякаш нищо не се случва в безвремието. Преди 20-25 години в Косово са живеели над 1 000 души. Днес са останали наполовина, камбаната и сега бие често, отчитат с мъка местните, защото времето си взима своето.

Здравко Маринов от 15 години се занимава с историята на родното си село в опит да попълни родословното си дърво. Намира интересни случки от основаването на селото, когато първите заселници са избрали малък хълм в равнината до Дунав да построят къщите си. През ХV век селището е било на сегашното си място.

"През 1955 година сме били 1 500 души население, сега- малко над 400. Казват, че селото е основано от 70 славянски племена и е било някога покрай Тимока, тимочани- така са се казвали. След Чипровското въстание селото е опожарено, хората напускат и се заселват тук. Иначе- историята ни е вековна, наскоро чествахме 555 години на селото, според някои историци е с още по-стара история"- разказва Здравко Маринов.

СнимкаВ основната си част жителите на Косово са хора от третата възраст, вълнуват се от дребните си житейски проблеми и предимно от болежките си. За щастие, лекар идва често. Имат и здравен участък, където медикът ги преглежда. Идва и медицинска сестра също два пъти в седмицата, разказаха жителите на Косово. Проблем за тях са честите аварии по водопреносната мрежа и разбитата изворна чешма, заради която газят в кал.

"Лекар редовно идва вторник и четвъртък, идва и медицинска сестра... Ето спира водата заради аварии, от ВиК-то са почти всеки ден при нас. До Стопанския двор закупиха мястото, чешмата им пречеше, изместиха я на две корита от краварниците и с една тръба я пуснаха, сега тече, кал. Искахме от общината баластра, цимент, преди три години- продължаваме да газим калта там... Да видите в какви условия живеем, как ни върнаха назад с демокрацията, с 50 години назад. Улиците са правени по Живково време. Искаме да го измислят така- пари да има в кметствата, да има за всяко село, а ние да си търсиме кмета отговорен"- казаха жителите на Косово.

СнимкаСелският магазин в пенсионерския клуб събира хората не само за покупка, но и на раздумка. Печалба от търговията няма, важно е оборот да има, казва местната магазинерка Любка Петрова. Не че работи за заплата, не дава и вересии, защото няма да има с какво да заредят стоката.
 
Йовко Георгиев
започна нов мандат като кмет на Косово, като най-важните задачи са да реши проблема с уличното осветление и с калните улици, за които писал докладни до общинската управа. За сега обещанията са пари за ремонт на пенсионерския клуб и за читалището, чиито покриви текат.

"Зная, че общинският бюджет е малък, не че ми отказват хората, но няма. Проблем е, че няма програми, които да помагат в селото. Възнамеряваме тази година отново да отворим зъболекарския кабинет, здравният ни участък не е лош, даже имахме стая за женски консултации. Имаме проблеми с осветлението и с вътрешните пътища, много е кално. Надявам се в този мандат поне 5-6 улици да оправим, да се баластрират. В момента светят около 30 улични лампи, много бързо изгарят. За тази година от Общината обещаха 4 000 лева за ремонт на пенсионерския клуб и 4 000 лева за покрива на читалището. Обещаха и цимент да оправим около чешмата"
- каза кметът.

СнимкаКак може да се решат проблемите с честите аварии по ВиК мрежата и спряха ли домовите кражби, от които се оплакват хората?

"Писах докладна записка още миналия мандат за подмяна на канализацията - започнаха, но не от точното място- тръгнаха от там, където са най-малко авариите. Казаха, че като приключат с Делейна, ще дойдат в Косово. Другият проблем - с кражбите, от миналата година има подобрение- поне няма оплаквания, дали защото няма какво да се краде... Обикалят ни патрули от граничните, от полицията също. Но селото има нужда чудо да стане, работа да има, цехове някакви"
- допълни Йовко Георгиев.

Още за село Косово, община Брегово може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00