Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

74 години от "Видинския потоп"

8
Снимка: Красимир Каменов
Най-голямото наводнение в историята на Видин застига града точно преди 74 г. в ранната пролет на 4 март 1942 г., когато бушува Втората световна война. Мащабите на бедствието са огромни, пораженията - катастрофални. През зимата на 1942 г. температурите падат до минус 30 градуса и Дунав замръзва.
В ранното утро на 4 март черковните камбани известяват идващата опасност. Причина за наводнението е задръстване на ледовете по реката до остров Богдан и повдигане на нивото й. Изградените до този момент защитни съоръжения и отводнителни канали не успяват да предпазят града. 
 
Във Видин са загинали 13 души, разрушени или застрашени от срутване са 345 жилищни сгради. В околните села – Арчар, Ботево, Цар Симеоново, Сланотрън, Антимово, Кутово, Слана бара, Новоселци, Покрайна, са разрушени или повредени 665 сгради, унищожени са стопански постройки и стотици декари земеделски насаждения. За съдбата на пострадалото население са загрижени и помагат както държавата, църквата, дружества и организации, така и българските граждани – ученици, служители, работници, пенсионери. 
 
Дирекцията на общините и обществените грижи при Вътрешното министерство, съвместно с Министерството на войната и Върховното управление на Червения кръст веднага изпраща с помощен влак във Видин специални понтонни команди. Доставени са взривни вещества за разбиване на ледовете в района на натрупването им, а от службата за бедствия – одеяла, легла, походни кухни, санитарни линейки и камиони, заедно с личния им състав. На 5 март, с втори влак, пристига помощен санитарен отряд от БЧК, доставени са и хранителни продукти, газ, газьол, дърва, каменни въглища и бензин. Учреден е Върховен общонароден комитет за всенародно събиране на помощи за пострадалите от наводнението във Видин и другите крайдунавски населени места. 
Населението на Видин се евакуира в София, Враца, Белоградчик, Ново село, Брегово и други населени места. В спомените на преживелите това бедствие е запазен възторгът от единението на народа ни, притекъл се на помощ. Без разлика на верска, народностна и класова принадлежност, през цялото време на едномесечната евакуация, навсякъде, където са били настанени нашите съграждани, са получавали доброта, топлина, безплатна храна и квартира. 
Авиацията бомбардира ледения бент до остров Богдан и отпушва реката, за да започне бавното й оттичане. Въпреки това водата се дръпва изцяло чак в началото на юни. За сташното бедствие от 4 март 1942 година и до днес напомнят табелите поставени на възлови места в града на които пише: "През наводнението на 4 мартъ 1942г. водата достигна до тукъ."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 16 август 2024 година

България проучва възможността да погребва отработено  ядрено  гориво от АЕЦ "Козлодуй" във Финландия.  Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание относно изграждането на хранилища за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и на опасни радиоактивни отпадъци на..

публикувано на 16.08.24 в 18:05

Децата от село Ослен Криводол участваха в творчески занимания

И през тази седмица децата от мездренското село Ослен Криводол се отдадоха на творчество, четене и писане. Инициативите се организират от местното читалище. В понеделник бе най-любимото занимание - деца обучават деца.  Елица Фочева (8 години) научи своите приятелчета как да заплитат макраме и да превърнат старите буркани в красиви..

публикувано на 16.08.24 в 16:44

Започна беритбата на грозде в Ломско

В област Монтана стартира брането на бяло грозде . Днес в ломското село Долно Линево дадоха официален старт на кампанията. Гроздоберът започна по-рано. Заради сушата и високите температури белите сортове грозде узряха по-рано от обикновено. "В последната седмица с по градус на ден се вдигаше захарността на гроздето, което ни накара да берем..

публикувано на 16.08.24 в 16:33
Петко Николов, служебен министър на енергетиката и индустрията

През септември предстои разговор за увеличение с 20% на заплатите в "Ел Би Булгарикум"

През септември предстои разговор за увеличение с 20% на заплатите в държавното предприятие "Ел Би Булгарикум" . То ще е второ поред след повишението с 10 на сто през май.  Това съобщи служебният министър на енергетиката и индустрията Петко Николов в рамките на парламентарния контрол. Обмисля се и обновяване на материалната база и..

публикувано на 16.08.24 в 16:23
Владимир Малинов

Проучваме възможността да погребваме отработено ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" във Финландия

България проучва възможността да погребва отработено ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" във Финландия. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание относно изграждането на хранилища за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и на опасни радиоактивни отпадъци на..

публикувано на 16.08.24 в 15:53

Пленер събра малки художници в Кула

Детски пленер започна в Кула . Инициативата се организира от местното читалище и е традиционна. Деца от различни възрасти се включват в проявата. „Тази инициатива на читалището се приема много радушно от всички малки участници. Събитието е част от програмата на панаирната седмица и разбира се от културния календар на местното читалище...

публикувано на 16.08.24 в 14:46

Горски служители се борят с пожар трети ден край село Струпец

Петнадесет горски служители трети ден се борят с огнената стихия в землището на село Струпец , на територията на Държавно горско стопанство-Мездра, съобщават от Северозападното държавно предприятие (СЗДП) във Враца. Сигналът за пожара в местността Струпешка могила е подаден в 18:30 часа на 14 август. Засегнатите горски територии са около 200 дка..

публикувано на 16.08.24 в 14:36