Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо не стигнаха европейските средства за пътя в Гюргич

Хората пътуват на автостоп, нямат автобус

7
Снимка: Пламен Генчев


В "Посоките на делника" правим разходка до хората, живеещи в село Гюргич, община Ружинци. Китно селце, в полупланински регион с намаляващо с годините население. Хората тук разказват, че си обичат родното село и с мъка гледат пустеещите къщи. Радват се на главната улица в селото, асфалтирана донякъде с европейски пари по времето на предишния общински кмет. Парите не стигнали, за да сложат асфалт на целия път. В кал остават и страничните улички. Голям проблем за хората е липсата на автобусен транспорт. "Забравени от бога", беден народ- така определят себе си хората от селото.

"За пътя европейски пари отпуснаха, почнаха да правят пътя отдолу, до мен стигнаха и това, нагоре го оставиха. Взеха парите и те това е... Пътя видя ли, как са останали тези, дали има и 500 метра недовършени. Разкопаха тук, уж да бъде до училището, свършиха парите, явно бившият общински кмет си ги е сложил в джоба за още някой апартамент. Рейсове нямаме никакви, да идеш до Белоградчик, или Монтана, на стоп трябва. Има местни момчета с коли, някой път на тях плащаме. Ако платиш, те ти вземат 30-40 лева, с тези пенсии не става"- оплакаха се жителите на селото.
 
СнимкаКмет на село Гюргич 4 мандата е Иван Петков. Пред Катя Борисова той разказа за проблемите с липсата на обществен транспорт, за слабия обхват на мобилния оператор, обслужващ селото и за недовършеното 4-километрово трасе до главния път. По думите на кмета, остават неремонтирани около 2 км от пътя. Започнали преасфалтирането преди 2 години, но средствата не стигнали, чакат от община Ружинци да довършат започнатото, както и да им съдействат за решаване на проблема с транспорта.


"Откъснати сме от света и от общината, няма обществен транспорт. Превозвачът се отказа, други няма, искаха общината да ги субсидира допълнително, защото не могат да си покрият загубите. Общината няма такива налични средства. То и пътя не го правиха до края, 4 км е. Асфалтираха около 2 км до главния път, остава още толкова. Обещаха тогава за две години да отпускат пари за пътя. Първата година се асфалтира от отбивката на Е-79, беше много пропаднало. Решихме да асфалтираме и от началото на селото до площада, също беше зле. И така остана тази отсечка от края на селото до стария разклон. Сигурно ще трябват още 2-3 милиона, но то си е работа на общината
- обясни кметът.

  
СнимкаГордостта на гюргичани е язовирът в местността "Бабу". Всяка година през август тук се прави събор. На влизане в селото може да видите и една от местните забележителности- селският казан, единствен на територията на общината легално за обществено ползване за печене на ракия. Тук идват да правят ракия от съседните села, и дори от Монтанско, разказва кметът Иван Петков:


"Общо три казана са, два от по 220 литра, третият е 170. Наскоро от митницата идваха да ги проверяват за това новото изискване да не надвишават 500 литра, какво са се разбрали със собственика не знам"


СнимкаХората от село Гюргич все още чакат обещания ремонт на двете мостчета, които са пострадали при бедствието от ледолома през 2014 година. Отнесен бил и водосток в горната част на селото, но и за него все още нищо не е предприето.  Според кмета Иван Петков основната част от бюджета на община Ружинци ще бъде насочена към ремонт на пътя до село Черно поле и едва дали тази година ще има средства и за тях.

 Още за село Гюргич може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59