"Откъснати сме от света и от общината, няма обществен транспорт. Превозвачът се отказа, други няма, искаха общината да ги субсидира допълнително, защото не могат да си покрият загубите. Общината няма такива налични средства. То и пътя не го правиха до края, 4 км е. Асфалтираха около 2 км до главния път, остава още толкова. Обещаха тогава за две години да отпускат пари за пътя. Първата година се асфалтира от отбивката на Е-79, беше много пропаднало. Решихме да асфалтираме и от началото на селото до площада, също беше зле. И така остана тази отсечка от края на селото до стария разклон. Сигурно ще трябват още 2-3 милиона, но то си е работа на общината- обясни кметът.
Гордостта на гюргичани е язовирът в местността "Бабу". Всяка година през август тук се прави събор. На влизане в селото може да видите и една от местните забележителности- селският казан, единствен на територията на общината легално за обществено ползване за печене на ракия. Тук идват да правят ракия от съседните села, и дори от Монтанско, разказва кметът Иван Петков:
"Общо три казана са, два от по 220 литра, третият е 170. Наскоро от митницата идваха да ги проверяват за това новото изискване да не надвишават 500 литра, какво са се разбрали със собственика не знам"
Хората от село Гюргич все още чакат обещания ремонт на двете мостчета, които са пострадали при бедствието от ледолома през 2014 година. Отнесен бил и водосток в горната част на селото, но и за него все още нищо не е предприето. Според кмета Иван Петков основната част от бюджета на община Ружинци ще бъде насочена към ремонт на пътя до село Черно поле и едва дали тази година ще има средства и за тях.
Още за село Гюргич може да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..