Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо не стигнаха европейските средства за пътя в Гюргич

Хората пътуват на автостоп, нямат автобус

7
Снимка: Пламен Генчев


В "Посоките на делника" правим разходка до хората, живеещи в село Гюргич, община Ружинци. Китно селце, в полупланински регион с намаляващо с годините население. Хората тук разказват, че си обичат родното село и с мъка гледат пустеещите къщи. Радват се на главната улица в селото, асфалтирана донякъде с европейски пари по времето на предишния общински кмет. Парите не стигнали, за да сложат асфалт на целия път. В кал остават и страничните улички. Голям проблем за хората е липсата на автобусен транспорт. "Забравени от бога", беден народ- така определят себе си хората от селото.

"За пътя европейски пари отпуснаха, почнаха да правят пътя отдолу, до мен стигнаха и това, нагоре го оставиха. Взеха парите и те това е... Пътя видя ли, как са останали тези, дали има и 500 метра недовършени. Разкопаха тук, уж да бъде до училището, свършиха парите, явно бившият общински кмет си ги е сложил в джоба за още някой апартамент. Рейсове нямаме никакви, да идеш до Белоградчик, или Монтана, на стоп трябва. Има местни момчета с коли, някой път на тях плащаме. Ако платиш, те ти вземат 30-40 лева, с тези пенсии не става"- оплакаха се жителите на селото.
 
СнимкаКмет на село Гюргич 4 мандата е Иван Петков. Пред Катя Борисова той разказа за проблемите с липсата на обществен транспорт, за слабия обхват на мобилния оператор, обслужващ селото и за недовършеното 4-километрово трасе до главния път. По думите на кмета, остават неремонтирани около 2 км от пътя. Започнали преасфалтирането преди 2 години, но средствата не стигнали, чакат от община Ружинци да довършат започнатото, както и да им съдействат за решаване на проблема с транспорта.


"Откъснати сме от света и от общината, няма обществен транспорт. Превозвачът се отказа, други няма, искаха общината да ги субсидира допълнително, защото не могат да си покрият загубите. Общината няма такива налични средства. То и пътя не го правиха до края, 4 км е. Асфалтираха около 2 км до главния път, остава още толкова. Обещаха тогава за две години да отпускат пари за пътя. Първата година се асфалтира от отбивката на Е-79, беше много пропаднало. Решихме да асфалтираме и от началото на селото до площада, също беше зле. И така остана тази отсечка от края на селото до стария разклон. Сигурно ще трябват още 2-3 милиона, но то си е работа на общината
- обясни кметът.

  
СнимкаГордостта на гюргичани е язовирът в местността "Бабу". Всяка година през август тук се прави събор. На влизане в селото може да видите и една от местните забележителности- селският казан, единствен на територията на общината легално за обществено ползване за печене на ракия. Тук идват да правят ракия от съседните села, и дори от Монтанско, разказва кметът Иван Петков:


"Общо три казана са, два от по 220 литра, третият е 170. Наскоро от митницата идваха да ги проверяват за това новото изискване да не надвишават 500 литра, какво са се разбрали със собственика не знам"


СнимкаХората от село Гюргич все още чакат обещания ремонт на двете мостчета, които са пострадали при бедствието от ледолома през 2014 година. Отнесен бил и водосток в горната част на селото, но и за него все още нищо не е предприето.  Според кмета Иван Петков основната част от бюджета на община Ружинци ще бъде насочена към ремонт на пътя до село Черно поле и едва дали тази година ще има средства и за тях.

 Още за село Гюргич може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45