Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Иванов, кмет на селото: "Народ се води, а не се кара"

Горна Лука- живописно място, изпълнено с тишина и спокойствие

7
Снимка: Красимир Каменов
Село Горна Лука, община Чипровци, е закътано в полите на предпланинските възвишения. То е разположено край пътя, който свързва градовете Монтана и Белоградчик. Много живописно място, изпълнено с тишина и спокойствие. Толкова е тихо, че чак нищо не се случва- шегуват се местните хора. Оплакват се от липсата на поминък, заради което младите избягали от селото, както и от нередовния обществен транспорт. Това разказаха жителите на Горна Лука пред Красимир Каменов.

"В Горна Лука- жива мъка, поминък няма, предприятия няма, нищо не очакваме от новото време, загуби се селото. Не може да чакаш на едни картофи в градината, поминък трябва. Имаше училище, детска градина, мандра ТПК- затвориха ги, разпродадоха имущество. Лекар два пъти в седмицата, за по час идва.

Жители на селотоНай-лошо е с транспорта, сутрин едно бусче идва в 8 часа от съседното село Превала и отива до Монтана, в един и половина се връща обратно- и това е. Зле сме с транспорта"
- недоволстват хората.

Кмет на Горна Лука е Иван Иванов- енергичен човек, завърнал се в родното си място, решен да работи здраво, за да подобри живота на местните хора. Тъй като и преди е бил кмет, е добре запознат с проблемите- с изсичането на гората, с разрушаването на пътищата от тежките камиони, натоварени с дървесина, както и с нередовния транспорт, което принуждава хората да търсят частни превози, когато се наложи да отидат на лекар в Монтана или Чипровци. Кметът разказва за трудния живот на хората, които са предимно пенсионери, над 20-ина пък са останали ергени. Дали защото не са срещнали подходящата жена, или просто не са искали да се обвържат с друг човек- при всеки, вероятно, историята е различна. Кметът се шегува, че търсят село с повече моми, та дано работата да стане:

Кметът Иван Иванов"Основно пенсионери са, с кърска работа се занимават хората. Много ергени имаме, не знам защо. Първия мандат като бях кмет, четях вестниците, попаднах на едно село- само моми там. Казах си- дайте да направим някакво шефство, ако трябва. Лошото е, че нашите са все стари ергени, над 50 години, над 20 души са. Защо не са се женили ли? Може би защото навремето имаше работа, 22-ро Постановление беше закрепостило народа, седяха си тук, имаше стимул. Сега на едно земеделие разчитат, а земята ни е 9-а и 10-а категория, не е хубава. И парцелите са малки, много собственици, за проекти да кандидатстваш не става."
 
В селото имат три дървообработващи фирми, на местни хора са. Основното им производство са дървени пелети. Проблемът е, че освен да режат пострадалата гора от ледолома, изкарват и здравата покрай падналата, а селото негодува. Проблем създават и натоварените камиони- рушат пътя, правен още в доброто старо време, както го наричат хората тук.

В малкото село кметът е за всичко и в делник, и в празник. Той трябва да намери време и добра дума за всеки. И макар, че селският кмет има малко правомощия, хората разчитат на него да предаде молбите им пред Общината. И да намери решение на всеки проблем, било то социален, битов, дори здравословен. Това ни разказа още кметът Иван Иванов.


Снимка"За най-малкото нещо търсят кмета- все едно си Господ. В същото време от теб нищо не зависи. Чичо ми навремето беше началник в ДАИ, а прадядо ми навремето също бил кмет, та когато аз станах кмет, чичо ми каза така- народ се води, а не се кара. Като стане нещо, ти да си преди тях, за да тръгнат с теб"- обясни Иван Иванов.

Кметът на Горна Лука ни разказа и за някогашната Трудово производителна кооперация, която е давала работа на хора и от съседните населени места. Правели килими и пътеки, чанти, шиели се кожуси. Имали дарак за вълна и дори бояджийски цех. Кооперацията затворила врати след 2000 година, разпродали имуществото и техниката, а на нейно място днес е направена дъскорезница, една от трите в селото.

СнимкаПриродна даденост около село Горна Лука е пещерата "Мишин камик". Тя се намира на междата със землището на с. Превала. В една от залите от тавана се спуска сталагмит, приличащ на камбана. Звукът, който той издава при удар, наподобява камбанен звън. Затова тази зала е наречена "Камбаната". Има и една малка пещера в местността "Печ", която е известна с езерцата си. Интересна е и "Живкова дупка". Кметът Иван Иванов е твърдо решен да използва природните богатства на селото си, да разработят проекти за еко туризъм и да промотира селото на туристите, обичащи природата. Показа ни и туристическия навес, построен есента за 13 000 лева с европейско финансиране, от предишното общинско ръководство.

"Искам да направя нещо видимо, да остане. Решил съм да направим еко пътеки, защото имаме много красива природа. Може да се се свържем с Чипровци чрез тях. Тук няма традиции в селския туризъм, като къщи за гости, та на по-младите обяснявам- октомври се отварят мерките по програмите, кандидатствайте. Искаме заслони да правим, имаме чешми с изворна вода. Говорих с общинския кмет и той е съгласен да правим проекти. Искам да докажа, че ще има ефект, че природата си заслужава"-
убеден е Иван Иванов.   

Още за село Горна Лука може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05