"За най-малкото нещо търсят кмета- все едно си Господ. В същото време от теб нищо не зависи. Чичо ми навремето беше началник в ДАИ, а прадядо ми навремето също бил кмет, та когато аз станах кмет, чичо ми каза така- народ се води, а не се кара. Като стане нещо, ти да си преди тях, за да тръгнат с теб"- обясни Иван Иванов.
Кметът на Горна Лука ни разказа и за някогашната Трудово производителна кооперация, която е давала работа на хора и от съседните населени места. Правели килими и пътеки, чанти, шиели се кожуси. Имали дарак за вълна и дори бояджийски цех. Кооперацията затворила врати след 2000 година, разпродали имуществото и техниката, а на нейно място днес е направена дъскорезница, една от трите в селото.
Природна даденост около село Горна Лука е пещерата "Мишин камик". Тя се намира на междата със землището на с. Превала. В една от залите от тавана се спуска сталагмит, приличащ на камбана. Звукът, който той издава при удар, наподобява камбанен звън. Затова тази зала е наречена "Камбаната". Има и една малка пещера в местността "Печ", която е известна с езерцата си. Интересна е и "Живкова дупка". Кметът Иван Иванов е твърдо решен да използва природните богатства на селото си, да разработят проекти за еко туризъм и да промотира селото на туристите, обичащи природата. Показа ни и туристическия навес, построен есента за 13 000 лева с европейско финансиране, от предишното общинско ръководство.
"Искам да направя нещо видимо, да остане. Решил съм да направим еко пътеки, защото имаме много красива природа. Може да се се свържем с Чипровци чрез тях. Тук няма традиции в селския туризъм, като къщи за гости, та на по-младите обяснявам- октомври се отварят мерките по програмите, кандидатствайте. Искаме заслони да правим, имаме чешми с изворна вода. Говорих с общинския кмет и той е съгласен да правим проекти. Искам да докажа, че ще има ефект, че природата си заслужава"- убеден е Иван Иванов.
Още за село Горна Лука може да чуете в звуковия файл.
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..