Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Вакарицова, кмет на Раброво: "Искам да променя облика на селото"

Започна ремонт на кметството

Снимка: радио Видин
В пограничното село Раброво, община Бойница, животът на хората е труден- останали са повече пенсионери, няма работа за младите, дефицитни са и бройките по програмите за временна заетост. Въпреки това, новият кмет- Галина Вакарицова е амбицирана да покаже на хората и на себе си, че нещо може да се промени към по-добро, като се започне от външния облик на селото. Посрещна екипа ни навън, сред хората по програмите, чистеха градинките на центъра. Казва, че повече от 20 години тук нищо не е направено. Започват и ремонт на сградата на кметството, чийто покрив е прокапал, а таваните се лющят. От Общината им обещали 10 000 лева за ремонта. Обещали са им и нови работни места по програма към Бюрото по труда за 10 безработни.

"Покривът ни е в трагично състояние, капе отвсякъде, сградата на ресторанта, читалището и пенсионерският клуб също са зле. За ремонта от Общината са отпуснати 10 000 лева. Ще има проект за градинката, за подмяна на водопровода. Имаме подкрепата на Общината и за нови работни места, сега от май месец започва програма за 10 души. По програмата за домашни помощници има три бройки отпуснати." 
 

СнимкаКметицата Галя Вакарицова разказа за проблемите от обезлюдяването в района. Около 300 са жителите на Раброво, в Периловец са останали 30-ина души, около 100-ина са в Бориловец, 12 са живеещите в Градсковски колиби, 4-ма в Каниц и само 2-ма са в Шипикова махала.

Намаляването на младите хора и децата в Раброво води до тежки последици и поставя под въпрос съществуването на детската градина, която вече е полудневна заради петте си възпитаници. Малко са и децата в защитеното училище. Жителите на Раброво имат проблеми и с местния арендатор, който от две години не е плащал наема на земята. Има ли работа, много от емигриралите семейства, дори и младите, ще си дойдат обратно в родното си село, смята Галя Вакарицова. Защото според нея с 300 лева на село спокойно може да се живее.

"Ако има някаква работа и доходи много хора ще се върнат. Трябват европейски програми- дали за кошери, или за животновъди, еко земеделие- стига да се подсигурят някакви работни места, ще се върнат. Имоти за желаещи да дойдат и да живеят на село има колкото искате, като може да си намерите къща и за 3 000 лева. С минимална заплата може да живее, ще садиш в градинката, прехраната е осигурена. Желание за работа само трябва да има. На село е по-спокойно"
, допълни тя.

Целият разговор с кмета на село Раброво може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31