Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Кирилов: 26 от буквите ни имат първообрази в Магура

10
Кирил Кирилов, заместник председател на Археологическо дружество- Белоградчик
Снимка: Йорданка Петрова
Пещерата Магура е един от най- древните центрове за разпространение на наука и духовност. Този извод е направен след проучване на рисунките в пещерата от Археологическото дружество в Белоградчик. Рисунките представляват множество подобни един на друг символи, които имат малки различия помежду си. Това позволява учените да ги систематизират в малки групи. Така, ако бъде разбран смисъла на един символ, може по аналогия да се чете съответната група. Рисунките не са сцени от ежедневието на примитивния човек, обясни Кирил Кирилов, заместник председател на дружеството.

"Там се намират, според нашето преброяване, 1031 рисунки, което дава възможност техният анализ да бъде извършен напълно. Повече от 90% от рисунките от Магура представляват символи, което говори за наличието на абстрактна мисъл. Кирилицата- може нагледно да видите, че 26 от нашите 30 букви имат своите първообрази в пещера Магура", каза Кирил Кирилов, заместник председател на Археологическо дружество- Белоградчик.

СнимкаПовече от 2 400 места в света носят името Магура или имат сродно наименование. Навсякъде то се отнася за хълм, пещера или вода, която извира. Единственото място, на което се срещат на едно, е пещерата Магура. Културата Магура е дала и символите на алхимията.

Археолозите опровергаха сегашните твърдения, че рисунките имат възраст между 7 000 и 3000 години. Находка от Германия- плочица от слонова кост, на която се вижда гравирано изображение, е идентично на 100% с такова от пещерата. Знае се, че находката е пренесена в Германия от култура, дошла от Изток. Археологията описва миграцията на кроманьонеца- преди около 40 до 43 000 години кроманьонците преминават през територията на Северозападна България и продължават на запад, където се установяват на територията на Германия преди около 38 000 години. Това е основание да се счита, че рисунките са съществували още преди 38 000 години.

"На този етап считаме, че пещера Магура и нейната галерия с рисунките представлява праисторическа библиотека, в която е събрано познанието на хората от онова време", допълни Кирил Кирилов.

Символите от пещерата оказват влияние върху целия свят, каза другият заместник председател на археологическото дружество Емил Цанков.

Емил Цанков, заместник председател на Археологическо дружество- Белоградчик"Ще откриете голямо сходство между руните на критско- микенската цивилизация и тези, които се откриват в Магура. С тази разлика, че руните от Магура са на повече от 2 000 години, т.е. по- стари от тези в критско- микенската цивилизация. Финикийската писменост, в която също има много общи символи между магурските надписи и тези в древна Финикия. Това са надписите, завещани от етруските, които до днес все още не са разгадани. Но когато ги сравните с тези от Магура, ще видите, че те са изключително сходни"
, каза Емил Цанков.

Символите в пещера в Бразилия- Тока да Бокейрао да Педра Фурада, са датирани от преди 26 000 години. Сред тях също има такива, които се срещат в пещерата Магура, даде друг пример Емил Цанков. Археологическото дружество си е поставило за цел да възстанови и празниците на древните жители в региона на пещерата. Един от основните е бил свързан с култа към слънцето. Затова и Археологическото дружество подготвя международен фестивал на древните балкански култури, който ще се преведе в Белоградчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 12 юни 2025 година

Монтана вече има свой  ученически гвардейски отряд.   На тържествена церемония на площад „Жеравица" в Монтана бе връчено представително знаме на  ХХІІІ-ти ученически гвардейски отряд при ІІІ Основно училище „Д-р Петър Берон". Приключи плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ „Козлодуй” . След приключването беше включен в електроенергийната..

публикувано на 12.06.25 в 18:00

От Бюрото по труда представиха възможностите за работа пред младежи в Ново село

Информационна среща с младежи от центрове за настаняване от семеен тип, преходно жилище в Ново село и приемни семейства организираха от Бюрото по труда във Видин. На срещата бяха представени заявените свободни места от работодатели. Денислав Спасов е сред младежите, които проявиха интерес към тях. Желанието му е да работи като сервитьор през..

публикувано на 12.06.25 в 17:12

Регионалното управление на образованието: Много добро представяне на Видин на матурите

Добър 4,06 или 54,69 точки е резултатът от матурата по български език и литература на зрелостниците от област Видин. Това каза началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова и поясни, че това е с около 3 точки по-малко от средния резултат за страната. На втората матурата са постигнати резултати над средните.  "Най-много..

публикувано на 12.06.25 в 16:11

Мездра става арена на "Игри на БУМ"

В неделя, 15 юни, от 10:00 ч. на стадион "Локомотив" в Мездра ще се проведе второто издание на "Игри на БУМ", организирани от неправителствената организация БУМ Мездра. Събитието, вдъхновено от "Игри на волята", ще включва състезания с препятствия, търкаляне, прескачане, загадки, както и игри като федербал, дартс и народна топка. Участие могат..

публикувано на 12.06.25 в 15:55

Ученици от Белоградчик се обучаваха на безопасно шофиране

Осемкратният рали шампион на България Димитър Илиев проведе демонстрация по безопасно шофиране в Белоградчик. По време на събитието, което се състоя на централния площад в града, участие взеха ученици от 9-и, 10-и и 11-и клас. Младежите имаха възможността да се качат на специален симулатор, който пресъздава в безопасна среда два вида инциденти, обясни..

публикувано на 12.06.25 в 15:27

Монтана вече има свой ученически гвардейски отряд (снимки)

На тържествена церемония на площад „Жеравица" в Монтана бе връчено представително знаме на   ХХІІІ-ти ученически гвардейски отряд при ІІІ Основно училище „Д-р Петър Берон" , съобщават от Общината. Гвардейското знаме на новото формирование бе осветено от Негово Високопреподобие архимандрит Антим. На събитието присъстваха народният представител..

публикувано на 12.06.25 в 15:16

Започва деветнадесетото издание на торлашкия събор в Чупрене

Деветнадесетото издание на традиционния торлашки събор "Када кум прасе и ти вречу" ще бъде официално открито днес във видинското село Чупрене. Той ще продължи три дни, а в него ще вземат участие 82 колектива, включително и такива от чужбина. Гостите ще бъдат от Сърбия, Македония и Албания, а българските участия ще са от различни части на страната...

публикувано на 12.06.25 в 15:15