Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Чернобил

Гледка към Чернобил от град Припят
Снимка: Уикипедия
30 години се навършват днес от най-тежката ядрена катастрофа в света- чернобилската. Последиците от нея все още се овладяват и в наши дни. Какво си спомнят видинчани за експлозията тогава:


"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."

Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Монтана ОД на МВР

Мотоциклетист от Монтана е със счупен таз след катастрофа

Водач на мотор и негова спътничка пострадаха при катастрофа край Монтана. Мотоциклетистът е в болницата със счупен таз. Катастрофата е станала вчера след обяд на кръстовището за берковските села Боровци и Замфирово. 58-годишен водач на мотоциклет от Берковица се е ударил в задната лява част на кола, вече навлязла в кръстовището. Тя е била..

публикувано на 01.01.25 в 16:45

Нови цени на кутиите за насипна храна

От 1 януари 2025 г. кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки. Мерките са в изпълнение на влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, с която в българското законодателство..

публикувано на 01.01.25 в 11:13

10 деца от Врачанско са осиновени за една година

10 деца са били осиновени през миналата година чрез Регионална дирекция "Социално подпомагане" (РДСП) – Враца. Това съобщи директорът Мария Търнавска, която е и председател на Съвета по осиновяване към дирекцията.  По думите ѝ през 2023 г. хлапетата, които са се сдобили с нови родители, са били са били 9. В регистрите към РДСП са..

публикувано на 01.01.25 в 10:30

С богата програма посрещнаха Новата година в Белоградчик

В Белоградчик изпратиха старата година с добро и посрещнаха новата с пищна заря и надежда. Кметът на града Боян Минков пожела: "Да бъдем по-добри и смирени". Новогодишният празник събра и обедини стотици жители и гости от страната и чужбина, които си пожелаха най-вече здраве, но и годината да е по-добра от предишната. В центъра на града под съпровода..

публикувано на 01.01.25 в 08:45

България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство

Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Дунав мост 2 бяха вдигнати. България вече е в Шенген и по суша.  На Дунав мост при Видин е създадена необходимата организация за по-бързото и по-лесно преминаване на всички превозни средства. С присъединяването на страната ни към Шенген и по суша, от днес- първи януари, на граничния пункт отпада..

публикувано на 01.01.25 в 07:45

Северозападът посрещна 2025 година

С премерена доза оптимизъм и надежда за просперитет, както и повече тревоги за мира и бъдещето, посрещнаха 2025 година във Видин. Празничната програма по традиция включваше заря и концерт на централния площад в града. Новогодишният празник бе с участието на Дара Екимова, а празничната атмосфера бе допълнена от изпълнения на Градския духов оркестър..

публикувано на 01.01.25 в 07:25

Снимката на 31 декември 2024 година

На Дунав мост при Видин е създадена необходимата организация за по-бързото и по-лесно преминаване на всички превозни средства. С присъединяването на страната ни към  Шенген и по суша , от първи януари на граничния пункт отпада задължителният контрол. Проверките ще продължат още половин година, но ще са избирателно след анализ на риска или на..

публикувано на 31.12.24 в 18:00