Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Чернобил

Гледка към Чернобил от град Припят
Снимка: Уикипедия
30 години се навършват днес от най-тежката ядрена катастрофа в света- чернобилската. Последиците от нея все още се овладяват и в наши дни. Какво си спомнят видинчани за експлозията тогава:


"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."

Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Макреш ще търси финансиране за здравен пункт в Подгоре

Общинската управа в Макреш ще кандидатства по проект за изграждане на здравен пункт в село Подгоре . Финансирането се осигурява от Механизма за възстановяване и устойчивост. „Този проект трябваше да стартира миналата година, за да се кандидатства трябва да отговаря съответното населено място на определени критерии. Един от критериите е да няма..

публикувано на 06.02.25 в 14:00

Бившият военен клуб в Белоградчик става информационен център

Нов културен туристически информационен център ще има в Белоградчик . Той ще се помещава в сградата на бившия военен клуб, каза за Радио ВИДИН кметът на общината Боян Минков : "Това предложение, което приехме и стана наше решение, да преобразуваме собствеността на една емблематична сграда, а именно - сградата на бившия военен клуб на 15-ти..

публикувано на 06.02.25 в 12:30

Награждават победителите в конкурса "Смях до сълзи - истории, които не бихте си измислили"

В петък награждават победителите от в конкурса за разказ: "Смях до сълзи - истории, които не бихте си измислили". Конкурсът е организиран от Съюза на младите писатели в Монтана и се провежда за втора поредна година, като в миналогодишния формат темата е била "Аз ако бях..", каза заместник-председателят на Съюза Дебора Йорданова: "...Решихме..

публикувано на 06.02.25 в 12:28

Монтана отчита добра събираемост на местните данъци в началото на годината

Успешен старт на кампания за местните данъци и такси отчитат от община Монтана . През януари са събрани 890 000 лева, което е с 280 000 лева повече от януари на миналата година, съобщи Валерия Филипова , началник отдел „Местни приходи": "Кампанията започна засега успешно, без проблем, събираемостта върви добре." Хората с намалена..

публикувано на 06.02.25 в 11:30

Жена от Монтана е задържана за домашно насилие над възрастната си майка

59-годишна жена от Монтана е задържана за 24 часа за нанесен побой над 79-годишната си майка . Сигналът е подаден на 5 февруари в 20:41 ч. на тел. 112.  Криминалистите са установили, че след семеен скандал възрастната жена е с множество хематоми и кръвонасядания по лицето, ръцете и гърба.  По случая са снети сведения от свидетел и е образувано..

публикувано на 06.02.25 в 10:36

Симфониета Враца започва сезона с "Виртуози на клавишите"

Врачанската Симфониета ще започне по атрактивен начин новия творчески сезон зима-пролет. Откриващото събитие е концерт от цикъла "Виртуози на клавишите" , който е на 7 февруари от 19.00 часа в Градската концертна зала. Гостува пианистът Симеон Гошев, артист на прочутия световен бранд "Бьозендорфер", с когото местният симфоничния оркестър "ще разходи"..

публикувано на 06.02.25 в 10:27

Пожар горя край село Сливата

Пожар в заблатено място край монтанското село Сливата е възникнал вчера следобед. Огънят се е разпространил върху 20 декара, става ясно от полицейския бюлетин. Не е имало опасност за населеното място, каза кметският наместник Димитър Иванов . Той обясни, че в района гори пожар всяка година: "Вчера следобед, към 15:00, запалиха блатото, което е..

публикувано на 06.02.25 в 10:10