Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да помогнем на Симона да стигне звездите

Симона Лилова от видинската ПМГ "Екзарх Антим I" за втори път печели право на обучение в научно-образователния космически център на NASA в Измир, но за втори път не може да замине...

4
Снимка: Симона Лилова, Личен архив


"Да стигнеш звездите, когато си на земята, това е наградата за победителите в конкурса за есе, обявяван всяка година от научно-образователния космически център на NASA- СПЕЙС КАМП, разположен в Измир, Турция, който работи по обучителни програми, разработени от американски космически специалисти", казва Валентина Велева, учител по физика и астрономия във видинската природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I". Нейната ученичка Симона Лилова за втори път печели право на участие, но за съжаление нейното семейство не може да осигури сумата за пътуване.

Програмите в СПЕЙС КАМП са със 7-дневна продължителност, провеждат се през лятото и в тях могат да участват младежи от 9 до 16 години, с познания по английски език и интереси в областта на науката и технологиите. Центърът предлага изпълнена със знания и емоции програма, която стимулира участниците за преследване на кариера в областта на науката и технологиите.

Валентина Велева и Симона Лилова"Симона е в 9 клас. За нея това е последна възможност, защото е на прага на възрастовата граница. Тя мечтае да стане авиоинженер. Интересува се от всичко за Космоса. Нейните есета две години по ред й носят правото да участва в обучението, но сумата от 1200 долара е непосилна за нейното семейство", обяснява със свито сърце Валентина Велева.

"Би ми било много интересно, ако можеше да отида. Като малка си мечтаех да стана космонавт. Сега това ми се струва невъзможно. Едва ли някога ще стана космонавт. Но поне да опитам, да почувствам какво би било, ако можеше да съм в тази професия, да се докосна до нея...", споделя Симона.

Гледам слабичкото източено момиченце и ме хваща срам. До къде стигнахме... На 15 години децата да се отказват от мечтите си не защото са преценили, че искат нещо друго, а защото нямаме пари да ги подкрепим...

Снимка"Вярвам, че във Видин ще се намерят хора със сърца и с възможности, заедно с които да помогнем на Симона да направи още една крачка към мечтата си", казва Валя. А може би, ако помогнем на това будно дете да постигне тази мечта- да влезе в научно-образователния космически център на NASA в Измир, ще му върнем и вярата, че голямата му мечта- някога да се занимава с астрономия и космонавтика, също е постижима?

"Да, зная, че е необичайно да се търси помощ за обучение. Но все пак ми се иска да вярвам, че ще успеем да съберем средставата и да дадем шанс на един талант да се развива. Това е молбата ми към нашите съграждани- да помогнем на Симона да стигне звездите. Половината от сумата трябва да бъде внесена до края на месец май", обяснява Валя.

Открита е банкова сметка за Симона:
ТЪРГОВСКА БАНКА Д КЛОН ВИДИН
IBAN: BG58DEMI92403100046085
BIC: DEMIBGGSF, КАТО ОСНОВАНИЕ: Симона Лилова.

Пари може да се дарят и в училището- срещу което благодетелите ще получат договор за дарение и разписка за подарената сума.

Вярвам и се надявам скоро да кажем: "Успешен полет, Симона!"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Музей

Снимката на 24 февруари 2025 година

Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на  нова  експозиция във видинския исторически музей " Конака ".  За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..

публикувано на 24.02.25 в 18:00

Разнообразие от мартеници предлагат на базара в Монтана

Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..

публикувано на 24.02.25 в 17:55

Неглижирането на образованието от родителите е причина децата да отпадат от училище

"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин.  Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..

публикувано на 24.02.25 в 16:51

Ансамбъл „Пирин“ гостува в Монтана на 3 март

Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Благотворителна великденска кампания започва за Северозапада

Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..

публикувано на 24.02.25 в 15:22

Бюрото по труда във Видин организира беседа с ученици

Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:35

Благотворителни събития в подкрепа на Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс в Монтана

Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..

публикувано на 24.02.25 в 13:47