26 години преди да избухне Априлското въстание, Северозападна България се вдига на въстание срещу турския поробител. На 31 май жителите и гостите на Белоградчик ще отбележат 166 години от това паметно събитие. Тържеството ще започне в 19:30 часа, със заупокойна панахида в памет на избитите ръководители и участници във въстанието през Лето 1850-то, която ще се отслужи в църквата "Свети Великомъченик Георги Победоносец".След това, в знак на признателност към подвига и саможертвата, на гробовете на инициаторите на въстанието ще бъдат поднесени венци и цветя.
По традиция от храма тръгва литийно шествие до Белоградчишката крепост, зад чиито стени са били обезглавени ръководителите на въстанието. На лобното място на героите, където признателните поколения са издигнали паметник, ще се състои тържествен митинг-заря. Началото на шествието е в 20:00 часа. В него участват граждани на Белоградчик, гости и ученици. По пътя процесията ще спре пред Историческия музей и ще бъде поднесен венец пред паметника на въстанника, който се намира в двора на музея. В 21:00 часа, със слово на кмета Борис Николов, ще започне тържественият митинг-заря. На паметника на обезглавените ръководители на въстанието, в знак на почит и преклонение, венци и цветя поднасят представители на всички училища, организации и институции в града. Тържеството завършва със заря, която огрява небето над Белоградчик и напомня на жителите му, че са потомци на героични предци, дръзнали първи да воюват за своите права срещу вековния поробител и постигнали част от целите си.
Решението за избухването на въстанието е взето в Раковишкия манастир, където е определена дата 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. Натрупаната от векове жажда за свобода обаче се оказва недостатъчна, за да бъдат преодолени каменните стени на Белоградчишката крепост. Днес в знак на признателност повечето улици в града носят имената на героите от въстанието. А тържеството по повод въстанието е най-голямото събитие за града.
Днес поздравяваме с честит празник всички от уникалното БНР семейство. През 2009 година част от него става Радио Видин. Гласът на Северозапада е седмата регионална радиостанция на Българското национално радио, но първата към онзи момент, която напълно отговаря на предизвикателствата на цифровото радио. В деня на старта на медията в стената до входа..
Събрание на хора, които са против изграждането на фотоволтаици на общинска земя, се проведе в село Дреновец, община Ружинци. Участваха 51 души, каза адвокат Яничка Методиева от Български централен комитет "Непримиримите". По думите ѝ, участниците са създали свой комитет, който оттук нататък ще може да следи действията на местната власт. Ще бъде..
Общинските съветници във Враца ще обсъдят отчета на Фонд „Култура" за изминалата година. Това ще се случи на редовното заседание на местния парламент на 28 януари, вторник. Освен това местният парламент ще дискутира проект за изменение в наредбата за събиране на местни такси и цени на услуги на територията на община Враца. Текстът, изготвен по..
Карнавално веселие ще обземе на 1 и 2 март улиците на Бърдарски геран, където живеят предимно банатски българи. Белослатинското село за поредна година ще посрещне хиляди гости на традиционния фестивал "Фършанги". Програмата вече е готова, обясни предсeдателят на читалището Ирина Босилкова. "По-голяма част от мероприятията са концентрирани на 1..
По 90 нарушители на скоростта средно на ден са заснемани през последната седмица по пътищата на област Монтана. При проверки пътните полицаи са констатирали близо 300 нарушения. 639 нарушения на скоростния режим са заснели с камерите униформените по пътищата в област Монтана. През миналата седмица са станали 4 тежки катастрофи без загинал и..
Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио и Годишните награди за радиожурналистика и радиопроект ще бъдат връчени на церемония по повод 90-годишната на обществената медия. Радио Видин участва с две номинации. За Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на..
На 25 януари се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На тази дата през 1935 г. е подписан указът на Цар Борис III, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост и така официално се дава началото на "Радио София", както е било наричано БНР. През юни същата година за първи главен ръководител на Общественото..