Рекордните 1 100 участници тръгват по стъпките на Ботевата чета. Те ще извървят 120-те километра от Козлодуй до Околчица - това стана ясно днес, часове преди от Козлодуй да потегли 70-ото издание на националния поход "Ботеви дни 2016". В групата има около 890 ученици и 210 индивидуални походници, които са от 28 места от 16 области в България. Тридесет и девет са ученическите групи в юбилейния поход, като най-многобройни са учениците от училищата, носещи името на Христо Ботев от област Враца, общо 82 походници. За първа година се включват групи от градовете Благоевград, Ябланица, Дупница, Сандански, Петрич, Чирпан и Омуртаг, Ямбол и Пловдив. За пореден път по стъпките на Ботев тръгват участници, преминали десетки пъти по 120 километровата алея от Козлодуй до връх Околчица.
В рамките на Ботеви дни 2016, Регионален исторически музей-Враца събра десетки историци на Националната научна сесия „Христо Ботев и неговата чета”. Ръководител на тазгодишния форум е проф. Пламен Митев от Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Пред научните работници и историци проф. Митев представи доклад на тема „Христо Ботев и Стоян Заимов (опит за сравнителни биографични бележки)”. По време на срещата, историците разгърнаха непознати аспекти на значими исторически събития, свързани с живота и делото на Христо Ботев и неговата чета. От Регионален исторически музей /РИМ/-Враца участие взе уредникът Валерия Тарашоева, с доклад на тема „Ботевият четник Саво Петров”.
Свои разработки представиха и проф. Иван Стоянов от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Ася Николова от къща-музей „Христо Ботев” в град Калофер, Мария Кирова и Росица Георгиева от РИМ - Сливен, Екатерина Николова-Цанева от ИМ-Тутракан, Невен Илиев от РИМ-Видин, д-р Светла Атанасова от музея във Велико Търново, Анастасия Георгиева от ИМ-Бяла черква, доц. д-р Христо Харитонов от ИМ-Полски Тръмбеш, асистент Чавдар Ветов от Института за исторически изследвания към БАН и Даниел Иванов - докторант по специалност „Музеология” в СУ „Св. Климент Охридски“.
Група от 26 ученици от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин, ще изминат героичния път от Козлодуй до Околчица. Те ще направят това като участници в 70-ия национален туристически поход "По стъпките на Ботевата чета". Това съобщи за Радио Видин Таня Методиева, ръководител на видинската група и учител по физическо възпитание и спорт. Това е единствената видинска група, която ще участва в Похода, който се провежда традиционно от 27-ми май до 2-ри юни.
Приеха наредба за управление на общинските пътища в Ново село. Наредбата е приета днес на заседание на Общинския съвет в Ново село. Може да се каже, че Общината малко е закъсняла с нея. Тази наредба определя условията и реда за придобиване в собственост, управлението, ползването, ремонта, поддържането и финансирането на общинската пътна мрежа. Тя регулира собствеността на пътищата и забраните, които може да се наложат за ползването им при определени условия или от определен вид транспорт; отчуждаването на частна собственост заради реконструкция на пътищата, ползването от специален вид транспорт, изграждането на търговски обекти и поставянето на рекламни материали и др. Заедно с Наредбата съветниците одобриха и тарифа за таксите, които се събират от общината при специално ползване на пътищата.
Видинската детска градина "Арабела" връчи традиционните си награди за приятелство, добротворство, ученолюбение и прилежност. Призът "Арабелче" получиха две деца от подготвителните групи. Те са избрани от своите другарчета, а наградите бяха връчени от директора на детското заведение Данка Стаменова. Диплом за аргументирано мнение получиха четири деца. Той се връчва по програма за гражданско образование.
За четвърта поредна година ще се проведе "Фестивал на надеждата" на територията на област Видин. Инициативата е на представители на видинските Евангелски църкви. Тази година домакин е Дунавци. Специални гости ще бъдат певческа група "Росен здравец" и Танцова група към кметство Дунавци, певческа група "Учителките" и Женска танцова група "Фиданките". "Фестивалът на надеждата" ще се проведе утре от 10 часа на централния площад в гр. Дунавци с благословението на Белоградчишки епископ Поликарп.
Фестивал на народната носия "От раклата на баба" ще се проведе във видинското село Кутово на 28 май. Организатори на инициативата са местното читалище "Просвета -1937" и танцов клуб "Веселие", с подкрепата на Община Видин. Събитието се провежда за пръв път, а организаторите се надяват да стане традиционно. Фестивалната програма ще започне в 17 часа с дефиле на участниците от църквата "Св. св. Петър и Павел" до площада на селото.
1 и 2 юни ще бъдат неработни дни за Община Враца. Решението бе гласувано на последното заседание на Общинския съвет. Двата дни са обявени официално за почивни със заповед на кмета на Общината Калин Каменов, от 27 май. Заповедта обхваща всички общински фирми и бюджетни организации, здравни и просветни заведения със седалище и управление на територията на Община Враца. На 1 юни тържествено ще бъде отбелязан Денят на Враца, а на 2 юни ще се състои поклонението на връх Околчица, кулминация на честванията по повод 140-та годишнина от подвига на Ботев и неговата чета във Врачанския балкан.
Днес поздравяваме с честит празник всички от уникалното БНР семейство. През 2009 година част от него става Радио Видин. Гласът на Северозапада е седмата регионална радиостанция на Българското национално радио, но първата към онзи момент, която напълно отговаря на предизвикателствата на цифровото радио. В деня на старта на медията в стената до входа..
Събрание на хора, които са против изграждането на фотоволтаици на общинска земя, се проведе в село Дреновец, община Ружинци. Участваха 51 души, каза адвокат Яничка Методиева от Български централен комитет "Непримиримите". По думите ѝ, участниците са създали свой комитет, който оттук нататък ще може да следи действията на местната власт. Ще бъде..
Общинските съветници във Враца ще обсъдят отчета на Фонд „Култура" за изминалата година. Това ще се случи на редовното заседание на местния парламент на 28 януари, вторник. Освен това местният парламент ще дискутира проект за изменение в наредбата за събиране на местни такси и цени на услуги на територията на община Враца. Текстът, изготвен по..
Карнавално веселие ще обземе на 1 и 2 март улиците на Бърдарски геран, където живеят предимно банатски българи. Белослатинското село за поредна година ще посрещне хиляди гости на традиционния фестивал "Фършанги". Програмата вече е готова, обясни предсeдателят на читалището Ирина Босилкова. "По-голяма част от мероприятията са концентрирани на 1..
По 90 нарушители на скоростта средно на ден са заснемани през последната седмица по пътищата на област Монтана. При проверки пътните полицаи са констатирали близо 300 нарушения. 639 нарушения на скоростния режим са заснели с камерите униформените по пътищата в област Монтана. През миналата седмица са станали 4 тежки катастрофи без загинал и..
Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио и Годишните награди за радиожурналистика и радиопроект ще бъдат връчени на церемония по повод 90-годишната на обществената медия. Радио Видин участва с две номинации. За Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на..
На 25 януари се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На тази дата през 1935 г. е подписан указът на Цар Борис III, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост и така официално се дава началото на "Радио София", както е било наричано БНР. През юни същата година за първи главен ръководител на Общественото..