Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Механична метла чисти площада на Кошава

Искат да правят модерен плаж с удобства и спасители

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес разказваме за живота в крайдунавското село Кошава. Проблемите там са много, но хората казват, че са си избрали човек, който с много хъс и ентусиазъм да ги разрешава, един по един. След дълги години с кмет жена, сега Кошава се управлява от мъж. Той се казва Венелин Венелинов, млад ентусиаст, който е убеден, че притежава нужните качества и твърда мъжка ръка, за да се справи с работата си на селски кмет. За него понятието "ленински съботник" не е срамно, нито забравено, затова успял още в първите дни на поста да събере сподвижници и да почистят селото си.

"Успях да мобилизирам приятели, да организирам хора, излязохме около 50 човека с техника, метли, лопати. За няколко поредни съботи си почистихме градинките и селото.

Спечелих и проект за 10 000 лева, ще направим детска площадка, беседка, пейки, кошчета и лампи. Ще има и компостери за тревата, която е окосена.

Кметът на с. Кошава Венелин ВенелиновОт нас даваме безвъзмезден труд на хората, включително и аз, включвам се, работя. Купихме храсторез, брадви, ножици за подкастряне, механична метла... Трябва да си обединител, да сплотяваш хората"
- каза кметът Венелин Венелинов.

Площадът на Кошава се почиства от насъбралите се прах, камъчета и други отпадъци. Правят го по модерен начин, с механична метла.

Милена
е назначена по програма за заетост на младежи, като призовкар, но помага на кмета си с каквото има нужда.

"Назначена съм за 6 месеца, до октомври. Помагам на кмета, всички искаме да изглежда добре селото. Сега е най-хубавият сезон, хората от много места идват на плаж. Чакаме водата малко да се отдръпне и да открие плажната ивица"
- разказа момичето, докато чистеше площада с механичната метла.

СнимкаУправникът на Кошава знае, че сам, без подкрепата и помощта на хората си, нищо не може да постигне. Важна е и добрата работа с общинския кмет във Видин, с когото казва, че също работи добре. Ще търси съдействие за важен за селото въпрос- недостигът на кофи за смет. За 250 къщи имат 57. И понеже са ценни, за да не си ги взимат един на друг, кметът надписал всяка кофа за кого е. И макар че, по думите му, някои от селото го смятат за цербер, забранил и безразборното лепене на некролози.

"Направихме нови табла за некролозите, на стълб или дърво не е разрешено да се лепи. Кметските заповеди са оповестени на таблото, спазват се. Изискване има и за колелетата- само на стойката пред кметството се паркират"- обяснява още кметът.

В Кошава действа и читалище "Съзнание", имат си настоятелство и персонал, но си нямат ток от десет години, или поне не досега. Дори нямали партида към електроразпределителното дружество. Очаква се до месец и този проблем да бъде решен.

СнимкаДруга идея на кмета е да облагороди плажната ивица на Кошава, да има спасител и всички други удобства. Иска да направи и платен паркинг до плажа, а приходите хем да са в общинската хазна, но част от тях да са и за селото.

Герб и знаме на селото- също е идея на местния управник, вече реализирана. Изобразени са символите на Кошава- Дунав, заводът за гипс, рибата, зърното и гроздето.


Църквата в Кошава "Св. Троица" е една от най-старите в региона. Според някои данни е строена през 1860 г. Нуждае се от сериозен ремонт, тъй като основите на храма поддават, а стените се пукат. Благодарение на дарители и с доброволен труд е облагородено пространството пред църквата.

Енорийският свещеник отец Емил"Храмът има нужда от генерален ремонт. Под нас има галерии от мина Кошава и земята сляга, а това спомага допълнително за разрушаването на храма. За щастие, иконописите са в добро състояние, реставрирани са благодарение на дарители. Църковният двор, също с дарители, само за 40 дни е напълно обновен. Църквата ни обединява селото, почти няма разделение на хората"- каза енорийският свещеник на храма отец Емил.  

Целия разказ за живота в село Кошава може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13