В изложението си кметът на Монтана Златко Живков отбеляза, че в актуалната класация на най-бързо-развиващите се фирми в страната пет са от града:
"Ние говорим за фирми, които на картата на страната бележат ръст и имат показатели, които ги подреждат сред най-добрите изобщо в България. Бяха ни представени и други фирми, които също имат устойчиво развитие и които развиват потенциала си в последните години", коментира кметът икономическата динамика в региона
Възникващите нови предприятия са повод за оптимистична прогноза за региона според председателя на управителния съвет на Съюза на икономистите в България професор Кръстьо Петков:
"Община Монтана вече прави нещо, което някои наричат "реиндустриализация". Възникващата нова индустрия в Монтана, която не повтаря старите големи предприятия, които си отидоха и която следва най-модерната стратегия, която препоръчва Европа- средни и малки предприятия, високо технологични, с гарантирани пазари. Аз преброих поне 20 предприятия, които са устойчиви и създават работни места."
Друга основна тема на конференцията е подготвяното ново административно деление. Има вероятност то отново да бъде извършено, без да се потърси мнението на водещите експерти по регионалистика, смята професор Петков:
"Ние имаме сериозни резерви към намерението по административен път, от правителството и парламента да се прекрои България. Настояваме да се вземат предвид комплекс от критерии- не само броят на населението, но и геополитическото положение, връзката със съседни региони, напредъкът, който са осъществили в редица общини в транснационалното коопериране, стратегическата роля на басейна на река Долен Дунав и така нататък."
Професор Петков разясни и идеята за създаване на фонд за подпомагане на инвестициите:
"Става дума за гаранционен фонд, а не за фонд, който директно да инвестира. Фонд, който да подпомага онези, които биха желали- и от частния, и от публичния сектор, да реализират проекти и да ги улесним в осигуряването на тези 25 или 50 процента от средствата, за да стартират."
Сред темите на форума бяха още мерките за изпълнение на целенасочената правителствена програма в подкрепа на развитието на изоставащите и слабо развити региони, клъстерния подход за публично-частно партньорство и ползването на бюджетните ресурси и европейското финансиране в общините.
Общо 1433 заявления за отпускане на целева помощ за отопление са приети за зимен сезон 2024/2025 г. от 1 юли до 31 октомври в Дирекция "Социално подпомагане" Кула за общините Кула, Бойница и Грамада. Това е с 42 по-малко в сравнение с миналата година. Отпуснати са средства на 1153 лица и семейства с 12 повече от миналата година. В община Кула са..
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за актуализация на техническия проект и строителството на участък с дължина 5 км от път III-1102 Арчар - Салаш. Оферти могат да се подават до 13 януари 2025 г., а индикативната стойност на проекта е 14 924 000 лв. без ДДС, съобщиха от пътната агенция...
В Монтана ремонтират северния вход на града с 30 000 000 лв. Средствата се отпускат по инвестиционната програма на общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отсечката на булевард „Трети март", в посока Лом, ще бъде основно променена с предстоящия ремонт. Предвижда се изграждането на три кръгови кръстовища, от..
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..