Вече 91 години в средата на месец юли проходът "Кадъ Боаз" при селата Салаш и Ново корито събира българи и сърби на най-големия международен събор на Балканите. Утре- 22 юли, от 13:00 до 23:00 часа, границата между България и Сърбия ще бъде отворена. По време на събора няма да се изисква представянето на документ за самоличност.
На 23 юли, събота, международният събор ще започне официално. В 09:45 часа начало на празника ще даде духовият оркестър от град Брегово. В 10:00 часа, с тържествен ритуал, ще бъде отворена границата между двете държави. Представителите на общините-домакини на събора- Белоградчик и Княжевац, ще поднесат венци на паметника на приятелството между двете общини, който е издигнат в българска страна, непосредствено до граничната бразда. След това ще се проведе станалият традиционен турнир по футбол на малки вратички между децата от Белоградчик и Княжевац.
10 минути преди 11:00 часа на сцената ще започне програмата, в която участват фолклорни състави от град Княжевац, от селата Салаш и Стакевци и пенсионерският хор "Пей сърце" Белоградчик.
От 13:00 часа е тържественото откриване на събора. Церемонията по откриването ще започне с празничен водосвет, който ще се извърши от Белоградчишкия епископ Поликарп и представители на духовенството от българска и сръбска страна. Както е прието вече, приветствени слова ще има и от представителите от общините Белоградчик и Княжевац.
От 14:00 часа културната програма продължава с изпълнения на танцов състав "Децата на Дунавци" и камерния състав към народен хор "Пъстренец" при Общинския младежки дом Монтана. От 14:45 часа на сцената ще излязат състави от Сърбия.
Границата ще бъде затворена в полунощ. В неделя, 24 юли, границата ще се отвори за свободно преминаване в 10:00 часа. А културната програма ще продължи с изпълнения на фолклорни групи от селата Горни Лом и Бързия, както и фолклорна група към пенсионерския клуб в Монтана. През този ден представителите от Сърбия ще започнат своята културна програма от 11:20 часа, а границата ще бъде затворена в 23.00 часа. По традиция на този събор свои стоки предлагат не само амбулантни търговци, но и производители от цялата страна.
На този събор среща си дават и близки и роднини от двете страни на границата, разделени по стечение на обстоятелствата от политиката на двете страни. По време на събора стана традиция да се правят изложби и да се срещат неправителствени организации от двете страни на границата. Тази година на събора ще могат да се видят изложби на производители на вина и ракии, на предмети- ръчна изработка, на старинни оръжия на патриотичния клуб "Бдинци". Посетителите ще могат да си закупят мед от български и сръбски производители. А ловните дружества от двете общини ще направят съвместна изложба на трофеи и среща на активите.
Съборът на Кадъ Боаз се прави от 1925 година, но на няколко пъти е бил прекъсван от властите. Граничен пункт на прохода е имало в стари времена, но през 1960 година е затворен. Днес отново има международно споразумение за отваряне на пункт на прохода. Но изпълнението засега е бавно. След приключване на събора мястото опустява. Остава само издигнатият през 2007 година паметник, на който на български и сръбски е написано: "На това място по традиция се срещат българи и сърби като добри приятели, съседи и славянски братя".
Обявеният за днес заради високите цени бойкот на хранителните магазини у нас не спря пазаруващите в големите търговски вериги във Видин. Въпреки че доходите в региона са сред най-ниските в страната, хората нямат очаквания, че подобна мярка ще доведе до резултати. Близо 61% от българите твърдят, че всеки ден попадат на новини, които могат да..
Кметът на община Враца Калин Каменов откри информационна среща за представяне на възможностите за кандидатстване с проекти по Програма по Интеррег VI-А Румъния-България и Урбакт IV. Той приветства участниците в информационната кампания и благодари на екипа, че са избрали Враца да е домакин на срещата: "За нас е важно да си сътрудничим, за да сме..
Обезлюдяването на региона, недостигът на учители, ресурсни учители и логопеди, както и обучението в слети групи и класове са сред факторите, които оказват неблагоприятно влияние на децата и учениците в област Видин. Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците набелязва конкретни мерки за преодоляването им. Изготвена е за..
Компютърен клуб към читалище „Христо Ботев 1926“ искат да направят в монтанското село Кобиляк . Секретарят на културната институция Цветанка Крумова обясни, че имат нужда от техниката заради местните деца: "Имаме един лаптоп, който е служебен, и като нещо им трябва в интернет от него пускаме да гледат, разпечатваме теми, които им трябват за..
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..