В "Посоките на делника"- разговор за най-старата партия в България- социалистическата, която на 2 август отбелязва 125 години съществуване и която все още е значима част от политическия живот на страната.
Гледната точка е на депутати социалисти от Видин и дългогодишни местни партийни функционери. Какво е за тях БСП, защо членуват в партията и ще се върнат ли изключените от предишното ръководство на левицата видински партийни членове?
Трябва да споменем, че Българската социалистическа партия е наследник на Българската социалдемократическа партия, създадена на 2 август 1891 г. на връх Бузлуджа, а по-късно трансформирана в Българска работническа социалистическа партия (тесни социалисти), след 1919 г. - в Българска комунистическа партия (БКП), която е член на Комунистическия интернационал. През 1923 г. е забранена, но от 1944 г. до 1989 г. управлява България. През 1990 г., по инициатива на Александър Лилов, получил неофициалното прозвище Стратега, след вътрешнопартиен референдум БКП се преименува в Българска социалистическа партия (БСП). Остава обаче въпросителната дали партията е социалистическа или социалдемократическа.
"БСП показахме, че сме доста твърда опозиция, зададохме над 430 въпроса, което на практика е над 50% от всички останали 8 парламентарни групи. Това е именно инструментът на опозицията, който е най-ярък- задаване на въпроси, коректив на тази власт, а ние доказахме, че не сме само коректив, а и алтернатива.
Какво ни е нужно? Обединяване, сплотяване, хората наистина да усетят, че ние сме алтернативата и да ни подкрепят на предстоящите президентски избори. БСП се нуждае от един дух, от една морална подкрепа. Бях на Бузлуджа, имаше 50 000 души, един страшен заряд, една особена обстановка за всеки един, който беше на този връх. Мисля, че партията се развива в правилната посока и се надявам скоро на предсрочни парламентарни избори. Партията вече е в една добра кондиция.
За мен БСП е идея, кауза, история, настояще и бъдеще. Аз не виждам своето развитие и това на България през друга политическа визия. БСП е тази партия, която е успяла да е на една вълна с моето мислене за развитието на държавата, за разбирането за политика", каза в ефира на Радио ВИДИН Филип Попов, депутат от Видинския регион.
Преди две седмици председателят на БСП Корнелия Нинова заяви- изключените от предишното ръководство на левицата партийни членове да бъдат отново приети в Общинския съвет на партията. Всъщност, това се реши на изнесеното заседание на Изпълнителното бюро на столетницата, което се състоя във Видин.
Припомняме, че преди година Националният съвет на БСП сне политическото доверие от тогавашния председател на Общинския съвет на столетницата във Видин Пламен Трифонов заради подкрепата му към предишния кмет Герго Гергов и заради това, че се кандидатира за общински съветник от друга партия.
За коментар потърсихме Пламен Трифонов, дългогодишен председател на видинската партийна организация. По думите му "важно е в партията да има единение и цел. Това е и стратегията на новото ръководство и на нейния председател. Коренно различна от поведението на предишното ръководство и на тогавашния председател Михаил Миков.
Не сме излизали от БСП, за да влизаме пак, ние сме си социалисти. Когато аз бях председател на видинската партийна организация, в нея членуваха 1200 души, нямало е "мъртви души". По време на избори сме имали само победи и то в челната тройка на национално ниво", каза още Пламен Трифонов.
А дали новото ръководство на левицата ще защити идентичността на социалистическата партия, времето ще покаже.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..