Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво стои зад БСП- 3 букви и 125-годишна история или истински хора?!

Снимка: БГНЕС

В "Посоките на делника"- разговор за най-старата партия в България- социалистическата, която на 2 август отбелязва 125 години съществуване и която все още е значима част от политическия живот на страната.

Гледната точка е на депутати социалисти от Видин и дългогодишни местни партийни функционери. Какво е за тях БСП, защо членуват в партията и ще се върнат ли изключените от предишното ръководство на левицата видински партийни членове?

Трябва да споменем, че Българската социалистическа партия е наследник на Българската социалдемократическа партия, създадена на 2 август 1891 г. на връх Бузлуджа, а по-късно трансформирана в Българска работническа социалистическа партия (тесни социалисти), след 1919 г. - в Българска комунистическа партия (БКП), която е член на Комунистическия интернационал. През 1923 г. е забранена, но от 1944 г. до 1989 г. управлява България. През 1990 г., по инициатива на Александър Лилов, получил  неофициалното прозвище Стратега, след вътрешнопартиен референдум БКП се преименува в Българска социалистическа партия (БСП). Остава обаче въпросителната дали партията е социалистическа или социалдемократическа.

"БСП показахме, че сме доста твърда опозиция, зададохме над 430 въпроса, което на практика е над 50% от всички останали 8 парламентарни групи. Това е именно инструментът на опозицията, който е най-ярък- задаване на въпроси, коректив на тази власт, а ние доказахме, че не сме само коректив, а и алтернатива.

Какво ни е нужно? Обединяване, сплотяване, хората наистина да усетят, че ние сме алтернативата и да ни подкрепят на предстоящите президентски избори. БСП се нуждае от един дух, от една морална подкрепа. Бях на Бузлуджа, имаше 50 000 души, един страшен заряд, една особена обстановка за всеки един, който беше на този връх. Мисля, че партията се развива в правилната посока и се надявам скоро на предсрочни парламентарни избори. Партията вече е в една добра кондиция.

За мен БСП е идея, кауза, история, настояще и бъдеще. Аз не виждам своето развитие и това на България през друга политическа визия. БСП е тази партия, която е успяла да е на една вълна с моето мислене за развитието на държавата, за разбирането за политика"
, каза в ефира на Радио ВИДИН Филип Попов, депутат от Видинския регион.

Преди две седмици председателят на БСП Корнелия Нинова заяви- изключените от предишното ръководство на левицата партийни членове да бъдат отново приети в Общинския съвет на партията. Всъщност, това се реши на изнесеното заседание на Изпълнителното бюро на столетницата, което се състоя във Видин.

Припомняме, че преди година Националният съвет на БСП сне политическото доверие от тогавашния председател на Общинския съвет на столетницата във Видин Пламен Трифонов заради подкрепата му към предишния кмет Герго Гергов и заради това, че се кандидатира за общински съветник от друга партия.

За коментар потърсихме Пламен Трифонов, дългогодишен председател на видинската партийна организация. По думите му "важно е в партията да има единение и цел. Това е и стратегията на новото ръководство и на нейния председател. Коренно различна от поведението на предишното ръководство и на тогавашния председател Михаил Миков.

Не сме излизали от БСП, за да влизаме пак, ние сме си социалисти. Когато аз бях председател на видинската партийна организация, в нея членуваха 1200 души, нямало е "мъртви души". По време на избори сме имали само победи и то в челната тройка на национално ниво", каза още Пламен Трифонов.

А дали новото ръководство на левицата ще защити идентичността на социалистическата партия, времето ще покаже.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45