Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 131 години от Съединението

Снимка: Община Видин

Днес отбелязваме 131 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Днешният ден е обявен за официален празник на България с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 година. 

Във Видин празникът ще бъде честван с официална церемония пред паметника на Скърбящия войн. Слово ще произнесе кметът Огнян Ценков. Програмата, подготвена от Община Видин, започва от 11 часа.

Жителите на Враца ще отбележат Деня на Съединението от 10,30 часа пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Церемонията ще започне с химна и издигане на националния флаг. Участие в програмата ще вземат духовият оркестър при Народно читалище "Развите", камерният оркестър при местната симфониета и ученици. По време на честването ще прозвучи манифестът, с който княз Александър Батенберг утвърждава присъединяването на Източна Румелия. По случай годишнината в Регионалния историческия музей ще бъде подредена изложба на книги, посветени на Съединението. От 11 часа в малката зала на музея ще се състои прожекция на 13-минутния документален филм "България за Съединението". Входът за прожекцията е свободен.

Жителите на Монтана ще отбележат Деня на Съединението с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните. Честването е от 10,30 часа на площад "Жеравица". Част от програмата за празника е първият младежки фестивал "Диана", който ще се проведе от 11 часа в парк "Монтанезиум".

В Берковица отбелязването на Деня на Съединението ще се състои от 10 часа на площад "Йордан Радичков". В програмата е включено тържествено честване и награждаване на децата с изявени дарби. От 12 часа жители на града и близките села ще честват и 180 години от избухването на Берковското въстание, известно още като Манчова буна. Честването ще се проведе в село Бистрилица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 февруари 2025 година

Общо 2 500 са находките от последния  археологически сезон  в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин.  Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от..

публикувано на 27.02.25 в 18:00

Богат на находки сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис"

Общо 2 500 са находките от последния археологически сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин. Това каза на пресконференция научният ръководител на проучванията доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. По думите му,..

публикувано на 27.02.25 в 16:37

Множество инициативи за Баба Марта в Белоградчик

Баба Марта посети Дома за пълнолетни лица с деменция в село Салаш, съобщиха от Община Белоградчик. Представители на НЧ „Развитие – 1896 г." – с. Салаш представиха тематични стихове за идващия празник пред потребителите на дома, а най-възрастната самодейка от читалището поздрави всички присъстващи със собствени стихове. На присъстващите Баба Марта закичи..

публикувано на 27.02.25 в 16:10

Бойкотът на веригите набира подкрепа в Монтана

Жителите на Монтана подкрепят третия бойкот на големите хранителни вериги, пазаруват в кварталните магазинчета. Цените на някои продукти в хипермаркетите са по-високи от тези в малките магазинчета. Репортерска проверка в квартал на Монтана установи, че хората предпочитат да пазаруват от местните магазинчета. Тук се познаваме и вярваме на..

публикувано на 27.02.25 в 15:59

Възрастните от Дома в Кутово получават нов временен подслон заради ремонт

Потребителите на Дома за стари хора в село Кутово временно ще бъдат преместени в сградата на бившето инфекциозно отделение във Видин, реши Общинският съвет. Причината е, че сградата на социалното заведение ще бъде напълно реновирана, обясни кметът на Видин Цветан Ценков . "Хората от старческия дом в село Кутово да ги прехвърлим в инфекциозното..

публикувано на 27.02.25 в 15:50

Във Враца представят видеоклип в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата , ще бъде представен във Враца . Видеото е заснето по идея на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата с председател Албена Кисьова .  "Клипът е изключително драматичен, тематичен, емоционален, докосващ и аз съм сигурна, че той ще спаси много животи, защото той идва да каже да го..

публикувано на 27.02.25 в 15:35

Училищна работилница "Мартеничка за теб" се проведе в Кула

СУ "Васил Левски" в Кула  бе домакин на творческа работилница "Мартеничка за теб" . Инициативата е по идея на училищното ръководство, което изпълнява дейности по специално разработен План за сътрудничество и взаимодействие с родители. Начало на работилницата даде Светлана  Гергова - по мощник-директор на училището, а в одещ на..

публикувано на 27.02.25 в 15:23